مقام کرد عراقی: ارتش ترکیه در عملیات بعشیقه موصل نقشی نداشت

سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵
مقام کرد عراقی: ارتش ترکیه در عملیات بعشیقه موصل نقشی نداشت

اربیل-ایرنا- مسئول بخش رسانه ای اتحادیه میهنی کردستان عراق، با بیان اینکه ارتش ترکیه در عملیات آزادسازی بعشیقه هیچ نقشی نداشت، به خبرنگار ایرنا گفت: کار پاکسازی بعشیقه، شهری که روز دوشنبه از چنگال داعش تروریستی آزاد شد، شروع شده است و درعین حال هنوز مقاومت های محدودی وجود دارد.

اربیل-ایرنا- مسئول بخش رسانه ای اتحادیه میهنی کردستان عراق، با بیان اینکه ارتش ترکیه در عملیات آزادسازی بعشیقه هیچ نقشی نداشت، به خبرنگار ایرنا گفت: کار پاکسازی بعشیقه، شهری که روز دوشنبه از چنگال داعش تروریستی آزاد شد، شروع شده است و درعین حال هنوز مقاومت های محدودی وجود دارد. نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه موفق شدند بعد از 10 روز محاصره شهر بعشیقه در شمال شرقی موصل، این شهر را از چنگال داعش خارج کنند، شهری که یکی از مهمترین شاهراه های ارتباطی عراق با مرز ترکیه است و حضور نیروهای ارتش ترکیه در پایگاهی در حومه آن باعث جنجال بزرگی در روابط بغداد - آنکارا شده است.
غیاث سورچی مسئول بخش رسانه ای اتحادیه میهنی کردستان عراق در این خصوص به خبرنگار ایرنا در اربیل گفت: نیروهای عمل کننده وارد شهر شده اند و پرچم های سیاه داعش را از فراز ساختمان های اداری پایین کشیدند، ولی در عین حال هنوز مقاومت هایی محدود وجود دارد.
وی افزود: شهر بعشیقه را سه کوه بزرگ احاطه کرده است که مملو از تونل های داعشی هاست و پاکسازی این تونل ها هم از سه شنبه شروع خواهد شد.
وی در ارتباط با نقش ارتش ترکیه در این عملیات، تاکید کرد که ترکیه هیچ نقشی در این عملیات نداشت و در طول عملیات، از پایگاه محل استقرارش در این منطقه خارج نشد.
غیاث سورچی، همچنین در خصوص گلوله باران مواضع داعش توسط این نیروها براساس ادعای مقامات ترکیه تاکید کرد: آنها یک گلوله هم بسوی داعش شلیک نکردند تنها روستاهای که متعلق به شیعه بودند بصورت کورکورانه گلوله باران می کردند.
شهر بعشیقه در شمال شرقی و در 20 کیلومتری موصل قرار دارد و پیش بینی می شود تا عصر سه شنبه کاملا پاکسازی شود.
براساس اظهارات مقامات نظامی کرد عراقی نیروهای پیشمرگه سپیده دم روز دوشنبه از چهار محور به سوی مرکز شهر پیشروی کردند و به رغم مقاومت های محدود داعش، پیشروی ها به خوبی و با سرعت تمام ادامه یافت.
براساس تحلیل کارشناسان کرد عراقی این شهر، مناطق کردنشین شمال عراق را از مناطقی که اعراب سنی استان دهوک در آن ساکن هستند، تفکیک می کند، از سوی دیگر این شهر شاهراه ارتباطی میان دروازه مرزی ابراهیم خلیل در شمال عراق با بقیه شهرهای استان موصل است.
این منطقه همچنین یک منطقه حاصلخیز برای کشاورزی بخصوص زیتون است به نحوی که تنها در این شهر بالغ بر 75 هزار اصله درخت زیتون وجود دارد.
به گفته غیاث سورچی پیش بینی می شود بخشی از تروریست ها در میان باغات زیتون این شهر خود را مخفی کرده باشند.
با کنترل این شهر توسط نیروهای کردی آنها خواهند توانست یکی از شاهراه های اقتصادی میان ترکیه و عراق را کنترل کنند.
تعداد ساکنان بعشیقه 140 هزار نفر هستند که از این مجموع 70درصد را ایزدی ها و 20 درصد را مسیحیان و 10 درصد بقیه را هم سایر مذاهب تشکیل می دهند.
بعشیقه همچنین در طول بیش از یک سال گذشته محل مجادلات و درگیری های لفظی مقام های ترکیه و عراق بوده است.
ارتش ترکیه که سال گذشته یگان هایی از نظامیان خود را به پایگاه زلیکان در اطراف بعشیقه اعزام کرده بود، خشم بغداد را دامن زد و این کشور برای اخراج نظامیان ترکیه از شمال عراق سلسله تلاش هایی را در سطح بین الملل آغاز کرد و حتی ماجرا را به شورای امنیت سازمان ملل هم کشید، اما دولت ترکیه با حمایت آمریکا توجه چندانی به درخواست های بغداد نکرد.
هنگام آغاز عملیات موصل نیز ترکیه قصد خود را برای شرکت در عملیات آزاد سازی موصل اعلام کرد و در نهایت در مقابل تهدیدهای دولت عراق، هفته گذشته برای اولین بار هدف اصلی اش را در باره موصل و ادعای ارضی نسبت به آن علنی کرد.
با اینحال بغداد همچنان نسبت به هرگونه ورود نظامیان خارجی به عملیات موصل هشدار داده است.
مقام کرد عراقی: ارتش ترکیه در عملیات بعشیقه موصل نقشی نداشت