مقام پاکستانی: راهروی اقتصادی چین-پاکستان، توازن قدرت را از 'غرب به شرق' تغییر می دهد

دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵
مقام پاکستانی: راهروی اقتصادی چین-پاکستان، توازن قدرت را از 'غرب به شرق' تغییر می دهد

اسلام آباد - ایرنا - رئیس کمیسیون ویژه راهروی اقتصادی چین-پاکستان در پارلمان این کشور معتقد است این طرح اقتصادی بزرگ یک رویداد مهم در عرصه ژئوپلتیک است که توازن قدرت را از جهان غرب به سمت آسیا و شرق تغییر خواهد داد.

اسلام آباد - ایرنا - رئیس کمیسیون ویژه راهروی اقتصادی چین-پاکستان در پارلمان این کشور معتقد است این طرح اقتصادی بزرگ یک رویداد مهم در عرصه ژئوپلتیک است که توازن قدرت را از جهان غرب به سمت آسیا و شرق تغییر خواهد داد. به گزارش خبرنگار ایرنا، 'مشاهد حسین سید' روز دوشنبه در کنفرانسی با موضوع راهروی اقتصادی چین-پاکستان که به میزبانی یک اندیشکده پاکستانی و با حمایت سفارت چین در اسلام آباد برگزار شد، گفت: چین به یک پشتوانه و منبع قدرت و ثبات برای پاکستان و دیگر کشورهای آسیایی تبدیل شده و قرن 21، قرن ظهور دوباره آسیا به همراه چین است.
این نماینده ارشد سنای پاکستان به اشاره به مراسم روز گذشته در بندر گوادر پاکستان که اولین محموله کالاهای صادراتی چین از طریق مسیر راهروی اقتصادی به این بندر منتقل و به کشورهای مختلف صادر شد، گفت: بندر گوادر به عنوان بخشی مهم از این راهروی اقتصادی است.
مشاهد حسین اظهار داشت که راهروی اقتصادی چین-پاکستان، آثار و فواید زیادی برای کشورهای منطقه از جمله ایران خواهد داشت و در قالب این طرح بزرگ، خطوط لوله انتقال انرژی، راه ها و شبکه های جدید اتصال میان کشورهای منطقه و مسیرهای دریایی جدید احداث و ایجاد خواهد شد.
وی چین را بزرگ ترین دوست و حامی پاکستان در زمینه های مختلف دانست و گفت رویدادهایی که اخیرا در انگلیس و آمریکا (اشاره به برگزیت و انتخابات اخیر آمریکا) رخ داده است، حاکی از افول قدرت در مغرب زمین است.
'لی جیانگ ژائو' معاون سفیر چین در پاکستان نیز در این کنفرانس گفت که طرح بزرگ راهروی اقتصادی چین-پاکستان اکنون در دست اجرا است و طرح های زیرمجموعه این طرح بزرگ در پاکستان درحال احداث است که تعدادی از آن ها تکمیل شده است.
وی با بیان اینکه این راهروی اقتصادی تاثیر زیادی بر رشد اقتصادی پاکستان داشته است، گفت: نرخ رشد اقتصادی پاکستان در سال گذشته به چهار و هفت دهم درصد رسید که بیشترین نرخ رشد اقتصادی این کشور در هشت سال اخیر است که امیدواریم این رقم در دو سال آینده به ترتیب به پنج و پنج و نیم درصد افزایش یابد.
این دیپلمات چینی گفت که طرح راهروی اقتصادی باعث شده تا حجم تجارت میان چین و پاکستان به 23 میلیارد دلار افزایش یابد.
'لی شینگوآنگ' رئیس دانشکده بین الملل دانشگاه Tsinghua چین هم که در این کنفرانس حضور داشت، گفت که عبور اولین کاروان کامیون های چینی در روزهای اخیر از مسیر راهروی اقتصادی چین-پاکستان از مرز چین تا بندر گوادر حاکی از آن است که این راهروی اقتصادی اکنون به یک واقعیت ملموس تبدیل شده است.
این استاد دانشگاه چینی گفت که توسعه اقتصادی منطقه، لازمه مقابله با نفوذ و فشار غربی ها علیه جهان اسلام است. 'ما مردم مشرق زمین همیشه با معیار قراردادن سیاست های آمریکا و از طریق عینک آمریکا ، به یکدیگر نگاه کرده ایم و به همین دلیل در گذشته جایی برای رشد و تقویت ایده های خودمان باقی نگذاشته ایم.'
وی افزود: امیدوارم دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا نگاه های غیرواقعی غرب به جهان اسلام را تغییر دهد.
این تحلیل گر چینی تاکید کرد که چین و جهان اسلام باید دست به دست هم بدهند و در کنار هم تمدنی جدید و قدرتمند بسازند.
مقام پاکستانی: راهروی اقتصادی چین-پاکستان، توازن قدرت را از 'غرب به شرق' تغییر می دهد