رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اتریش در سایه پیروزی ترامپ در آمریکا

شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵
رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اتریش در سایه پیروزی ترامپ در آمریکا

وین - ایرنا - سه هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری در اتریش ، رقابت دو نامزد این انتخابات زیر سایه پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا قرار گرفت و هر کدام از نامزدها تلاش می کنند از پیروزی ترامپ برای نشان دادن درستی مواضع خود استفاده کنند.

وین - ایرنا - سه هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری در اتریش ، رقابت دو نامزد این انتخابات زیر سایه پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا قرار گرفت و هر کدام از نامزدها تلاش می کنند از پیروزی ترامپ برای نشان دادن درستی مواضع خود استفاده کنند. به گزارش ایرنا ، 'الکساندر فان در بیلن' نامزد مستقل مورد حمایت حزب سبز در انتخابات ریاست جمهوری اتریش ، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا را زنگ هشداری درباره رشد پوپولیسم دانست.
فان در بیلن روز جمعه در یک کنفراس خبری در وین گفت: پیروزی ترامپ نه تنها زنگ هشداری برای انتخابات روز 4 دسامبر (14 آذر) بلکه فراتر از آن است .
این نامزد 72 ساله انتخابات ریاست جمهوری اتریش افزود: من نمی خواهم اتریش اولین کشور عضو اتحادیه اروپا باشد که عوام فریبهای راستگرا قدرت را در آنجا به دست می گیرند.
پیش از این نیز 'نوربرت هوفر' نامزد 45 ساله حزب راست افراطی 'آزادی' اتریش در گفت وگو با روزنامه 'کوریر' گفته بود که انتخابات آمریکا و اتریش هیچ ارتباطی با هم ندارند جز اینکه نشان داد 'نخبگانی که دغدغه های مردم را ندارند دیر یا زود با رای مردم از کار برکنار خواهند شد.'
هوفر از رقیب انتخاباتی خود هم انتقاد کرد و 'بی طرفی سیاستمدارانه' خودش را 'بهتر از توهینهای فان در بیلن به ترامپ ' دانست.
هوفر همچنین روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت: چنانچه دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در دوران ریاست خود روابط با روسیه را ترمیم کند کل دنیا سود خواهد برد.
وی همچنین رابطه محکم و دوستانه با آمریکا در دوران ترامپ را برای اتریش بسیار مهم دانست و افزود: برای ما برقراری روابط دوستانه و مشارکت خوب با آمریکا بر محور تجارت حائز اهمیت است.
هوفر گفت: سیاستمداران اروپایی باید از برنده انتخابات آمریکا مسائلی از جمله اهمیت صداقت را بیاموزند.
به گزارش ایرنا، مواضع انزواگرایانه و نگاه به داخل و همچنین رویکرد مورد حمایت ترامپ در زمینه محدودیت و سخت گیری در زمینه مهاجران و پناهجویان و همچنین محدود ساختن تجارت آزاد ، با استقبال احزاب راست افراطی اروپا از جمله حزب آزادی اتریش مواجه شده است.
این در حالی است که انتخابات مجدد ریاست اتریش جمهوری طبق تصمیم جدید وزارت کشور قرار است روز چهارم دسامبر (14 آذر) برگزار شود و نامزد حزب آزادی اتریش نیز در تلاش است از پیروزی ترامپ برای افزایش احتمال پیروزی خود در انتخابات استفاده کند.
انتخابات ریاست جمهوری اتریش روز پنجم اردیبهشت امسال برگزار شد و برای اولین بار در تاریخ این کشور پس از جنگ جهانی دوم، نامزد هیچ یک از دو حزب اصلی اتریش یعنی حزب محافظه کار «مردم اتریش» (OVP) و حزب سوسیال دموکرات اتریش (SPO) به دور دوم انتخابات راه نیافتند. دور دوم انتخابات روز دوم خرداد با رقابت نوربرت هوفر نامزد حزب راست افراطی «آزادی» (FPO) و «الکساندر فان در بیلن» نامزد مستقل مورد حمایت حزب سبز اتریش برگزار شد و وان در بیلن با اختلاف تنها حدود 31 هزار رای در برابر هوفر پیروز شد. در پی شکایت حزب آزادی اتریش، دادگاه قانون اساسی این کشور روز 11 تیرماه امسال نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به علت برخی بی نظمی ها و تخلفات در شمارش آراء باطل اعلام کرد.
رقابت های انتخابات ریاست جمهوری اتریش در سایه پیروزی ترامپ در آمریکا