ترسیم نقشه دقیق سه بعدی از شهرها با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین

دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵
ترسیم نقشه دقیق سه بعدی از شهرها با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین

تهران- ایرنا- محققان فنلاندی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین روش جدیدی برای تهیه تصاویر سه بعدی طراحی کرده اند که از طریق آن می توان برای هر شهر یک نقشه دقیق سه بعدی ترسیم کرد.

تهران- ایرنا- محققان فنلاندی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین روش جدیدی برای تهیه تصاویر سه بعدی طراحی کرده اند که از طریق آن می توان برای هر شهر یک نقشه دقیق سه بعدی ترسیم کرد. به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، این نقشه به محققان اجازه می دهد تا الگوی چگونگی حرکت امواج رادیویی را در شهر ترسیم کنند.
محققان دانشگاه 'آلتو' و دانشگاه فناوری 'تامپر' در فنلاند این نقشه سه بعدی را با استفاده از ناوگانی متشکل از هواپیماهای بدون سرنشین ترسیم کردند؛ تعدادی از این هواپیماها دستی هدایت می شدند و تعدادی نیز از طریق برنامه ای که از قبل روی آنها نصب شده بود، حرکت می کردند.
هر هواپیمای بدون سرنشین مجهز به دوربینی است که می تواند از یک شیء تصاویری با کیفیت بالا تهیه کند. پس از آن تصاویر به محققان ارسال می شوند تا با استفاده از یک نرم افزار خاص فتوگرامتری، الگوی دقیق سه بعدی از اشیاء ترسیم کنند.
این هواپیماهای بدون سرنشین می توانند نقشه دقیق سه بعدی هر شهری را ترسیم کنند.
محققان خاطر نشان کردند که در نهایت از این الگوهای سه بعدی در مدل سازی انتشار امواج رادیویی استفاده می شود.
به گفته آنها، با افزایش تقاضا برای شبکه های بی سیم، لازم است که شبکه های آتی تلفن همراه بر اساس ویژگی های خاص هر محیط مستقر شوند.
محققان معتقدند که این روش طراحی، امکان برقراری اتصالات بی سیم G5 را در میان سایر اتصالات میسر می کند.
علمی**2038**1834
مترجم: درنا محمدیان ** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm
ترسیم نقشه دقیق سه بعدی از شهرها با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین