اردوغان از اقدام آمریکا برای ساخت فرودگاه در عین العرب انتقاد کرد

یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵
اردوغان از اقدام آمریکا برای ساخت فرودگاه در عین العرب  انتقاد کرد

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری ترکیه از اقدام آمریکا برای ساخت یک فرودگاه در کوبانی(عین العرب) در شرق حلب و محدوده شمال سوریه انتقاد کرد.

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری ترکیه از اقدام آمریکا برای ساخت یک فرودگاه در کوبانی(عین العرب) در شرق حلب و محدوده شمال سوریه انتقاد کرد. به گزارش آناتولی، 'رجب طیب اردوغان' در سخنانی در دانشگاه اردوغان در ولایت «ریزه» واقع در شمال ترکیه گفت: آمریکایی ها در جنوب عین العرب در حال ایجاد تاسیساتی هستند؛ آنها باید قبل از اقدام در این زمینه به جای مشورت با گروه تروریستی «پ.ی.د» با ما مشورت می کردند.
وی ادامه داد: «پ.ی.د» و شاخه نظامی آن «ی.پ.ک» از گروه های وابسته به گروه تروریستی «پ.ک.ک» هستند که برخی با تامین سلاح از طریق هوایی برای آنها، ازاین گروه ها حمایت می کنند.
بر اساس این گزارش، منابع محلی در سوریه پیش از این گفته بودند که سازمان تروریستی «پ.ی.د» زمینی را به یک سوم قیمت واقعی، در ابتدای سال جاری به آمریکایی ها برای ایجاد پایگاه نظامی دوم در ریف عین العرب فروخته است.
این منابع به آناتولی گفته اند که نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه زمینی به مساحت 300هکتار را در «خراب عشک» واقع در جنوب عین العرب به قیمت یک میلیون و 250 هزار لیر سوریه(حدود 2500دلار) خریده اند در حالی که قیمت واقعی این زمین سه میلیون و 500هزار لیر(حدود هفت هزار دلار) است.
این منابع افزودند: این منطقه از موقعیت استراتژیکی برخوردار است زیرا درفاصله 42کیلومتری عین العرب و 27کیلومتری شرق رود فرات واقع شده است؛ آمریکایی ها در حال ساخت پایگاه نظامی دیگری در روستای «سیبت» در 22کیلومتری غرب روستای «خراب عشک» نیز هستند.
سازمان «پ.ی.د» تلاش می کند با ایجاد یک کمربند امنیتی در امتداد مرزهای ترکیه در شمال سوریه، ارتباط مرزی بین دو کشور را قطع کند.
به نوشته آناتولی این گروه با حمایت گاه و بی گاه دولت سوریه و نیز با حمایت پیگیر و مداوم آمریکا به سرعت درحال گسترش دادن تشکیلات خود در منطقه است.
اردوغان از اقدام آمریکا برای ساخت فرودگاه در عین العرب انتقاد کرد