مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش: نفتکش های گمشده به کشور برگشت/لغو تحریم شرکت

یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵
مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش: نفتکش های گمشده به کشور برگشت/لغو تحریم شرکت

تهران- ایرنا- مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش ایران در واکنش به اخبار منتشر شده درباره تحریم شرکت ملی نفتکش ایران گفت: تحریم علیه شرکت ملی نفتکش ایران وجود ندارد و این شرکت بدون تحریم است و ناوگان این شرکت در بازارهای بین‌المللی حضور دارد.

تهران- ایرنا- مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش ایران در واکنش به اخبار منتشر شده درباره تحریم شرکت ملی نفتکش ایران گفت: تحریم علیه شرکت ملی نفتکش ایران وجود ندارد و این شرکت بدون تحریم است و ناوگان این شرکت در بازارهای بین المللی حضور دارد. به گزارش ایرنا، «علی اکبر صفایی» عصر امروز (یکشنبه) در مراسم معارفه مدیرعامل جدید این شرکت افزود: شرکت ملی نفتکش ایران در سال های 2009 تا 2012 میلادی با زیان انباشته ای روبرو بود که با اقدام های انجام شده در سال‎های بعد این زیان به سود تبدیل شد.
وی درباره اقدام های انجام شده درباره پرونده موسوم به نفتکش های گمشده گفت: یکی از موارد مربوط به گذشته که در این دوره پیگیری شد، موضوع «نفتکش های گمشده» بود که این کشتی‎ها با کمک هیات مدیره و دستگاه‎های قضایی و زیر نظر دستگاه های نظارتی به ناوگان شرکت بازگشت.
صفایی تاکید کرد این موضوع به شکل مطرح شده در برخی رسانه ها نبود و در این ارتباط با درایت هیات مدیره در برای حفظ منافع و اموال شرکت که همواره در خارج از مرزها در معرض تهدید است، سکوت اختیار شد.
وی اعلام کرد با اقدام های دستگاه قضایی موضوع بازپس‎گیری سایر مطالبات شرکت به مرحله و نتایج مطلوبی رسیده است.
صفایی یادآوری کرد این موضوع به کارکنان شرکت ملی نفتکش ایران هیچ ارتباطی ندارد و مربوط به دوره گذشته است و افزود: تصمیم های گذشته در زمان خودش قابل ارزیابی است.
مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش ایران درباره اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: این شرکت، افزون بر حفظ ناوگان در دوان تحریم توانست به بزرگ ترین کشتیرانی نفتی جهان تبدیل شود و کار حمل نفت صادراتی کشور را بی هیچ نگرانی و بدون لحظه ای توقف انجام دهد و نیاز داخل را تامین کند.
**پویاتر کردن ناوگان نفتکش ایران
«سیروس کیان ارثی» مدیرعامل جدید شرکت ملی نفتکش ایران، در این مراسم به شرایط سخت تحریم اشاره کرد و گفت: این دوران از زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق نیز سخت تر بود که شرکت ملی نفتکش توانست در پیمودن این مسیر ناهموار و سخت و دشوار موفق باشد.
وی اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم در دوره جدید مدیریت این شرکت را که ثمره 60 سال کار است، به پویایی بیشتری برسانیم.
«نعمت الله ایزدی» رییس هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران، در این مراسم گفت: شرکت ملی نفتکش ایران افزون بر بهره مندی از ناوگان مقتدر دارای نیروی انسانی کارآمد به عنوان سرمایه ارزشمند است که باید از آن به طور بهینه استفاده کرد.
وی به اقدام های انجام شده در دوران تحریم و مدیریت گذشته اشاره کرد و افزود: شرکت ملی نفتکش ایران توانست تلاطم های دوران تحریم را پشت سر بگذارد و سوددهی مناسبی را برای شرکت و کشور داشته باشد.
«نصرالله سردشتی» مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران، نیز در این مراسم گفت: در چهار سال گذشته با تدابیر اتخاذ شده توانستیم بخوبی از مشکلات عبور کنیم؛ به طوری که در سال‎های تحریم روند صادرات نفت کشور نه فقط با مشکل روبرو نشد بلکه سبد درآمدی شرکت با ورود به بخش حمل گاز متنوع شد.
وی درباره برنامه راهبردی شرکت ملی نفتکش ایران تاکید کرد اگر در اجرای برنامه‎هایی مانند جوان سازی شرکت ملی نفتکش ایران، کند عمل شود نمی توان حضور موثر و پررنگی در بازارهای بین المللی داشت.
به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم با اهدای لوحی از خدمات علی اکبر صفایی- مدیرعامل پیشین این شرکت- قدردانی شد.
دیروز (شنبه) سیروس کیان ارثی به طور رسمی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی نفتکش ایران معرفی شد.
همچنین امروز (یکشنبه) معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرد: شرکت ملی نفتکش ایران با اجرای برجام از تحریم خارج شده است و مشکلی برای بیمه نفتکش‎های ایرانی از سوی بیمه گران اروپایی وجود ندارد.
وی تاکید کرد شرکت ملی نفتکش اکنون در تلاش است ثابت کند بی دلیل تحریم شده است.
شرکت ملی نفتکش ایران بیست و هفتم دسامبر 2012 میلادی نسبت به تصمیم شورای اتحادیه اروپا برای تحریم این شرکت، نزد دیوان دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کرد که رای دادگاه اتحادیه اروپا در سوم ژوئیه 2014 به سود شرکت ملی نفتکش صادر شد و شورای اتحادیه اروپا نیز نسبت به حکم دادگاه درخواست بازنگری نکرد.
با این همه، شورای اتحادیه اروپا دوازدهم فوریه 2015 میلادی در تصمیمی، شرکت ملی نفتکش را با دلایل جدید در فهرست تحریم اتحادیه اروپا حفظ کرد.
شرکت ملی نفتکش ایران بیست و چهارم آوریل 2015 علیه آخرین تصمیم شورای اروپا شکایت کرد اما یک ماه پیش، یعنی چهاردهم سپتامبر 2016، دادگاه اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش ایران رای داد که این شرکت قرار است تا پایان ماه نوامبر (آذرماه) از خود دفاع کند.
این رای، در عمل بر وضع شرکت ملی نفتکش تاثیری ندارد زیرا طبق برجام، نام شرکت ملی نفتکش ایران از مقررات اجرایی مربوط به تحریم اتحادیه اروپا علیه ایران حذف شده است.
طبق اصول کلی حقوقی، هیچ دادگاهی صلاحیت وضع قوانین مربوط به تحریم را ندارد.
مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش: نفتکش های گمشده به کشور برگشت/لغو تحریم شرکت