کیتاروویچ گزینه خود برای تصدی سمت نخست وزیری را معرفی کرد

دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵
کیتاروویچ گزینه خود برای تصدی سمت نخست وزیری را معرفی کرد

تهران- ایرنا- «کولیندا گرابار-کیتاروویچ» رئیس جمهوری کرواسی امروز دوشنبه، «آندری پلنکوویچ» رهبر حزب محافظه کار «اتحادیه دمکراتیک کرواسی» را به عنوان گزینه تصدی سمت نخست وزیری به پارلمان معرفی کرد.

تهران- ایرنا- «کولیندا گرابار-کیتاروویچ» رئیس جمهوری کرواسی امروز دوشنبه، «آندری پلنکوویچ» رهبر حزب محافظه کار «اتحادیه دمکراتیک کرواسی» را به عنوان گزینه تصدی سمت نخست وزیری به پارلمان معرفی کرد. به گزارش ایرنا، نخست وزیر در کرواسی وظیفه تشکیل دولت را بر عهده دارد و توسط رئیس جمهوری انتخاب می شود، گرچه باید تایید پارلمان را هم به همراه داشته باشد.
حزب محافظه کار «اتحاد دمکراتیک کرواسی» یا به اختصار «اچ.دی.زد» (HDZ) در انتخابات زودهنگام ماه گذشته موفق به کسب 61 کرسی از 151 کرسی پارلمان (اکثریت نسبی) شد و در روزهای گذشته با حزب راست میانه «موست» (Most) ائتلاف کرده بود. این ائتلاف همچنین حمایت هشت نماینده اقلیت های مذهبی را به همراه دارد.
پلنکوویچ از امروز، 30 روز فرصت دارد تا کابینه خود را معرفی و رای اعتماد نمایندگان را کسب کند.
وی روز دوشنبه با بیان اینکه قصد دارد تا کابینه را به سرعت تشکیل دهد، گفت که رسیدگی به وضعیت اقتصادی از اولویت های اصلی دولت خواهد بود.
کرواسی هم اکنون با رشد اقتصادی نزدیک به دو درصد مواجه است. حجم بدهی دولت کرواسی بالغ بر 85 درصد تولید ناخالص داخلی تخمین زده شده و نرخ بیکاری هم در این کشور به 13 درصد رسیده است.
نمایندگان پارلمان کرواسی خرداد ماه امسال به «تیخومیر اوروشکوویچ» نخست وزیر سابق رای عدم اعتماد داده و پارلمان را به منظور برگزاری زودهنگام انتخابات، منحل کرده بودند.
تشکیل دولت جدید از آنجایی به طول انجامید که هیچ یک از احزاب سیاسی نتوانستند در انتخابات یازدهم سپتامبر (21 شهریور) اکثریت کرسی های پارلمان را به دست بیاورند.
کیتاروویچ گزینه خود برای تصدی سمت نخست وزیری را معرفی کرد
jkkjkjkjkj