آئین سنتی و مذهبی خیمه ‌کوبی در نوش ‌آباد آران و بیدگل برگزار شد

دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵
آئین سنتی و مذهبی خیمه ‌کوبی در نوش ‌آباد آران و بیدگل برگزار شد

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - همزمان با هشتمین روز از محرم الحرام، آئین سنتی و مذهبی خیمه کوبی در شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل برگزار شد.

آران و بیدگل، کاشان - ایرنا - همزمان با هشتمین روز از محرم الحرام، آئین سنتی و مذهبی خیمه کوبی در شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل برگزار شد. به گزارش ایرنا، این آیین ورود قافله ابا عبدالله الحسین (ع) به کربلا را بازآفرینی می کند که با حضور بیش از یک هزار و 500 هنرمند در قالب دو کاروان تعزیه «اولیا و اشقیا» و کودکانی که لباس فرشتگان بر تن دارند، بدرقه می شود.
در ابتدای مراسم، جماعتی که لباس سبز پوشیده اند سوار بر اسب و شتر در نقش اولیا به حرکت در می آیند، در میانه راه است که جماعت «اشقیا»، با تجهیزات و نفرات بیشتری، راه را بر کاروان حسینی می بندند و آن ها را به ناحیه ای بیابانی رهنمون می کنند.
در ادامه هر کاروان به وسیله پرچم هایی برافراشته از هم مشخص شده و هر کدام نیز با نوعی از دسته های موزیک همراهی می شوند.
خیمه ها در طول مسیر کاروان در طبق هایی که با پارچه سبز پوشیده شده توسط کودکانی که لباس فرشتگان پوشیده اند حمل می شود.
بنا بر این گزارش، تهیه خیمه ها نیز نذر اهالی است که چون به حاجت خود رسیدند پارچه ای را به هیات آورده و توسط خیاطان هیات که اغلب آن ها بانوان هستند دوخته می شود.
کاروان شبیه خوانان، مسیر خیابان اصلی شهر را به طرف ضلع غربی امامزاده محمد(ع) طی می کنند تا به جایگاه مخصوص خیمه های حسینی می رسند و آن گاه هر یک از شبیه خوانان با رجزخوانی، خیمه ها را برپا کردند.
ترتیب خیمه ها نیز به این شکل است که بر بالای یک بلندی، خیمه های حسینی به شکل نیم دایره قرار دارد و در دیگر سو در کنار نهر علقمه، خیمه های اشقیا برپا می شود.
خیمه کوبی روز هشتم، مقدمه ای برای مراسم خیل عرب عصر یازدهم محرم بوده و قریب یک قرن است که مردم مومن نوش آباد، چون به عصر یازدهم محرم می رسند، حماسه رویارویی حق در برابر باطل را با شیوا ترین تصویر به قضاوت نسل ها می گذارند تا مبادا این شعله خاموش شود
مراسم سنتی و مذهبی خیمه کوبی و خیمه برداری نوش آباد، در آذرماه 1391 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است، هم چنین در ماه جاری آئین های سقاخوانی و کتل نوش آباد به عنوان میراث ناملموس معرفی شده است.
شهر تاریخی نوش آباددر پنج کیلومتری شمال کاشان واقع شده و با مراسم خاص خود از هشتم تا یازدهم محرم از جمله منطقه های گردشگری در ایام محرم است.
آئین سنتی و مذهبی خیمه ‌کوبی در نوش ‌آباد آران و بیدگل برگزار شد
jkkjkjkjkj