بیش از 11 هزار واحد صنفی در فردیس بازرسی شد

شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵
بیش از 11 هزار واحد صنفی در فردیس بازرسی شد

کرج-ایرنا-مدیر بازرسی و نظارت اتاق اصناف شهرستان فردیس گفت:برای کنترل و پیشگیری از تخلفات درسال جاری 11 هزار و 500 واحد صنفی در این شهرستان بازرسی شد.

کرج-ایرنا-مدیر بازرسی و نظارت اتاق اصناف شهرستان فردیس گفت:برای کنترل و پیشگیری از تخلفات درسال جاری 11 هزار و 500 واحد صنفی در این شهرستان بازرسی شد. محمدرضا انصاری فر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بازرسی و نظارت اصناف شهرستان فردیس با بهره گیری از پرسنل کارآمد انجام می شود.
وی ادامه داد: شناسایی و ساماندهی صنوف فاقد پروانه کسب، بازگشایی مدارس، نظارت بر نانوایان، نظارت بر واحدهای عرضه کننده فرآورده های دامی، ساماندهی آرایشگاه های بانوان و طرح نظارت بر دستگاه های توزین و...از جمله طرح های نظارتی است.
وی اظهار داشت: همچنین در سال جاری توانستیم با تعامل سازنده و موثر و ایجاد گشت های تلفیقی با اداراتی همچون تعزیرات حکومتی، پلیس آگاهی و مبارزه با قاچاق کالا، اداره استاندارد، دامپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره بهداشت و انجام بازرسی های مشترکی، نتایج ارزنده ای را حاصل نماییم.
وی در خصوص واحدهای فاقد پروانه کسب گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات حوزه صنفی که سبب به‌هم‌ریختگی ساختار نظام صنفی می شود، وجود و فعالیت واحدهای فاقد پروانه کسب است صرفنظر از نقض قوانین و فعالیت غیرقانونی و بدون مجوز این واحدها، بررسیها حاکی از آن است احتمال و فراوانی وقوع و ارتکاب انواع تخلفهای صنفی در آن جامعه بیشتر می باشد.
وی در ادامه افزود:طرح ساماندهی صنوف فاقد پروانه کسب یک موضوع فرابخشی است و نمی توان به تنهایی از یک دستگاه انتظار داشت تمامی جوانب و اهداف این طرح را تامین و این معضل را ریشه کن نماید.
مدیربازرسی و نظارت اتاق اصناف شهرستان فردیس گفت: ولیکن بازرسی و نظارت اصناف توانست قریب به 5500 واحد فاقد پروانه کسب شهرستان را شناسایی و با صدور اخطاریه به اتحادیه های مربوطه ارجاع دهد.
انصاری فر با بیان اینکه دیدگاه بازرسی و نظارت اتاق اصناف با اولویت پیشگیری از تخلفات صنفی است بیان داشت: سعی این مجموعه بر این بوده که مولفه های وقوع تخلفات صنفی را شناسایی و بستر وقوع آن را با راهکارهای مختلف حذف کند همچنین در بازرسی های صورت گرفته و مواجهه با موارد جزئی و خفیف گاهاً با تذکرات و اخذ تعهد رفتار شده تا نتایج موثرتری حاصل شود.
وی در خصوص کالای قاچاق نیز اینگونه اظهار داشت: هرچند می‌توان قاچاق را جرمی اقتصادی دانست ولی این تجارت ناسالم دارای آثار و تبعاتی در تمامی حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، انتظامی و حتی امنیتی است و سلامت جامعه را از تمام ابعاد به مخاطره می‌اندازد.
انصاری فر افزود: به همین علت همواره خطرات ناشی از آثار مخرب پدیده شوم قاچاق کالا در امر تولید، تجارت، سرمایه گذاری و اشتغال بعنوان یکی از دغدغه های کشور بوده و لازم است تمامی اقشار مردم اعم از عرضه کننده و حتی خود خریداران و مصرف کنندگان از هرگونه مبادله، تهیه و حتی مصرف آن خودداری نمایند تا عوارض و عواقب اجتماعی، اقتصادی و قانونی آن دامن گیر افراد و جامعه نشود.
وی در پایان ضمن دعوت از کسبه شهرستان به تبعیت و رعایت قوانین نظام صنفی و سایر قوانین مقرره، از شهروندان نیز خواست تا در صورت مواجهه و مشاهده تخلفاتی همچون گرانفروشی، کم فروشی، عرضه کالاهای ممنوعه و قاچاق، عرم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب مراتب را با شماره تلفن های 36638957 و 36677858 اعلام کنند تا مورد بررسی و رسیدگی لازم قرار گیرد.
بیش از 11 هزار واحد صنفی در فردیس بازرسی شد