بعیدی نژاد: از سرگیری روابط دیپلماتیک با ریاض در گرو پذیرش نقش ایران در منطقه است

سه شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۵
بعیدی نژاد: از سرگیری روابط دیپلماتیک با ریاض در گرو پذیرش نقش ایران در منطقه است

لندن - ایرنا - حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن روز سه شنبه در سخنانی با اشاره به سیاست های ستیزه جویانه ریاض علیه تهران، تصریح کرد: چنانچه عربستان نقش ایران در منطقه را به رسمیت بشناسد آماده ازسرگیری روابط دیپلماتیک هستیم.

لندن - ایرنا - حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن روز سه شنبه در سخنانی با اشاره به سیاست های ستیزه جویانه ریاض علیه تهران، تصریح کرد: چنانچه عربستان نقش ایران در منطقه را به رسمیت بشناسد آماده ازسرگیری روابط دیپلماتیک هستیم. به گزارش ایرنا، بعیدی نژاد در نشستی در مجمع جهانی دیپلماتیک در لندن، گفت: ایران کشور بزرگی در منطقه است؛ مردم آن هفت هزار سال در این منطقه زیست کرده و نیازی به الحاق کشوری به سرزمین خود ندارند.
وی افزود: ملت ایران در طول تاریخ آزمایش های خود را پس داده و حکومت قدرتمندی را تشکیل داده اند. بنابراین ما ترسی نداریم که سایر کشورها ما را به رسمیت نشناسند.
سفیر کشورمان بیان داشت: ایران در طول 300 سال گذشته به هیچ کشوری تهاجم نکرده بلکه در مقام همکاری با آنها برآمده است.
بعیدی نژاد با اشاره به جنگ تحمیلی ایران و عراق گفت: ما به مدت هشت سال درگیر جنگی بودیم که به شدت به اقتصاد ما آسیب رساند. به رغم آنکه تلاش کردیم تا از ادبیات جنگ فاصله بگیریم اما متاسفانه تنش ها با ایران به شکل دیگری ادامه پیدا کرد.
وی تلاش برای حل مناقشه هسته ای را گامی دیگر از سوی ایران برای تنش زدایی در روابط خارجی اش برشمرد و گفت: این در حالی است که عربستان سعودی همه همت خود را به کار بست تا در این توافق کارشکنی کند.
بعیدی نژاد افزود: حتی پس از انعقاد توافق هسته ای وین، ریاض دست از ستیزه جویی با جمهوری اسلامی ایران برنداشت و تلاش کرد تا کنگره آمریکا را متقاعد سازد که توافق هسته ای را تصویب نکند.
سفیر کشورمان تصریح کرد: عربستان سعودی منکر نقش ایران در منطقه است و سایر کشورهای منطقه ای را به پیروی از این سیاست تشویق می کند.
وی با این حال بیان داشت: رابطه ایران با کشورهای منطقه ای سابقه تاریخی دارد و تلاش عربستان برای گسترش دشمنی با ایران در منطقه پایدار نخواهد ماند.
بعیدی نژاد با اشاره به اینکه عربستان به صورت یکجانبه روابط دیپلماتیک اش را با تهران قطع کرد افزود: زمانی که عربستان نقش ایران در منطقه را به رسمیت بشناسد آماده از سرگیری روابط دیپلماتیک هستیم.
نشست پسا داعش روز سه شنبه در مجمع جهانی دیپلماتیک در لندن با حضور صاحب نظران و اندیشمندان برگزار شد.
در این نشست شرکت کنندگان به بیان دیدگاه های خود در خصوص نقش کشورهای منطقه ای به ویژه جمهوری اسلامی ایران در حل بحران های منطقه ای اشاره کردند.
دکتر انیسه بصیری تبریزی از اندیشکده «رویال یونایتد سرویس» (روسی) در لندن در این نشست، گفت که روابط تاریخی ایران و عربستان همواره منفی نبوده و در این رابطه به تلاش هایی که در دولت های «علی اکبر هاشمی رفسنجانی» و «محمد خاتمی» روسای جمهور پیشین ایران به منظور بهبود روابط دوجانبه صورت گرفت، اشاره کرد.
وی با بیان اینکه «حسن روحانی» نیز از ابتدای دوره ریاست جمهوری اش خواهان بهبود روابط با عربستان سعودی بود، افزود: اما روابط دو کشور طی یک سال گذشته، متاثر از حادثه خونین منا، اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه و حمله به سفارت عربستان در تهران رو به افول گرایش پیدا کرد.
دکتر انیسه بصیری تبریزی بیان داشت: عربستان سعودی از مطرح شدن ایران به عنوان قدرت منطقه ای می ترسد چون احساس می کند که وجاهت خود را در میان قدرت های جهانی از دست خواهد داد و به همین دلیل نیز مخالف صریح توفق هسته ای جامعه جهانی با ایران بود .
وی اختلافات داخلی خاندان آل سعود و ماجراجویی های «محمدبن سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در منطقه را از دیگر عواملی برشمرد که منجر به تشدید اختلافات میان مواضع تهران و ریاض شده است.
این محقق اندیشکده 'روسی' همچنین کاهش منابع درآمدی و چالش های اقتصادی عربستان را یکی از عوامل اصلی دستپاچگی حکام سعودی در مواجه با جمهوری اسلامی ایران برشمرد.
بعیدی نژاد: از سرگیری روابط دیپلماتیک با ریاض در گرو پذیرش نقش ایران در منطقه است
jkkjkjkjkj