کارشناس کشاورزی: باغداران مازندران برف روی شاخه ها را تکان ندهند

چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵
کارشناس کشاورزی: باغداران مازندران برف روی شاخه ها را تکان ندهند

ساری- ایرنا- مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد که باغداران به هیچ عنوان برف روی شاخه و برگ را تکان ندهند چراکه باعث نفوذ سرما به داخل درخت می شود و فقط در صورت بارش سنگین و جلوگیری از شکستن شاخه تکان دادن توصیه می شود.

ساری- ایرنا- مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد که باغداران به هیچ عنوان برف روی شاخه و برگ را تکان ندهند چراکه باعث نفوذ سرما به داخل درخت می شود و فقط در صورت بارش سنگین و جلوگیری از شکستن شاخه تکان دادن توصیه می شود. محمد تقی شکوهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در زمان بارش برف برداشت مرکبات با هدف انبار داری صورت نگیرد.
وی با اظهار اینکه در صورت فروش و مصرف آنی محصول را بکنید ،اضافه کرد: در صورت قطعی شدن تداوم یخبندان شب های بعد از برف ،محصول مرکبات دچار مشکل تلخ شدن می شود که کندن و یا نکندن آن در واقع انتخاب بین بد و بدتر است.
وی به اهمت توجه به هشدار چند روز گذشته کارشناسان کشاورزی و هواشناسی توسط باغداران اشاره کرد و گفت: اقدامات پیشگیرانه سرما زدگی در حال حاضر بی معنی است.
** توصیه های کارشناسی درمانی برای باغداران مازندران
وی به چند نکته با هدف کاهش خسارت در زمان بارش برف و یا سرمای احتمالی پس از بارش در باغداری مرکبات اشاره کرد و توضیح داد: بعد سرما سنگین و خسارت احتمالی به هیچ عنوان باغ و درختان آسیب دیده را تنها نگذارید و با اقدامات درمانی و امداد به موقع کنار درخت باشید تا سالیان سال کنار شما به شما سود برساند .
شکوهی با بیان این نکته که بیشترین دلیل نابودی باغات در اثر سرما، کند و دیر عمل کردن اقدامات درمانی است ، گفت: امشب و شب های بعد به دمای باغ دقت شود در صورت پایین آمدن زیر صفر با آتش روشن کردن مبادرت به افزایش دما باغ کنید.
وی هرس شاخسار و تعادل اندام بالا و پایین درخت و حذف شاخه های شکسته و پانسمان محل شکسته را مورد تاکید قرار داد و گفت: درمان طوقه و قسمت تنه که بیشترین خسارت رو می بیند با ضدعفونی و پانسمان و جلوگیری از ترک های پوست درخت و تقویت درخت با کودهای حاوی اسید آمینه و پتاس را انجام دهید.
110 هزار هکتار از باغ های مازندران را درختان مرکبات شامل انواع پرتقال و نارنگی تشکیل می دهد که امسال پیش بینی شده است افزون بر 2 و نیم میلیون تن محصول از آنها برداشت شود.
براساس گزارش هواشناسی مازندران بارش برف و باران و کاهش دما تا عصر روز پنجشنبه چهارم آذر در این استان ادامه دارد.
بارش برف در مناطق کوهستانی مازندران از یکشنبه شب آغاز شد و از دوشنبه شب هم مناطق جلگه ای استان را تحت تاثیر قرار داد.
کارشناس کشاورزی: باغداران مازندران برف روی شاخه ها را تکان ندهند
jkkjkjkjkj