دانش آشتیانی : ضعف نظام آموزش و پرورش تک گویی است

شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵
دانش آشتیانی : ضعف نظام آموزش و پرورش تک گویی است

تهران - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش می گوید ضعف نظام آموزش و پرورش تک گویی و سخن راندن به جای سخن شنیدن است ، باید باب گفت و گو با همه دست اندرکاران آموزش و پرورش باز شود.

تهران - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش می گوید ضعف نظام آموزش و پرورش تک گویی و سخن راندن به جای سخن شنیدن است ، باید باب گفت و گو با همه دست اندرکاران آموزش و پرورش باز شود. به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، فخر الدین احمدی دانش آشتیانی روز شنبه در جلسه دوره آموزشی مدیریت دانش سازمانی در باشگاه فرهنگیان افزود: فضای آموزش و پرورش باید باز شود و مسایل را در آن با گفت و گو با مسوولان ، خانواده ها،‌ معلمان و دانش آموزان حل کرد ؛ مسایل تربیتی نباید دستوری باشد.
وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت : اگر در مقابل معلم و دانش آموز انفعال و بی تفاوتی قایل شویم ، هیچ کس قادر به حل مسایل نخواهد بود ؛ مدرسه محل شادابی و تحرک است و کودک و نوجوان در آن باید احساس زندگی کردن داشته باشند و در این راه هیچ کس تواناتر از مربیان و زنان در ایجاد شادابی موثر نخواهند بود.
دانش آشتیانی افزود: در برنامه های اینجانب اعلام شد بیشتر باید به پرورش ذهن شخصیت بچه ها پرداخت و این مساله باید در مدرسه بیشتر مورد توجه باشد ، اول پرورش بعد آموزش و برای اینکه این مساله تحقق پیدا کند نقش خانواده بسیار پررنگ و زنان پررنگ تر است.
وی تصریح کرد: ما عنوان می کنیم که مدرسه سمت و جهت خود را پیدا کند کشور در رشد و توسعه قدم خواهد برداشت و مساله پرورش نقش کلیدی دارد و آموزش یک نوع ابزار است ابزاری که تخصص می خواهد برای تحقق این مساله باید موضوع پرورش در اولویت قرار داده شود که یک بخش اصلی آن به خانواده باز می گردد.
وزیر آموزش و پرورش گفت: مادر در آموزش نقش کلیدی در خانواده دارد و فرزند چنانچه تربیت صحیحی نداشته باشد در محیط مدرسه نیز تلاش مربیان به جایی نخواهد رسید، خانواده توانمند فرزندان توانمندی تربیت خواهد کرد به خصوص اینکه در مدارس و سنین پایین مقطع دبستان به این مساله باید بیشتر توجه کرد.
دانش آشتیانی اظهار داشت: اگر بخواهیم جامعیت در تربیت داشته باشیم باید به توانمند سازی مادران در خانواده توجه اساسی داشته باشیم و به خاطر روحیه ای که در زنان وجود دارد می توان محیط صمیمی را شکل داد مدرسه محل زندگی است نه محل کار اجباری و این مساله را باید تحقق بخشید و دانش آموز با عشق و علاقه به این محیط عادت کند.
وی افزود: اگر بتوان این محیط را به وجود آورد و آن وقت درس به دانش آموزان با عشق و علاقه و نه از روی اجبار آموخته خواهد شد.
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم سرمایه اجتماعی را در مدرسه بالا ببریم و آسیب های اجتماعی را کم کنیم باید به نقش زنان عمیق تر و ارتباط با دانش آموزان اهمیت داده شود.
دانش آشتیانی : ضعف نظام آموزش و پرورش تک گویی است