Home

رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/دوم آذر 95

سه شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵
رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/دوم آذر 95

تهران - ایرنا - اظهارات اردوغان درباره حضور نظامی ترکیه در سوریه و عراق؛ بازگشت دوباره حزب مخالف دمکراتیک خلق ها در ترکیه به مجلس؛ ترکیه و دو راه پیش رو 'کسب حمایت آمریکا یا ورود به بازی روس ها'؛ موج تازه اخراج در ارتش و پلیس ترکیه؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه این کشور همسایه است.

تهران - ایرنا - اظهارات اردوغان درباره حضور نظامی ترکیه در سوریه و عراق؛ بازگشت دوباره حزب مخالف دمکراتیک خلق ها در ترکیه به مجلس؛ ترکیه و دو راه پیش رو 'کسب حمایت آمریکا یا ورود به بازی روس ها'؛ موج تازه اخراج در ارتش و پلیس ترکیه؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه این کشور همسایه است. ** رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز در آنکارا اظهار داشت که حضور نظامی ترکیه در شمال عراق و سوریه دائمی و مربوط به مساله انرژی نیست و ترکیه می خواهد تهدیدهای تروریستی علیه بقا و امنیت کشورش را از ریشه حل کند.
**‌ حزب دمکراتیک خلق ها با 59 نماینده، سومین حزب مجلس ترکیه که در واکنش به دستگیری 12 تن از رهبران و نمایندگان این حزب، فعالیت های خود در مجلس ترکیه را تعلیق کرده بود، امروز از بازگشت و آغاز فعالیت دوباره در مجلس خبر داد.
** دادگاه رسیدگی به پرونده حمله انتحاری 17 فوریه سال جاری میلادی علیه خودروهای حامل نظامیان در آنکارا، امروز حکم دستگیری سرکرده های پ.ک.ک در اروپا و رهبر حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (پ.ی.د) را به اتهام دست داشتن در این حمله صادر کرد.
دولت آنکارا حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (پ.ی.د) و یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) را شاخه ای از پ.ک.ک و سازمان تروریستی می شناسد.
** اندیشکده آمریکایی موسسه واشنگتن برای صلح خاور نزدیک، دو راه برای پیش پای ترکیه گذاشت، کسب حمابت آمریکا و یا ورود به بازی روس ها.
در گزارش منتشره از سوی این اندیشکده آمریکایی می خوانیم: رئیس جمهوری ترکیه یا باید تایید دوباره آمریکا را به دست آورد و از حمایت این کشور برخوردار شود و یا وارد بازی روس ها و تحمل خسارات غیرقابل جبران شود.
** اعتراض های شدید احزاب مخالف و واکنش های جدی افکار عمومی به عفو متجاوزان به عنف سبب شد تا دولت ترکیه لایحه پیشنهادی حزب حاکم عدالت و توسعه را که قرار بود امروز در مجمع عمومی بررسی شود، پس بگیرد.
'بینالی یلدریم' نخست وزیر ترکیه در حالی این خبر را اعلام می کند که از سوی دیگر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بامداد امروز در اولین اظهار نظر خود
گفت و گو و مشورت در مجلس را راه حل مساله ای عنوان می کند که طی روزهای گذشته سبب بروز التهاب های جدی در محافل سیاسی و اجتماعی و واکنش گسترده ای در سطح جامعه شده است.
** در موج تازه ای از پاکسازی عناصر وابسته به گروه گولن در درون نیروهای مسلح و امنیتی ترکیه، هزاران تن اخراج و فعالیت صدها نهاد مدنی منع شد.
در بخشنامه تازه دولت آنکارا که با استناد به قانون اعلام حالت فوق العاده در ترکیه سحرگاه امروز به دنبال تصویب هیات دولت و انتشار در روزنامه رسمی اجرایی شد، هفت هزار و 586 نفر از نیروی پلیس اخراج شدند.
رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/دوم آذر 95