با پیوستن به استاندارد GMP می توانیم صادرات رادیودارو را افزایش دهیم

سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵
با پیوستن به استاندارد GMP می توانیم صادرات رادیودارو را افزایش دهیم

تهران- ایرنا- رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به ضرورت ایجاد امکانات جدید در چارچوب استاندارد جی.ام.پی GMP برای تولید رادیوداروهای جدید، گفت: با پیوستن به این استاندارد، می توانیم صادرات رادیو دارو را افزایش دهیم.

تهران- ایرنا- رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به ضرورت ایجاد امکانات جدید در چارچوب استاندارد جی.ام.پی GMP برای تولید رادیوداروهای جدید، گفت: با پیوستن به این استاندارد، می توانیم صادرات رادیو دارو را افزایش دهیم. به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، علی اکبر صالحی روز سه شنبه در دهمین همایش نخبگان فردا در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر تعداد بسیاری رادیو دارو در کشور در حال تولید است که این رادیو داروها بر اساس امکانات موجود در کشور تولید می شود.
وی بیان کرد: باید برای تولید رادیو داروهای جدید امکانات جدیدی در چارچوب جی.ام.پی ایجاد کنیم؛ جی.ام.پی یک شیوه استاندارد است که با پیوستن به این شیوه می توانیم صادرات رادیو دارو را افزایش دهیم.
صالحی یادآور شد: ایران آمادگی لازم برای تولید رادیو دارو را دارد و از طریق پیوستن به استاندارد جی.ام.پی می تواند تا پنج سال آینده با اجرای پروژه ای در این زمینه در جهت رفع نیازهای کشور در زمینه رادیو داروها اقدام کند.
رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که حجم صادرات رادیو داروها بسیار کم است، ادامه داد: افزایش صادرات در این حوزه منوط به پیوستن ایران به استاندارد جی.ام.پی است، در حال حاضر رادیو داروهای صادر شده ایران در زمینه درمان و تشخیص بیماری مورد استفاده قرار داده می شود.
صالحی در خصوص تاسیس بیمارستان هسته ای در کشور نیز گفت: در حال حاضر قرار داد تاسیس این بیمارستان با شرکت اتریشی امضا و مقرر شده است این بیمارستان در بوستان ولایت تهران راه اندازی شود.
وی گفت: در این زمینه تفاهم نامه ای میان سازمان انرژی اتمی، شهرداری و وزارت بهداشت منعقد شده است و طی ماه های آینده شاهد کلنگ زنی این بیمارستان خواهیم بود.
صالحی ادامه داد: بخش عمده هزینه این بیمارستان از طریق وام از خارج از کشور تامین می شود و تاسیس آن تحول عظیمی در تشخیص بیماری ها خواهد داشت.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: راه اندازی این بیمارستان کشور را در آینده از اعزام بیمار به خارج از کشور بی نیاز خواهد کرد.
صالحی با اشاره به این که در حال حاضر پنج کشور در جهان دارای چنین بیمارستانی هستند، گفت: به زودی هیاتی از ایران به اتریش اعزام می شود که متشکل از پزشکان و مهندسانی خواهد بود که آموزش های لازم را برای راه اندازی این بیمارستان دریافت خواهند کرد.برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm
با پیوستن به استاندارد GMP می توانیم صادرات رادیودارو را افزایش دهیم