عضو هیات علمی دانشگاه: نگاه بدبینانه به ممیزی کتاب، آفت جامعه فرهنگی کشور است

یکشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۵
عضو هیات علمی دانشگاه: نگاه بدبینانه به ممیزی کتاب، آفت جامعه فرهنگی کشور است

ارومیه- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور ارومیه گفت: نگاه بدبینانه به ممیزی کتاب، آفت جامعه فرهنگی کشور محسوب می شود در حالی که ممیزی همان نقد کتاب است.

ارومیه- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور ارومیه گفت: نگاه بدبینانه به ممیزی کتاب، آفت جامعه فرهنگی کشور محسوب می شود در حالی که ممیزی همان نقد کتاب است. رسول بابازاده روز یکشنبه در نشست دانشجویی ممیزی کتاب، چالش ها، موانع و راهکارها که به اهتمام جهاد دانشگاهی در ارومیه برگزار شد، افزود: خصلت ممیزی نقد منصفانه کتاب است و نباید ممیزی را نوعی سانسور بنامیم و آن را محدود به تغییرات بکنیم.
وی اضافه کرد: ممیز کتاب نباید در متن آن اعمال سلیقه کند و باید با توجه به مصالح جامعه، کلمه یا متنی تنها اصلاح و ویرایش شود.
وی اظهار کرد: اجرای ممیزی کتاب بخشی از قانون است که مصالح عمومی و سیاسی جامعه لحاظ شده و اصلاحات لازم انجام می شود و طبق قانون هیچ کتابی بدون سپری کردن پروسه ممیزی حق نشر در جامعه را ندارد.
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور ارومیه تاکید کرد: ممیزی در همه جای دنیا انجام می شود و نباید آن را محدود به کشور خودمان بدانیم.
بابازاده با اشاره به اینکه باید مشکلات حوزه نشر را سر و سامان دهیم، گفت: مشکلی که در حال حاضر در کشور وجود دارد، استفاده نکردن از افراد متخصص در حوزه ممیزی کتاب است در حالی که استفاده از متخصصان در امر ممیزی و ورود ناشران در این حوزه می تواند بخشی از چالش های حوزه نشر و ممیزی را سامان دهد.
به گزارش ایرنا، در این نشست دانشجویان پرسش های خود را پیرامون موضوع جلسه مطرح کرده و پاسخ های لازم نیز ارائه شد.
سالانه افزون بر 60 هزار کتاب در کشور به چاپ می رسد که البته بخشی از آن را کتاب های چاپ اول تشکیل می دهند.
تعداد کتاب های چاپ شده در آذربایجان غربی نیز حدود 200 عنوان است که توسط ناشرهای درون و برون استانی به چاپ می رسند.
طبق قانون باید همه کتاب های چاپی از ممیزی عبور کرده و تایید شوند.
مهمترین اخبار ایرنای کشور و آذربایجان غربی را به صورت لحظه به لحظه از کانال خبری تلگرام این رسانه به آدرس irnaoromiye@ دریافت کنید.
عضو هیات علمی دانشگاه: نگاه بدبینانه به ممیزی کتاب، آفت جامعه فرهنگی کشور است