استاندار یزد: تمامی کارخانه های کاشی استان فعال است

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵
استاندار یزد: تمامی کارخانه های کاشی استان فعال است

یزد – ایرنا - استاندار یزد گفت: با وجود برخی مشکلات و تعطیلی 16 واحد تولید کاشی و سرامیک در کشور، هیچ کدام از صنایع تولید کاشی استان یزد غیرفعال نیست.

یزد – ایرنا - استاندار یزد گفت: با وجود برخی مشکلات و تعطیلی 16 واحد تولید کاشی و سرامیک در کشور، هیچ کدام از صنایع تولید کاشی استان یزد غیرفعال نیست. به گزارش ایرنا ، سیدمحمد میرمحمدی روز پنجشنبه در سومین نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان یزد که با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، اظهار کرد: با وجود اینکه تسهیلات از نرخ 28 درصد با نرخ 18 درصد بازپرداخت می‌شود، هنوز مشکلاتی در زمینه صادرات وجود دارد.
وی افزود: امسال شرایط بازار کاشی و سرامیک یزد بهتر شده و واحدهایی که با انباشت این محصول مواجه بودند هم به تدریج حجم زیادی از کاشی و سرامیک انبارهای خود را وارد بازار کرده اند.
میرمحمدی ادامه داد: اگر ارتباطات استانی به گونه‌ای تعریف شود که همه استانها بتوانند مشکلات خود را با یکدیگر مطرح کنند و این موارد پس از جمع‌بندی به سازمان‌های مربوطه بیان شود، می‌توان سریعتر اقدام به رفع مشکلات کرد چرا که ممکن است استان هایی در بعضی موارد مشکل مشابهی داشته باشند.
استاندار یزد ادامه داد: نشست‌های متعددی با حضور فعالان استان یزد در عرصه‌های مختلف اقتصادی برای شناسایی نقاط ضعف و مشکلات برگزار شد و راهکارهای برون رفت از این چالش ها مطرح شد که از جمله این مشکلات شرایط اقتصادی و کیفیت پایین محصولات برخی شرکت ها باید مورد بررسی قرار گرفته و رفع شود.
** تا سال آینده 100فروند هواپیما در استان یزد تولید می شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد نیز در این جلسه با تشریح ظرفیت های صادراتی این استان گفت: مجوز ایجاد کارخانه هواپیماسازی با مساعدت مسئولان استان و کشور در کنار بندر خشک استان صادر شده و تا سال آینده و با همکاری ایتالیایی ها 100فروند هواپیما در این استان تولید می شود.
محمدرضا علمدار یزدی فعالیت گمرک مستقر از سال 1368، وجود فرودگاه بین‌المللی برای حمل بار و مسافر با دسترسی آسان و قرارگرفتن استان یزد در چهارراه کریدور شمال جنوب و شرق غرب آسیای میانه، منطقه ویژه اقتصادی ، ایجاد بندر خشک، ایجاد مرکز خدمات سرمایه گذاری و قرار داشتن در پنج راه ریلی را از مهمترین مزیت های صادراتی استان یزد برشمرد.
وی اضافه کرد: این استان با توجه به فعالیت بندر خشک در حال تبدیل شدن به محل نگهداری کالاهای دیگر استان ها در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی است چون هوای یزد مرطوب نیست و می تواند ظرفیت خوبی برای انبارداری کشور باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد ادامه داد: از سوی دیگر فرودگاه 1500 متری در کنار بندر خشک پیشگامان در نظر گرفته شده تا تجار بتوانند با هواپیمای شخصی خود از این فرودگاه استفاده کرده و از مزیت‌های بندر خشک بهره‌مند شوند.
وی در ارتباط با نقاط قوت و مزیت‌های صادراتی یزد گفت: تولید 800 نوع محصول در استان ، وجود تجار و بازرگانان مجرب و خوشنام، سازمان‌های مردم نهاد فعال در زمینه صادرات و واردات، برخورداری از روابط دو جانبه بالای تجار یزدی در ایران و جهان، بالاترین حجم تولیدات گلخانه ای کشور ، دومین استان معدنی، تولید 50درصد کاشی و سرامیک ایران ، تولید 50درصد خوراک فولاد کشور و داشتن زنجیره کامل تولید فولاد از مهمترین این مزیت های استان یزد است.
علمدار یادآور شد: یکی از محصولات اصلی گلخانه‌ای استان یزد خیار سبز است که با استقبال بازارهای صادراتی مواجه شده به گونه‌ای که در فروشگاه‌های روسیه خیار سبز تولید شده در گلخانه‌های فهرج یزد به فروش می‌رسد.
به گفته وی در سال های اخیر بین 66 تا 51درصد صادرات کاشی کشور نیز به استان یزد اختصاص داشته است.
** قرارداد صادرات ماهانه 25کانتینر کاشی به اسپانیا
در ادامه این جلسه رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان یزد با بیان اینکه 80 درصد صادرات استان یزد به سه کشور عراق، افغانستان و پاکستان انجام می‌شودو این امر یک تهدید برای استان است، گفت: به همین دلیل سه کشور اسپانیا، استرالیا و روسیه به عنوان بازار هدف صادرات یزد در نظر گرفته شده که بررسی‌های لازم در راستای مشخص شدن امکان حضور در این کشورها انجام می شود.
محمود امانت افزود: بالاترین مصرف محصولات ساختمانی استرالیا در ایالت‌های جنوبی این کشور است و بیشترین واردات استرالیا از چین، آمریکا، ژاپن، سنگاپور و کره انجام می‌شود.
وی ادامه داد: یکی از اولویت‌های اول اقتصادی استرالیا صنعت ساختمان است و این کشور به صورت ویژه در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده است.
رئیس اتحادیه صادرات کنندگان استان یزد خاطرنشان کرد: هم اکنون چین، مالزی، تایلند، ایتالیا، اندونزی، ویتنام و اسپانیا به ترتیب بیشترین صادرات کاشی و سرامیک به این کشور را دارند در حالی که استان یزد هیچ صادرات کاشی و سرامیک تا پیش از این به استرالیا انجام نداده است.
امانت با بیان برخی فعالیت ها در کشور اسپانیا که از بزرگترین تولیدکنندگان کاشی است گفت: در ابتدا با آمدن مهندسان اسپانیایی اشکالات تولید برطرف شد و یک کانتینر به عنوان نمونه صادر شد و امروز قرارداد صادرات ماهانه 25کانتینر به اسپانیا برای صدور به اروپا بسته شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون دپو محصول در کارخانه‌های کاشی و سرامیک استان یزد وجود ندارد و فروش و صادرات آغاز شده، تصریح کرد: اگر کارخانه‌ای هنوز محصول دپو داشته باشد مربوط به کاشی و سرامیک تولید شده قبل بوده که باید با برنامه‌ریزی مناسب آنها را به فروش رساند.
استاندار یزد: تمامی کارخانه های کاشی استان فعال است
jkkjkjkjkj