نامزد انتخابات ریاست جمهوری اتریش:پیروزی ترامپ زنگ خطری برای کل اروپاست

پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اتریش:پیروزی ترامپ زنگ خطری برای کل اروپاست

تهران - ایرنا - الکساندر فاندر بیلن رهبر سابق حزب سبز اتریش و پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری این کشور روز پنجشنبه پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را زنگ خطری برای مردم اتریش دانست و گفت: مردم باید مانع پیروزی نامزد حزب راست افراطی در این انتخابات شوند.

تهران - ایرنا - الکساندر فاندر بیلن رهبر سابق حزب سبز اتریش و پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری این کشور روز پنجشنبه پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را زنگ خطری برای مردم اتریش دانست و گفت: مردم باید مانع پیروزی نامزد حزب راست افراطی در این انتخابات شوند. به گزارش خبرگزاری رویترز از وین، هراس از افزایش بیکاری و موج مهاجران به حمایت مردم اتریش از حزب راست افراطی «آزادی» در این کشور دامن زده است.
در همین حال، فاندر بیلن که رقیب و مخالف نوبرت هوفر نامزد حزب آزادی اتریش است، گفت: انتخابات آمریکا، زنگ خطری نه فقط برای انتخابات ریاست جمهوری در اتریش، بلکه برای کل اروپا است.
هر چند نظرسنجی ها نشان داد که تنها 4 درصد از اتریشی ها موافق ترامپ و 90 درصد موافق هیلاری کلینتون نامزد دمکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند، تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر رای دهندگان در اتریش هنوز مشخص نیست.
فاندر بیلن یادآور شد که در صورت پیروزی هوفر، در نهایت دولتی با رهبری حزب آزادی در اتریش روی کار می آید.
وی افزود: چنانچه مخالف من از حزب آزادی اکثریت آرا را از آن خود کند، این روند به ایجاد «جمهوری آبی» در کشور منتهی می شود.
جمهوری آبی به رنگ آبی اشاره دارد که حزب آزادی در جریان انتخابات ریاست جمهوری اتریش برای خود برگزیده است.
فاندر بیلن گفت: امیدوارم نتیجه انتخابات آمریکا، به مردم اتریش انگیزه بیشتری برای حضور در پای صندوق ها و رای به نفع من دهد.
حزب راست افراطی آزادی در اتریش پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفته، اما در قیاس با دیگر احزاب راستگرای اروپایی همچون حزب جبهه ملی فرانسه، از شور و شوق کمتری در این زمینه برخوردار بوده است.
هربرت کیکل مدیر کارزار انتخاباتی هوفر پیشتر گفت که پیروزی فاندر بیلن در انتخابات ریاست جمهوری اتریش به منزله آغاز عصر یخبندان دیپلماتیک وین با واشنگتن است.
انتخابات ریاست جمهوری اتریش اردیبهشت سال جاری برگزار و به دور دوم کشیده شد و فاندر بیلن در جریان رقابت با هوفر با اختلاف تنها حدود 31 هزار رای پیروز شد. اما در پی شکایت حزب آزادی اتریش، دادگاه قانون اساسی این کشور نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را به علت برخی بی نظمی ها و تخلفات در شمارش آراء باطل اعلام کرد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اتریش:پیروزی ترامپ زنگ خطری برای کل اروپاست