استاندار لرستان: حادثه غرق شدن دانشجویان دختر به صورت ویژه بررسی شود

دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵
استاندار لرستان: حادثه غرق شدن دانشجویان دختر به صورت ویژه بررسی شود

خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان با اشاره به بارش شدید باران و تگرگ در عصر دوشنبه گفت: حادثه غرق شدن دانشجویان دختر در جریان بارندگی شدید امروز به صورت ویژه بررسی شود.

خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان با اشاره به بارش شدید باران و تگرگ در عصر دوشنبه گفت: حادثه غرق شدن دانشجویان دختر در جریان بارندگی شدید عصر امروز در خرم آباد به صورت ویژه بررسی شود. به گزارش ایرنا هوشنگ بازوند در نشست ستاد مدیریت بحران خرم آباد در استانداری لرستان افزود: شهرداری خرم آباد باید در قبال کشته شدن دانشجوی دانشگاه لرستان پاسخگو باشد.
وی اظهار کرد: با توجه به هشدارهای مدیرکل ستاد بحران استان لرستان نسبت به وقوع سیل در خرم آباد انتظار داشتیم شهرداری با آمادگی بیشتری در صحنه حاضر شود.
استاندار لرستان افزود: مدیریت و ارائه خدمات شهری بر عهده شهرداری است بنابراین مدیران شهرداری باید در قبال مشکلات پیش آمده پاسخگو باشند.
وی گفت: چرا پس از گذشت 6 سال نباید نقص های زیرگذار میدان امام حسین(ع) برطرف شوند تا دیگر شاهد جمع شدن آب در آن نباشیم.
بازوند افزود: شهردار به جای اینکه از شهروندان و خانواده دانشجوی فوت شده عذرخواهی کند، مشکلات را به گردن دیگران می اندازد؛ من اگر مسئول این کار بودم از مردم عذرخواهی می کردم.
وی اظهار کرد: شهردار خرم آباد به دلیل نبودن پل در کنار ایستگاه اتوبوس یعنی محلی که دختر دانشجو گرفتار سیل شده است، باید تقصیر خود را بپذیرد.
استاندار لرستان افزود: شهردار زمان پذیرش مسئولیت از مشکلات و وضعیت توپوگرافی شهر خرم آباد خبر داشته است بنابراین نباید مشکلات را به گردن دیگران بیندازد.
وی دلیل سقوط دختر دانشجو به کانال و فوت شدن وی را فراهم نبودن شرایط تردد عابران پیاده از روی کانال دانست و گفت: جان یک انسان از دست رفته است لذا یک عذرخواهی از سوی شهردار توقع بی جایی نیست.
بازوند افزود: در این نشست مصوب می شود پس از انجام کار کارشناسی، اگر سهل انگاری از سوی شهرداری بوده، شهردار به دادگاه تخلفات اداری معرفی شود.
استاندار لرستان گفت: عمق آب در حدی نبوده که این دختر دانشجو نتواند از کانال عبور کند لذا نبود پل در مجاورت ایستگاه اتوبوس دلیل اصلی سقوط دانشجو و کشته شدن وی بوده است.
وی اضافه کرد: قبول داریم که ساخت و سازهای غیرمجاز در خرم آباد وجود دارد و زیرساخت های مورد نیاز در این شهر ایجاد نشده اند اما حوادث امروز ربطی به این مسائل که از سوی شهردار مطرح شدند، ندارد.
وی با انتقاد از ریخته شدن نخاله های ساختمانی در بلوار 60 متری خرم آباد گفت: سال گذشته با وجود اینکه بارها هشدار دادیم که شهرداری پل های موقت بر روی رودخانه خرم آباد را تخریب کند اما این اقدام صورت نگرفت و با وقوع سیل دیدیم که چه خسارت هایی به مردم وارد شد.
وی افزود: اکنون نیز می گوییم پل های موقت بدون مطالعه و غیرقانونی ساخته شده اند و باید تخریب شوند البته نمی دانیم شاید شهرداری به خاطر ترس از افزایش ترافیک نسبت به تخریب این پل ها اقدام نمی کند.
استاندار لرستان گفت: در هر حال می دانیم که بضاعت شهرداری و میزان درآمد سرانه آن کم است؛ بنابراین از سایر دستگاه های اجرایی می خواهیم هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند سیل به کمک شهرداری بیایند.
** مدیریت نادرست شهری عامل اصلی آبگرفتگی در سطح شهر خرم آباد است
معاون امور عمرانی استانداری لرستان نیز در این نشست با انتقاد از عملکرد شهردار خرم آباد در جریان وقوع سیلاب در این شهر گفت: زمانی که در مدیریت ناتوان هستیم بهتر است به قصور خود اعتراف و عذرخواهی کنیم.
محمد اصلانی افزود: به عنوان معاون امور عمرانی استانداری لرستان خطرات را در قالب 10 نامه به شهرداران گفته ایم اما متاسفانه اقدامی صورت نگرفته است.
وی گفت: شهردار باید یک سال قبل نبود طرح های مطالعاتی مهار آب های سطحی شهر خرم آباد را مطرح می کرد تا ما نیز در اجرای این طرح ها به او کمک کنیم.
معاون امور عمرانی استانداری لرستان افزود: صدها مشکل و ضعف در حوزه مدیریت شهری وجود دارد و من حاضرم در حضور رسانه ها این مشکلات را به مردم اعلام کنم.
وی عمده ترین عامل آبگرفتگی در شهر خرم آباد را نبود مدیریت شهری دانست و اظهار کرد: کانال های آب لایروبی نشده و نخاله های ساختمانی در سطح معابر ریخته شده اند که همین موضوع موجب مسدود شدن کانال های آب شده است.
وی افزود: اگر من جای شهردار بودم شرافتمندانه همه چیز را قبول می کردم و استعفا می دادم در هر حال جمع آوری نخاله ها جزو وظایف شهرداری ها است.
اصلانی از وجود نخاله در کانال های آب سطح شهر خرم آباد انتقاد کرد و گفت: بارها از شهرداری خواسته ایم که پروفیل های طولی را اصلاح و نقص جداول را برطرف کنند.
به گفته وی شهرداری خرم آباد هم از دریافت عوارض و هم از هزینه عوارضی که از مردم دریافت می کند عاجز است.
معاون امور عمرانی استانداری لرستان از فرمانده نیروی انتظامی، دادستان و مدیرکل ستاد بحران این استان خواست با تشکیل تیمی مقصر اصلی خسارت های سیل خرم آباد را مشخص کنند.
در جریان بارش باران و تگرگ شدید در خرم آباد 2 دختر دانشجو در داخل کانال مجاور ایستگاه ایاب و ذهاب غرق شدند؛ این دانشجویان، دانشجوی دانشگاه لرستان بودند که یک تن آنها اهل ایلام و دیگری اهل اصفهان می باشند.
متاسفانه دانشجوی اهل ایلام با نام فروزان مرادپور فوت شده و دانشجوی اصفهانی با نام نسرین محمدی در بخش ICU بیمارستان عشایر خرم آباد بستری است.
عصر دوشنبه بارش شدید باران و تگرگ در خرم آباد موجب آبگرفتگی خیابان ها، زیرگذرها و منازل مسکونی نقاط مختلفی از سطح این شهر شد و خودروها نیز در سیلاب و ترافیک سنگین گرفتار شدند.
استاندار لرستان: حادثه غرق شدن دانشجویان دختر به صورت ویژه بررسی شود