رئیس اداره مرزهای رسمی وزارت کشور: صاحبان کالا حداقل توقف را در مرز داشته باشند

یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵
رئیس اداره مرزهای رسمی وزارت کشور: صاحبان کالا حداقل توقف را در مرز داشته باشند

آستارا - ایرنا - رئیس اداره مرزهای رسمی و گذرنامه اداره کل امور مرزی وزارت کشور گفت: صاحبان کالا باید حداقل توقف را در مرزها داشته باشند و این موضوع با هدف تسهیل مبادلات مرزی با جدیت پیگیری می شود.

آستارا - ایرنا - رئیس اداره مرزهای رسمی و گذرنامه اداره کل امور مرزی وزارت کشور گفت: صاحبان کالا باید حداقل توقف را در مرزها داشته باشند و این موضوع با هدف تسهیل مبادلات مرزی با جدیت پیگیری می شود. به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الله بابایی روز یکشنبه در جریان بازدید از بخش های مختلف پایانه مسافری گمرک آستارا در جمع خبرنگاران افزود: پایانه مسافری آستارا نسبت به سال های گذشته پیشرفت خوبی داشته و با به روز کردن تجهیزات و وصل شدن آن به فیبرنوری، در بخش کنترل گذرنامه ترافیک وجود ندارد.
وی اظهار کرد: دستورالعمل جدید ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کشور را به گمرکات ابلاغ کرده ایم و مسئولیت هماهنگی جلسات بر عهده سازمان گمرک است.
بابایی بیان کرد: اشکالات فنی در پایانه گمرک آستارا وجود دارد و مهم ترین آن دریافت وجوه غیر قانونی از رانندگان عبوری است و باتوجه به تاکیدات و پیگیری های گمرک، پایانه و فرمانداری این شهرستان این مشکل برطرف خواهد شد.
وی مسیر ترانزیت پایانه گمرک آستارا را نامناسب توصیف کرد و گفت: استقرار گارد گمرک در محدوده مجاز مرز آستارا را پیگیری می کنیم.
وی خاطرنشان کرد: مرز، محل گذر است و نباید محل توقف و ایستگاه مسافران و تجار باشد و به همین منظور تمام رویه های گمرکی باید الکترونیکی شود.
بابایی ادامه داد: هر چه قدر تردد مسافر و کالا تسهیل شود، به همان اندازه به نفع اقتصاد کشور خواهد شد.
وی موقعیت مرز آستارا را خوب توصیف کرد و گفت: با بهره برداری از خط ریلی آستارا-آستارا و تبادل تجاری با کشورهای اروپایی، تحول بزرگی در منطقه اتفاق خواهد افتاد.
به گفته بابایی، جمهوری اسلامی ایران دارای 28 مرز مجاز زمینی، 39 مرز مجاز هوایی و 27 مرز مجاز دریایی است.
بندر آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود و سالانه نزدیک به 800 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از مرز زمینی گمرک این شهرستان تردد می کنند.
رئیس اداره مرزهای رسمی وزارت کشور: صاحبان کالا حداقل توقف را در مرز داشته باشند