همایش ملی ایران و حقوق بین الملل در قم آغاز به کار کرد

چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵
همایش ملی ایران و حقوق بین الملل در قم آغاز به کار کرد

قم - ایرنا - همایش ملی ایران و حقوق بین الملل با موضوع صلح و امنیت منطقه ای با ارائه راهکار متناسب با شرایط منطقه و با بهره مندی از ظرفیت های متخصصان این حوزه، روز چهارشنبه با حضور شخصیت های علمی و حقوقی در دانشگاه قم آغاز به کار کرد و فردا به کار خود پایان می دهد.

قم - ایرنا - همایش ملی ایران و حقوق بین الملل با موضوع صلح و امنیت منطقه ای با ارائه راهکار متناسب با شرایط منطقه و با بهره مندی از ظرفیت های متخصصان این حوزه، روز چهارشنبه با حضور شخصیت های علمی و حقوقی در دانشگاه قم آغاز به کار کرد و فردا به کار خود پایان می دهد. به گزارش ایرنا، دبیر علمی همایش ملی ایران و حقوق بین الملل، هدف از برگزاری این همایش را تقویت مبانی حقوقی بین‌ المللی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین ‌المللی با تمرکز بر مسائل منطقه ای ذکر کرد.
مصطفی فضائلی ادامه داد: این همایش دارای چهار کمیته تخصصی شامل حقوق بین ‌الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه، حقوق بین ‌الملل و صلح و امنیت بشری در منطقه، حقوق بین ‌الملل و ارتباطات بین ‌المللی در منطقه و حقوق بین‌ الملل و همکاری ‌های منطقه ‌ای است.
وی، حقوق بین ‌الملل و مخاصمات مسلحانه در منطقه، حقوق بین ‌الملل و صلح و امنیت بشری در منطقه، حقوق بین ‌الملل و ارتباطات بین‌ المللی در منطقه و حقوق بین ‌الملل و همکاری‌ های منطقه ‌ای و رویکردهای اسلامی نسبت به تمام محورها را از مهمترین محورهای این همایش برشمرد.
وی ادامه داد: بررسی چالش ‌های حقوقی بین ‌المللی پیش ‌روی ایران در منطقه، بررسی حقوقی بین ‌المللی جایگاه ایران در تحولات کنونی و آینده، ارائه راه‌ حل ‌های کاربردی برای چالش های حقوقی بین ‌المللی، فراهم‌ سازی زمینه‌ های حقوقی بین ‌المللی جهت گسترش هم‌کاری‌ های منطقه ‌ای و شناسایی زمینه ‌های حقوقی بین ‌المللی برای تقویت نقش ایران در صلح و امنیت منطقه ‌ای از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.
فضائلی با اشاره به این که از 18 مقاله برتر در این همایش تقدیر می شود گفت: 200 چکیده علمی به دبیرخانه همایش ارسال شد که 60 مقاله مورد تایید داوران قرار گرفت و 26 مقاله قابل ارائه شفاهی است.
وی افزود: در این همایش کارگروه های تخصصی در خصوص حوزه بین الملل برگزار می شود.
رئیس دانشگاه قم نیز در این همایش گفت: تولیدهای علمی در مسیر آشناسازی دانشجویان با مفاهیم غنی اسلام در حقوق بین الملل باید انجام شود.
حجت الاسلام والمسلمین عسکر دیرباز اظهار داشت: باید با ارائه آموزه های دینی انگیزه محققان را در حوزه حقوق بین الملل تقویت تا بتوان در این زمینه صاحبنظران را تربیت کرد.
وی در ادامه افزود: این همایش نخستین همایش از سلسله همایش ‌های ملی و بین ‌المللی ایران و حقوق بین ‌الملل توسط دانشکده حقوق دانشگاه قم با همکاری معاونت پژوهشی است.
وی هم چنین با بیان این که دانشگاه قم با اهتمام شهیدان مظلوم دکتر بهشتی و باهنر و سایر شخصیت های علمی تاسیس شد گفت: این دانشگاه به همت استادان و دانشجویان در رشته های مختلف در حال توسعه است.
دیرباز با اشاره به پیام دین مقدس اسلام در جهان گفت: توحید یک حق عمومی برای بشریت در طول تاریخ است.
همایش ملی ایران و حقوق بین الملل در قم آغاز به کار کرد