رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/هشتم آبان

شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/هشتم آبان

تهران - ایرنا - دمشق آماده از سرگیری مذاکرات با معارضان؛ هلاکت دهها تروریست در استان های حماه و درعای سوریه؛ تنش در مرز ترکیه با سوریه؛ اظهارات مشاور بشار اسد مبنی بر تحریف عمدی حوادث سوریه از سوی رسانه های غربی و بررسی اوضاع حلب توسط آمریکا و روسیه؛ از خبرهای مهم روز شنبه سوریه است.

تهران - ایرنا - دمشق آماده از سرگیری مذاکرات با معارضان؛ هلاکت دهها تروریست در استان های حماه و درعای سوریه؛ تنش در مرز ترکیه با سوریه؛ اظهارات مشاور بشار اسد مبنی بر تحریف عمدی حوادث سوریه از سوی رسانه های غربی و بررسی اوضاع حلب توسط آمریکا و روسیه؛ از خبرهای مهم روز شنبه سوریه است. ** 'بثینه شعبان' مشاور سیاسی و رسانه ای دولت سوریه روز شنبه ضمن اعلام آمادگی کامل برای از سرگیری مذاکرات با معارضان به شرط آمادگی طرف مقابل؛ از حرکت دولت در مسیر بسیار مهم یعنی آشتی ملی سوریه سخن گفت.
** نیروهای حزب دمکراتیک سوریه سه روستای 'الوحشیه'، 'فافین' و 'کفرقارص' را در شمال حلب پس از یک درگیری شدید از لوث وجود تروریست های داعش پاکسازی و آزاد کردند.
** یگان های زمینی و جنگنده های ارتش سوریه دهها تروریست تکفیری را در استان حماه و درعا به هلاکت رساندند.
یکی از یگان های ارتش در عملیاتی، گروهی از اعضای گروه تروریستی جبهه النصره را در شهرک 'الیادوده' در شمال غرب شهر 'درعا' هدف قرار داد.
در این عملیات شماری از تروریست های النصره کشته و خودرو آن ها نیز منهدم شد.
** در اثر حمله تروریست ها به اطراف حلب در 24 ساعت گذشته، 15 غیر نظامی کشته و بیش از 150 نفر دیگر زخمی شدند.
مرکز روسیه مربوط به حفظ منافع طرف های درگیر در سوریه از کشته شدن 15 شهروند سوری و زخمی شدن بیش از 150 نفر دیگر در حمله تروریست ها به اطراف حلب در 24 ساعت گذشته خبر داد.
** رسانه های ترکیه از تظاهرات کردهای سوریه در منطقه مرزی عفرین و تیراندازی به سوی کارگرانی که مشغول دیوار کشی در مرز این کشور با سوریه هستند، خبر دادند.
ترکیه به عنوان بخشی از تدابیر امنیتی خود در مرز سوریه، طرحی را برای ساخت بلوک های بتونی در مرز 911 کیلومتری خود با این کشور به اجرا گذاشته که تاکنون بیش از 200 کیلومتر آن ساخته شده و در نظر است تا تابستان آینده به پایان برسد.
** مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری سوریه گفت: رسانه های غربی، جنایت هایی که ائتلاف به اصطلاح ضد تروریسم به سرکردگی آمریکا در سوریه مرتکب می شود را تحریف و سوریه و روسیه را به انجام آن متهم می کنند.
بثینه شعبان روز جمعه در همایش بین المللی 'آشتی ملی و آینده سوریه' در دانشکده شرق شناسی آکادمی علوم روسیه اظهار داشت که این رسانه ها جنایت هایی مانند بمباران مدارس، بیمارستان ها و تاسیسات زیربنایی سوریه را تحریف و روسیه و سوریه را به انجام آن ها متهم می کنند.
** روسیه گلوله باران ساختمان سفارتخانه خود در دمشق توسط تروریست های ضد سوری را محکوم کرد.
وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه با صدور بیانیه ای با اشاره به اصابت چند گلوله خمپاره به محوطه ساختمان سفارت این کشور در سوریه اعلام کرد که این خمپاره ها از منطقه جبار تحت کنترل نیروهای ضددولتی سوریه پرتاب شده است.
** سرگئی لاوروف و جان کری وزیران خارجه روسیه و آمریکا در یک گفت وگوی تلفنی در خصوص اوضاع حلب مذاکره و تبادل نظر کردند و وزیر خارجه روسیه بر لزوم جدا کردن معارضان مسلح از تروریست ها تاکید کرد.
** بنا به اعلام روسیه، آمریکا با بهانه سازی کاربرد سلاح و مواد شیمیایی در سوریه و درخواست تحقیقات سازمان ملل در این زمینه بر دمشق فشار وارد می کند.
'گنادی گاتیلوف' معاون وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت که مسکو مخالف سیاسی کردن مساله تحقیقات حملات شیمیایی در سوریه است.
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/هشتم آبان