برخلاف انقلاب ایران، انقلاب های عربی بدون رهبر بودند

یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵
برخلاف انقلاب ایران، انقلاب های عربی بدون رهبر بودند

تهران - ایرنا - مدیرعامل سایت مغرب نیوز تونس ضمن تشریح انقلاب های عربی، گفت بر خلاف انقلاب ایران که دارای رهبری و سازماندهی بود، انقلاب های عربی فاقد کار تشکیلاتی و رهبری بودند.

تهران - ایرنا - مدیرعامل سایت مغرب نیوز تونس ضمن تشریح انقلاب های عربی، گفت بر خلاف انقلاب ایران که دارای رهبری و سازماندهی بود، انقلاب های عربی فاقد کار تشکیلاتی و رهبری بودند. کمال بن یونس در جریان بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در بازدید از غرفه خبرگزاری جمهوری اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: میلیون ها انسانی که در تونس و مصر و دیگر کشورهای عربی به خیابان ها ریختند گفتند که ملت می خواهد تغییر ایجاد کند. درست است که مدت زمانی می گذرد اما بالاخره موفق می شوند.
وی اظهار داشت در مدت کوتاه اوضاع در تونس و سایر کشورهای عربی خیلی خوب به نظر نمی رسد و بدبینانه است اما در مدت متوسط و طولانی این اوضاع بهتر خواهد شد و ملت ها می توانند به اهداف خود برسند.
بن یونس اضافه کرد؛ در زمان کوتاه در سوریه و یمن نگرانی ها و مشکلاتی وجود دارد. انقلاب هایی که در این کشورها اتفاق افتاد بدون رهبر بود و به صورت تشکیلاتی نبود که این ها را سازماندهی کنند بلکه ناشی از خشم روشنفکران، جوانان بیکار و فقرا این انقلاب ها صورت گرفت.
مدیرعامل سایت مغرب نیوز تونس گفت: انقلاب ایران یک جریان سازماندهی شده بود اما در تونس جریان مشخصی وجود نداشت که چنین موجی را رهبری کند.
وی افزود: در انقلاب چین، ایران و روسیه، رهبر و جریان های نظام مند وجود داشت اما به طور مثال در تونس چنین چیزی وجود نداشت. خشم اجتماعی و مردمی در منطقه وجود داشت؛ افرادی که به حاشیه رانده شده بودند.
بن یونس ادامه داد: بعضی از سیاستمداران، روشنفکران و اپوزیسیون به کمک مردم آمدند، رژیم و حکومت قدیمی فروپاشید و نهادهای امنیتی و نظامی هم از بین رفتند.
وی افزود : شرایط به گونه ای نبود که بتوانند نهادهای دیگری را به جای نهادهای قدیمی که فروپاشید جایگزین کنند به همین دلیل اوضاع بحرانی هست اما خوشبینم چرا که بعد از مدت کوتاهی می شود نهاد و یا سازمان جدیدی بنا کرد.
بن یونس اضافه کرد : نخبگان جدیدی برمی آیند و دوباره از بین جوانان رهبران جدیدی پا به عرصه می گذارند. به همین دلیل امیدوارم.
وی اظهار داشت: اوضاع در سوریه و عراق خیلی بد است اما بعد از مدتی اوضاع تغییر می کند. در ابتدا، ناتو، اروپا و آمریکا خیلی بدشان نمی آمد داعش در عراق و سوریه وجود داشته باشد، چند عملیات تروریستی در ورزشگاه و باشگاه های شبانه اتفاق افتاد و 10ها نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند و رویکرد اروپایی ها نسبت به داعش تغییر کرد.
وی ادامه داد : به همین دلیل عقب نشینی کردند و این فکر را رها کردند که بخواهند یک حکومت سنی علیه حکومت شیعی در سوریه به وجود آورند. از لیبی و دیگر کشورها جوانانی به اروپا مهاجرت می کردند اما وقتی یک کشتی با 800 مسافر در دریا غرق شد تکان خوردند و اروپا به فکر افتاد.
** آمریکا و اروپاست جلوی داعش را بگیرند
بن یونس گفت: اگر اوضاع در لیبی خراب شود اوضاع تمام کشورهای شمال آفریقا و کشورهای صحرایی آفریقا مانند مالی، چاد و نیجریه خراب می شود. همینطور مصر و سودان، چرا که جهان کوچک و تبدیل به دهکده کوچکی شده است. لبنان فقط 20کیلومتر مرز با اسرائیل دارد و اسرائیل نمی داند از دست لبنان چه کار کند و کلافه شده است. به مصلحت آمریکا و اروپاست که جلوی داعش را بگیرند چرا که به ضرر خودشان درمی آید.
بن یونس افزود : 10ها هزار نفر از زندانیان در لیبی، سوریه و عراق از زندان خارج شده اند در حالی که یک دولت قوی وجود نداشت. برخی از مقام های نظامی در کشورهای عربی دستگیر شده اند و اعتراف کردند که از برخی جهات اروپایی و آمریکایی دستور العمل هایی گرفتیم که یک سری گروه های شبه نظامی و تروریستی مانند داعش را به وجود آورند.
وی گفت: 30سال پیش، ریگان، بوش پدر و بوش پسر از یک نظام جدید در منطقه صحبت می کردند اما دولت ها مخالفت کردند و ایده بی نظامی خلاقانه را مطرح کردند.
بن یونس ادامه داد: 'رایس' درباره بی نظامی خلاقانه و اختلاف افنکنی بین شیعه و سنی و کرد در عراق برای این که نقشه خاورمیانه را تغییر دهند صحبت می کرد.
وی ادامه داد : 100سال از پیمان سایکس - پیکو می گذرد یکی از اهداف این پیمان تجزیه شام و عراق به 16کشور بود و این یک سند است. بعد از این صد سال دوباره به دنبال تقسیم اینها و ایجاد دولت های شیعه، سنی و کردی هستند.
این فعال رسانه ای تونس افزود: در لیبی آمده اند اختلاف های قومی و نژادی به وجود آورند مثلا می گویند منطقه ای متعلق به بربرها و چرکس هاست و فرانسه آمده در منطقه ای 20 خبرگزاری و نشریه به وجود آورده است که مخصوص بربرهاست و هدف اینها تقسیم و تجزیه است.
وی تاکید کرد: یک عامل، تاریخ را تغییر نمی دهد و عوامل متعددی برای این تغییر وجود دارد.
وی در خصوص شمال آفریقا و اوضاع این منطقه هم گفت: کشورهای شمال آفریقا با ایران دوست هستند. ملت ها هیچ مشکلی ندارند و به بحث شیعه و سنی فکر نمی کنند.
بن یونس افزود : در تونس و شمال آفریقا 99درصد سنی هستند. فرانسه آمد در کشورهای شمال آفریقا و بین عرب ها و بربرها اختلاف ایجاد کند اما شکست خورد. چرا که رهبران کشورهایی مانند الجزایر و مراکش بربر بودند و اجازه ندادند نقشه ها را پیش ببرند.
کمال بن یونس برای چهارمین بار است که به ایران سفر کرده است. اولین بار در سال 2000 که رییس دولت تونس از ایران دیدار کرد، در سال 2009 بعد از جنگ غزه و سال گذشته سه بار سفری بود که پیش از این به ایران داشته است.
برخلاف انقلاب ایران، انقلاب های عربی بدون رهبر بودند