کیفیت و ارزش غذایی نان در روش پخت صنعتی حفظ می شود

دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵
کیفیت و ارزش غذایی نان در روش پخت صنعتی حفظ می شود

سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: تغییر روش پخت نان از شکل سنتی به صنعتی، باعث افزایش کیفیت و حفظ ارزش های غذایی نان می شود.

سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: تغییر روش پخت نان از شکل سنتی به صنعتی، باعث افزایش کیفیت و حفظ ارزش های غذایی نان می شود. به گزارش ایرنا، مهدی شادنوش یکشنبه شب در نشست کارگروه امنیت غذایی استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری، افزود: در روش سنتی پخت، نان تا 400 درجه سانتی گراد حرارت می بیند که به این ترتیب، هیچ ارزش غذایی در آن باقی نخواهد ماند.
وی بیان داشت: تهیه نان به روش سنتی در بیشتر نقاط دنیا منسوخ شده در حالی که در ایران هنوز روش های نادرست پخت نان وجود دارد.
وی افزود: نان به عنوان قوت غذایی غالب و با ارزش مردم، حاوی ویتامین ها و ریزمُغذی‌هایی است که علاوه بر رفع گرسنگی، در تامین نیاز غذایی اصلی بدن انسان نقش دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: از بین رفتن ویتامین ب در نان، روی خلق وخوی افراد تاثیر منفی می گذارد و به همین دلیل حفظ ویتامین ها و ارزش های غذایی در نان که غذای اصلی مردم کشور است اهمیت دارد.
شادنوش با اشاره به نزدیک شدن به اربعین حسینی و حرکت هموطنان برای پیاده روی بزرگ اربعین، افزود: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تمام امکانات خود را در مسیر حرکت زائران حسینی مستقر نموده و به این زائران خدمات سلامت ارائه می کند.
وی بر رعایت نکات بهداشتی در سفر از سوی زائران و افراد آسیب پذیر به ویژه کودکان و سالمندان تاکید کرد و گفت: گروه های مختلف پزشکی در قالب تیم های سیار در مسیر نجف تا کربلا مستقر هستند و نیازهای درمانی و بهداشتی زائران را تامین می کنند.
وی با اشاره به افزایش شیوع بیماری آنفولانزا در فصل های سرد سال، افزود: ویروس های آنفولانزا در بدن بسیار مقاوم هستند و حتی بر روی دستگاه گوارشی به شدت تاثیر می گذارند، ویروس این بیماری در دوره های مختلف با گذشت هر سال، مقاوم تر و راه های مقابله با آن سخت تر و پیچیده تر می شود.
وی با بیان این که با تنفس هوای آلوده بیمار و انتقال ویروس امری اجتناب ناپذیر است، تصریح کرد: رعایت بهداشت فردی بهترین راه پیشگیری است.
وی، آموزش و اطلاع رسانی را یکی از موارد مهم در پیشگیری از بیماری آنفلونزا برشمرد و گفت: در مکان های عمومی استفاده از ماسک در کاهش بیماری موثر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: تغذیه مناسب، مقاوم سازی بدن در مقابل ویروس و استراحت، شدت تخریبی ویروس آنفلونزا در بدن کمتر را کمتر می کند.
دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با حدود 2 هزار و 800 دانشجو، 6 بیمارستان و مراکز درمانی و بهداشتی در شهرستانهای سمنان، گرمسار، دامغان، مهدیشهر، آرادان و سرخه را زیر پوشش دارد.
کیفیت و ارزش غذایی نان در روش پخت صنعتی حفظ می شود