تحولات منطقه ازشکست آل سعود حکایت دارد - سعید محسنی راد

یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵
تحولات منطقه ازشکست آل سعود حکایت دارد - سعید محسنی راد

تهران-ایرنا- میشل عون برنده انتخابات ریاست جمهوری لبنان پس از چندین سال اختلاف بر سر این منصب شد، در یمن نیز طرح حل بحران از سوی نماینده سازمان ملل، کفه ترازوی تحولات را به نفع نیروی مقاومت مردمی انصارالله سنگین کرد بطوری که به عقیده تحلیلگران سیاسی، این تحولات را می توان به منزله شکست سیاست های عربستان ارزیابی کرد.

تهران-ایرنا- میشل عون برنده انتخابات ریاست جمهوری لبنان پس از چندین سال اختلاف بر سر این منصب شد، در یمن نیز طرح حل بحران از سوی نماینده سازمان ملل، کفه ترازوی تحولات را به نفع نیروی مقاومت مردمی انصارالله سنگین کرد بطوری که به عقیده تحلیلگران سیاسی، این تحولات را می توان به منزله شکست سیاست های عربستان ارزیابی کرد. کشورهای عربی منطقه شاید وقوع این تغییرات را دور از انتظار می دانستند و هرگز آرزو نمی کردند چرا که این دو اتفاق در کنار پیروزی هایی که در سایه حضور سازنده ایران و شکست سنگینی که به گروه های تروریستی مورد حمایت سعودی ها در سوریه و عراق در حال رخ دادن است و بزودی شیشه عمر داعشی ها را با آزاد سازی موصل درهم خواهد شکست، پرچم پیروزی ملت های مظلوم منطقه با راهبری خیرخواهانه ایران به اهتزاز درخواهد آورد.
عربستانی ها در قبال سیاست های مفتضحانه و شکست خورده خود در قبال لبنان، یمن وقدرت گرفتن حزب الله وجنبش مردمی انصارالله، موضع رسمی خاصی اتخاذ نکرده و شاید به یک نوع شوک سیاسی دچار شده ولی برداشت خوش بینانه ای از این تحولات ندارند.
نتایج تلخی را که ریاض ازرخداد های منطقه درحال برداشت است ، می توان نتیجه پیروی از سیاست های ظالمانه آمریکایی ها دانست که با قطع کمک های مالی از لبنان و دخالت های ناروا در امور این کشور که با سنگ اندازی در برابر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال های اخیر خود را بیشتر نمایان کرد و نیز طولانی شدن جنگ ظالمانه علیه مردم یمن دانست که همه تصورات آنها مبنی بر پیروزی چند هفته ای بر یمن را نقش بر آب کرد.
فرسایشی شدن جنگ ائتلاف سعودی که ازفروردین سال گذشته آغاز وبصورت بمباران های گسترده علیه همه تاسیسات خدماتی، درمانی، آموزشی و حتی مراسم عزا وعروسی یمنی ها تداوم یافت، صدای اعتراض همه مجامع حقوق بشری وسازمان های بین المللی را در اعتراض به ارتکاب جنایت های جنگی عربستان بلند کرد و به رغم همه حق کشی هایی که در حق مردم مظلوم یمن صورت گرفت در نهایت توانست وجدان بشری را به مظلومیت یمنی ها و جنگ ظالمانه سعودی ها متوجه گرداند.
سعودی ها با تداوم سیاست های اشتباه خود، مصری ها را نیز در همراهی خود از دست دادند همانطور که اماراتی ها آنها را در حمله به یمن تنها گذاشتند و ترکیه را نیز به دلیل حمایت مالی و سیاسی از کودتای نافرجام دراین کشور ازخود دلخور کردند و به زودی میوه تلخ پیروی از سیاست های منفعت طلبانه آمریکایی ها وغربی ها درقبال بحران زایی برای ایران، عراق، سوریه واختلاف با عمان ، امارات ، قطر و دخالت در امور بحرین را نیز خواهد چید.
پایان خوب و مثبت برای تحولات لبنان، شکست گروه های تروریستی و داعش مورد حمایت و بلکه دست پروره سعودی ها در سوریه وعراق، پایان جنگ و پیروزی جناح سیاسی با مشارکت انصارالله در یمن، همه و همه چهره دیگری از خاورمیانه جدید را در تقابل با خواسته واشنگتن – ریاض رقم خواهد زد که اگر آمریکایی ها با همکاری کشورهای مستاصل منطقه مثل عربستان توطئه و بحران جدید دیگری را به راه نیاندازند، منطقه خاورمیانه روی آرامش به خود خواهد دید.
'جمال خاشقچی' تحلیلگر برجسته سعودی و نزدیک به دربار آل سعود اخیرا در مقاله ای نوشت که عرب ها از کاهش نفوذ و قدرت سیاسی سعودی ها در منطقه و جهان وحشت دارند چرا که این کشورها همه آرزو و آمال خود را به سرنوشت و سیاست های عربستان گره زده اند.
برخی تحلیلگران عربی دیگر نیز معتقدند که موضع ریاض در قبال این کشورها هرگز تغییر نخواهد کرد اما در نهایت مجبور خواهد شد سیاست خود را طوری تغییر یا تنظیم نماید تا حداقل ضرر و خسارت را در قبال تحولات منطقه داشته باشد.
برخی نشریات کشورهای عربی همچنین نوشتند که باید نگاهی بسیار خوش بینانه داشته باشیم تا فکر کنیم که لبنان دوباره به صف عربی و به جبهه عربستان بازگردد یا اینکه صلح در یمن به نفع سعودی ها به نتیجه برسد، اینکه ژنرال عون و حزب الله لبنان هزاران جوان لبنانی را از جنگ در سوریه بازگردانند یا اینکه انصارالله یمن ارتباط خود را با ایرانی ها قطع کند بسیاربعید به نظر می رسد و بنا به قولی این یک توهم است و تحقق این اهداف تنها با وقوع یک معجزه ممکن است جامه عمل به خود بگیرد.
خشم و غضب سعودی ها علیه لبنان تنها به موضوع جبهه گیری علیه حزب الله خلاصه نمی شود بلکه به دلیل موضع گیری ها و مخالفت رسمی است که لبنانی ها در نشست های اتحادیه عرب و دیگر مسایل منطقه ای و بین المللی علیه سعودی ها اتخاذ کرده اند و خشم سعودی ها در حقیقت علیه همه مردم لبنان می باشد بویژه که با حمایت لبنانی ها از موضوع سوریه و قرار گرفتن در کنار ایران تشدید نیز شده است.
در رابطه با یمن نیز می توان گفت که طولانی شدن جنگ یمن، سعودی ها را بخصوص پس از ارتکاب جنایت های جنگی دربمباران محافل و مجامع غیر نظامی، تحت فشارهای بین المللی گسترده قرار داد و حتی آمریکایی ها و دیگر هم پیمانان ریاض را از شراکت در این بی آبرویی از آل سعود دور کرد.
آنچه که مسلم است سعودی ها حضور ایرانی ها را در هیچ موضوع منطقه ای و بین المللی پذیرا نیستند کماآنکه در جریان مذاکرات هسته ای کشورهای غربی با هیات ایرانی نیز این سیاست اشتباه را به اوج خود رساندند و به هر اقدام نامناسب سیاسی و اقتصادی دست زدند تا از حصول این توافق جلوگیری نمایند اما موفق نشدند، آنها نمی خواهند ایرانی ها هیچ جای پایی در تحولات منطقه داشته باشند و این همان چیزی است که آمریکایی ها و صهیونیست ها نیز در تحقق این خواسته با یکدیگر اتفاق نظر دارند اما شرایط کنونی و نتایج آینده ثابت خواهد کرد که دوران تحقق نقشه های آمریکایی در منطقه بسر آمده و ممکن است تحولات و بحران ها را آمریکایی ها با همکاری هم پیمانان خود در منطقه ایجاد نمایند اما لزومی نخواهد داشت آنها از این تحولات نتایج مورد نظر خود را دست چین نمایند.
بیش از 19 ماه همه گونه حملات هوایی، زمینی، دریایی و محاصره های اقتصادی و نظامی علاوه بر تنگناهای سیاسی علیه مردم یمن از سوی سعودی ها صورت گرفت اما آنها حتی نتوانستند تنها یک شعار که به بهانه آن جنگ علیه یمن را شعله ور کردند یعنی بازگرداندن منصورهادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن به حکومت را محقق نمایند بلکه این شخص در انظار عمومی یمنی ها به دلیل همکاری با دشمن این کشور، منفورتر از قبل نیز شده است.
آمریکایی ها و انگلیسی ها نیز که روزی هم پیمان عربستان در جنگ علیه یمن بودند بیش از این حاضر به تحمل رسوایی های بیشتر ائتلاف سعودی در کشتار وحشیانه مردم و بخصوص کودکان و زنان یمنی نیستند.
براساس گزارش های خبری، طرح جدید حل بحران یمن نسبت به مذاکرات کویت یک انقلاب بشمار می آید چرا که به همه طرف های مذاکره اعم از هیات منصورهادی به نمایندگی از سوی عربستانی ها و هیات انصارالله و علی عبدالله صالح به عنوان نیروهای انقلابی یکسان نگریسته است امری که در دوره های قبلی لحاظ نشده بلکه تلاش می شد نظرات محقق نشده در جنگ توسط سعودی ها بر سر میز مذاکرات بر هیات مقاومت مردمی یمن تحمیل شود.
سعودی ها در صورتی که نقشه صلح نماینده سازمان ملل در امور یمن (اسماعیل ولد الشیخ) را بپذیرند (که البته چاره ای بجز آن ندارند) دیگر دلیلی برای ادامه جنگ و خونریزی به بهانه حمایت از منصورهادی را نخواهند داشت بلکه تشکیل دولت در یمن با رضایت انصارالله و زیر نظر سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت.
تحقق تغییرات مثبت مورد نظر ایران در منطقه اما ناخوشایند برای عربستان سعودی، نقطه پایانی بر سیطره دیپلماسی دلاری متکی بر درآمدهای نفتی این کشور خواهد بود که طی سه دهه اجرای سیاست های ظالمانه ایران هراسی از سوی آمریکایی ها برای انزوا و محاصره بیشتر ایران بدان دست یافته بود.
تحولات منطقه ازشکست آل سعود حکایت دارد - سعید محسنی راد
jkkjkjkjkj