آمریکا منافع خود را در گرو بحران زایی در منطقه می داند

شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵
آمریکا منافع خود را در گرو بحران زایی در منطقه می داند

تهران - ایرنا - دولت های آمریکا از گذشته تاکنون با اتخاذ سیاست های دو گانه در قبال تحولات منطقه و بخصوص در تحولات کنونی در یمن و سوریه بیش از پیش در انظار ملت های منطقه خوار و رسوا شده و نشان داده اند که با حل بحران ها و نابودی گروه های تروریستی مثل داعش که تضمین کننده آرامش و امنیت در منطقه است٬ موافق نیستند.

تهران - ایرنا - دولت های آمریکا از گذشته تاکنون با اتخاذ سیاست های دو گانه در قبال تحولات منطقه و بخصوص در تحولات کنونی در یمن و سوریه بیش از پیش در انظار ملت های منطقه خوار و رسوا شده و نشان داده اند که با حل بحران ها و نابودی گروه های تروریستی مثل داعش که تضمین کننده آرامش و امنیت در منطقه است٬ موافق نیستند. این دوگانگی سیاست دولتمردان آمریکا را می توان در حمایت از عربستان سعودی و گروه های تروریستی داعش و القاعده و اقدام های آن ها مشاهده کرد که از یک سو می خواهد خود را در انظار ملل موجه جلوه دهد و از سوی دیگر نیز می خواهد در شرایط بحرانی منطقه منافع خود را نیز حفظ کند.
به عنوان نمونه آمریکایی ها در قبال هدف قراردادن مجلس عزاداری در یمن که بیش از 700 کشته و زخمی برجای گذاشت٬ از یک سو آن را تقبیح و از سوی دیگر آن را حق عربستان برای دفاع از خود اعلام و از این جنایت جنگی در حق کودکان یمنی حمایت کردند.
در پی آن حمله، آمریکا اعلام کرد که حمایتش از عربستان سعودی در یمن یک 'چک سفید امضا' نیست و خط مشی خود را مورد 'بازبینی آنی' قرار خواهد داد.
آمریکایی ها در اقدامی دیگر و به بهانه حمله یمنی ها به کشتی آمریکایی در سواحل یمن که از سوی انصارالله تکذیب شد، به بمباران مواضع انصارالله مبادرت و به سه سایت راداری ارتش یمن حمله ور شدند.
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که در واکنش به تلاش برای حمله به یک کشتی جنگی این کشور در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل یمن، مراکز راداری یمن را هدف قرار داده است در حالی که یمنی ها این ادعای آمریکایی ها را دروغ اعلام کرده اند.
آمریکایی ها در قبال تحولات سوریه نیز همین موضع گیری دوگانه را دنبال می کنند، در ظاهر در رسانه های وابسته به خود مبارزه با داعش را تبلیغ می کنند اما هرگاه که داعش در ورطه نابودی و هلاکت گرفتار می شود و شرایط بر آنها سخت می شود٬ با طرح پیشنهادهای خود٬ خواهان آتش بس موقت به بهانه امداد رسانی به مردم می شوند ولی در حقیقت تلاش می کنند با توقف حملات علیه داعش، این گروه بتواند برای ادامه حیات خود تجدید قوا کند.
محافل رسمی در آمریکا از یک سو خواهان متوقف کردن قراردادهای فروش سلاح به عربستان به دلیل هدف قراردادن شهروندان یمنی در جنگ علیه این کشور می شوند و از سوی دیگر از امضای قراردادهای چند میلیارد دلاری فروش سلاح به عربستان سخن می گویند.
بمباران مجلس عزاداری یمن در ابتدا با خوشحالی ائتلاف سعودی و آمریکایی ها شد اما وقتی با واکنش منفی و محکومیت مجامع بین المللی و حقوق بشری مواجه شد و در نوع خود یک رسوایی بزرگ برای ائتلاف سعودی و آمریکایی ها به شمار آمد٬ مواضع متناقضی را در قبال آن اتخاذ کردند و ابتدا دخالت خود در آن را انکار و سپس از روی دادن آن ابراز تاسف کردند و حتی خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب البته با حضور کارشناسانی از ائتلاف سعودی و آمریکایی ها شدند! تا جنایتی را که خود انجام دادند مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.آمریکایی ها در موضع گیری دیگری حمله به یمن را حق عربستان در دفاع از خود دانسته اند !
تحلیلگران سیاسی معتقدند که آمریکایی ها با حمله به مواضع یمن دو هدف را دنبال می کنند : نخست می خواهند به یمنی ها و حامیان آنها پیامی برسانند که در خصوص باب المندب٬ حاضر به چشم پوشی از آن نیستند ودوم: قدرت نمایی در قبال روس ها تا از سنگینی توازن قدرت به نفع روسیه در منطقه جلوگیری کنند وبه قولی خودی نشان دهند.
واشنگتن به خوبی می داند پس از شکست ها و رسوایی های سنگینی که در موضوع سوریه و عراق در حمایت از گروه های تروریستی و کمک تسلیحاتی به آنها گریبانگیرش شده٬ باید گاهی به تحرکاتی دست بزند تا حضور و قدرت خود را در منطقه به رخ رقیبان خود بکشد، آنها هرگاه که داعش در ورطه هلاکت و نابودی در سوریه و عراق قرار گرفته با ارایه پیشنهادهایی در خصوص آتش بس موقت ، خود را رسواتر از قبل نشان داده اند و به خوبی می دانند اگر در زمینه یمن نیز کوتاه بیایند٬ دیگر در تحولات خاورمیانه حرفی برای گفتن نخواهند داشت و در حقیقت آنها از حضور گروه های تروریستی مثل داعش به عنوان برگ برنده برای حفاظت از منافع مالی و سیاسی خود بهره برداری می کنند.
واشنگتن با سرپا نگهداشتن رژیم آل سعود به عنوان مترسکی در منطقه خاورمیانه که خود را با فروش دلارهای نفتی٬ رهبر جهان عرب و اسلام می داند٬ تحقق اهداف خود را دنبال می کند تا حضور خود را در منطقه نفتخیز و راهبردی خاورمیانه حفظ کند.
به عقیده کارشناسان سیاسی، واشنگتن از قدرت گرفتن روسیه در منطقه خاورمیانه و طلایی شدن نام این کشور در میان کشورهای منطقه بسیار نگران و ناراحت است. آمریکایی ها از اینکه با سیاست های اشتباه و مواضع دوگانه خود موجب خوشنامی روسیه در حمایت از سوریه، یمن، عراق و همکاری نزدیکتر ایران با روسیه در منطقه ای شده اند٬ بسیار ناراحت اند اما این امر از اشتباه آمریکایی ها در حمایت از عربستان به عنوان صادرکننده تروریسم و ترویج افراطی گرایی و تامین مالی گروه های تروریستی نشأت می گیرد که جنایت های آنها با معیارهای منطق، دین و عرف بین المللی همسو نیست چرا که آنها با جنایت های وحشیانه در چند سال گذشته در کشورهای اسلامی و حتی غیراسلامی در اروپا و غرب، چهره کریهی از انسانیت را به نمایش گذاشته اند.
بمباران مجلس عزاداری در یمن با بیش از 140 کشته و 500 زخمی به قدری در رسواکردن ائتلاف سعودی و آمریکا به عنوان حامی آنها تاثیر گذار بود که آنها را به اظهار نظرهای متناقض مجبور کرد همچنین این جنایت موجب شکل گیری اتحاد یمنی ها در انتقام و اقدام متقابل منسجم تر کرد به طوری که هم سعودی ها و هم آمریکایی ها از تهدید یمنی ها به مقابله به مثل به هراس افتادند و هدف قراردادن سایت های راداری در یمن از سوی آمریکایی ها در حقیقت زهرچشم گرفتن از یمنی ها بود تا آنها را از اقدام متقابل علیه اهداف در عمق خاک سعودی یا هدف قرار دادن آمریکایی ها برحذر دارد.
ارتش و جنبش مقاومت مردمی انصارالله یمن با پیشرفت چشمگیر خود در تولید و ساخت سلاح و به خصوص موشک های دوربرد و نیز پس از تشکیل شورای عالی سیاسی رهبری در این کشور، اکنون به حدی از قدرت در مقابل سعودی ها رسیده اند که شاهزاده های بی تجربه سعودی که روزی با پندار انضمام خاک یمن به خاک عربستان دست به تجاوز به این کشور زدند و حاضر نبودند انصارالله را حتی به عنوان شهروند یمنی به رسمیت بشناسند٬ این روزها به قدری از قدرت یافتن آنها به وحشت افتاده اند که حاضرند با هر مقدار هزینه ای که شده٬ آمریکایی ها را در جنگ علیه یمن با خود همراه کنند تا بتوانند خود را از این مهلکه نابودی که کارشناسان سیاسی جهان پیش از این از آن به عنوان 'ویتنام عربستان' نام برده بودند، نجات دهند.
واقعیت این است که تحولات منطقه خاورمیانه در جهتی غیر از آنچه که آمریکایی ها و سعودی ها پیش بینی می کردند٬ در حال پیش رفتن است به طوری که حضور مصر، روسیه، ایران و ترکیه در کنار حضور آمریکا، قطر و عربستان دست برتر را در نشست لوزان سوئیس که امروز قرار است برگزار شود٬ به خود اختصاص داده است.
مهم نیست که این نشست به نتیجه ملموسی دست یابد یا نه، اما افکار عمومی جهان در جریان موضع گیری های دو جبهه حامی و مخالف سوریه، به قضاوت خواهد نشست تا دوگانگی سیاست های جهانی را در حق ملت ها و کشورهای جهان نظاره گر باشد.
آمریکا منافع خود را در گرو بحران زایی در منطقه می داند