Home

سرمایه گذاری 17 کشور خارجی در 124 طرح صنعتی در دولت یازدهم

تهران- ایرنا- رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران درباره میزان سرمایه گذاری خارجی در این بخش گفت: در دولت یازدهم تاکنون 124 طرح و واحد صنعتی با حجم سرمایه گذاری 4.1 میلیارد دلار و پیش بینی اشتغال 17 هزار و 520 نفر به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی رسیده است.

دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵
سرمایه گذاری 17 کشور خارجی در 124 طرح صنعتی در دولت یازدهم
علی یزدانی امروز(دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: از مجموع 124 طرح و واحد صنعتی، 54 طرح راه اندازی و موفق به اخذ پروانه بهره برداری شده است و 70 طرح نیز در حال طی مراحل اجرایی است.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: این طرح ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت و معدن از جمله خودرو، موتورسیکلت برقی، مترو، روغن موتور، کارخانه ماشین آلات کشاورزی، فولاد، طرح های آلومینیوم، مس و انرژی تصویب شده است.
وی افزود: این طرح ها با سرمایه گذاری شرکت هایی از کشورهای ایتالیا، اتریش، ‌فرانسه، آلمان، هلند، اوکراین، ایرلند، کره جنوبی، ژاپن، چین، هند، مالزی، امارات، افغانستان، عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه در ایران راه اندازی می شود.
رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به سرمایه گذاری خارجی در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: پارسال 37 طرح با سرمایه گذاری خارجی بیش از 119 میلیون و 278 هزار دلار و اشتغال 2 هزار و 218 نفر در شهرک ها و نواحی صنعتی اجرایی شده است.
معاون وزیر صنعت گفت: پس از تصویب برجام نیز در بخش صنعت و معدن برای تعداد 29 طرح /واحد با حجم سرمایه گذاری 2 میلیارد دلار و اشتغال 6 هزار و 909 نفر، موفق به اخذ مصوبه هیات سرمایه گذاری خارجی شده است.
وی در تشریح همکاری های بین المللی در حوزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در بخش صنعت و معدن گفت: رویکرد سرمایه گذاری مشترک با الزام تولید رقابتی، صادرات حداقل 30 درصد از محصولات، انتقال فناوری و دانش فنی و ایجاد قابلیت توسعه محصول با سرمایه گذاری در واحدهای تحقیق و توسعه از جمله مهمترین الزامات وزارت صنعت در مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی است.
وی افزود: «تدوین سیاست های موردنظر در جذب منابع خارجی و انجام فعالیت های مرتبط با آن»، «تدوین اولویت های سرمایه گذاری بر اساس برنامه راهبردی وزارت صنعت»، « شناسایی و بروز رسانی دوره های طرح ها، پروژه ها و فرصت های سرمایه گذاری خارجی»، «تدوین بسته های اطلاعاتی مورد نیاز سرمایه گذاران خارجی و ارایه آن از طریق ابزارهای مختلف» و «همکاری با نهادهای مرتبط برای ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری» مهمترین رویکردهای اجرایی وزارت صنعت برای افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی را شامل می شود.
یزدانی افزود: مراجعه به کشورهای هدف و مذاکره با شرکت های سرمایه گذار معتبر بین المللی یکی از رویکردهای جاری وزارت صنعت است که در دوران بعد از برجام، 62 هیات خارجی به سرپرستی وزیران و مقام های ارشد و791 مقام دولتی به همراه 2 هزار و پنج شرکت خصوصی به کشورهای هدف سفر کرده اند.
به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمارها، تا پایان تیرماه امسال 88 هزار و 352 واحد صنعتی پروانه بهره برداری دریافت کرده اند که از این تعداد، 37 هزار و 148 واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر است؛ به عبارتی، 46 درصد واحدهای صنعتی کشور در داخل شهرک ها و نواحی صنعتی مستقرند.
از تعداد کل واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره برداری، 80 هزار و 476 واحد، جزو صنایع کوچک است؛ این نسبت در داخل شهرک ها به گونه ای که از 37 هزار و 148 واحد صنعتی، 34 هزار و 952 واحد جزو صنایع کوچک است. صنایع کوچک به صنایعی گفته می شود که با اشتغال کمتر از 50 نفر در پروانه بهره برداری فعالیت می کند.
چهار هزار و 362 واحد از کل واحدهای صنعتی کشور نیز متوسط هستند که یک هزار و 729 واحد در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقرند و سه هزار و 514 واحد بالای 100 نفر اشتغال وجود دارد که 902 واحد از آنها در شهرک ها و نواحی صنعتی مستقر هستند.