بسته شدن شبکه تلویزیونی 'ام درمان' در سودان

دوشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۵
بسته شدن شبکه تلویزیونی 'ام درمان' در سودان

تهران- ایرنا- مسئولان سودان فعالیت شبکه تلویزیونی ویژه 'ام درمان' این کشور را به دلیل پوشش اخبار مربوط به اعتراضات مردمی به حال تعلیق در آوردند.

تهران- ایرنا- مسئولان سودان فعالیت شبکه تلویزیونی ویژه 'ام درمان' این کشور را به دلیل پوشش اخبار مربوط به اعتراضات مردمی به حال تعلیق در آوردند. به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه از خارطوم، مسئولان سودانی عصر روز یکشنبه به اتهام فعالیت بدون مجوز این شبکه تلویزیونی، فعالیت آن را تعطیل کردند.
براساس این گزارش، مدیر مسئول این شبکه اعلام کرد که این اتهام به هیچ وجه صحیح نیست.
خبرگزاری فرانسه افزود: تنها یک روز پس از اعتراضات مردمی به دعوت احزاب مخالف دولت سودان در اعتراض به تصیم دولت برای کاهش حمایت و سوبسید سوخت، مقام های سودانی دستور بسته شدن این شبکه تلویزیونی به دلیل پوشش اخبار این اعتراض ها را صادر کرده اند.
سودان در ابتدای ماه نوامبر سال میلادی جاری، قیمت سوخت را به دلیل کمبود شدید در ذخایر سوختی و کاهش ارز در این کشور 30 درصد افزایش داد که این امر باعث تورم در قیمت کالاهای ضروری دیگر شد.
افزایش نرخ سوخت در سودان امر حساسی است زیرا سودان پس از تقسیم و اعلام استقلال سودان جنوبی، سه چهارم ذخایر نفتی خود را از دست داده است.
افزایش بی رویه قیمت ها، کاهش قدرت خرید عمومی، سرکوب فعالیت های اجتماعی و سیاسی و دستگیری چهار نفر از فعالان سیاسی از سوی دولت سودان در روزهای اخیر، از جمله عوامل افزایش فضای پرتنش در این کشور عنوان شده است.
بر اساس این گزارش،‌ نهادهای امنیتی سودان چهار نفر از رهبران مخالفان از جمله 'صدیق یوسف' یکی از رهبران ائتلاف مخالفان علیه 'عمر البشیر' رئیس جمهوری این کشور را دستگیر و روانه زندان کردند.
نیروهای امنیتی سودان علاوه بر یوسف، 'محمد ضیاء الدین' سخنگوی ائتلاف ملی، 'منذر ابوالمعالی' و 'طارق عبدالمجید' دو عضو دیگر ائتلاف مخالفان دولت این کشور را دستگیر کرده اند.
ناظران سیاسی بر این باورند که موج نارضایتی های عمومی در سودان پس از آن شدت یافت که سیاست های اقتصادی و اجتماعی غلط دولت و نیز سیاست محدود ساختن فعالیت عمومی شهروندان، طراحی و اجرا شد.
بر اساس اعلام کارشناسان اقتصادی، در صورت اجرای کامل اصلاحات مورد نظر دولت سودان در حوزه اقتصاد کلان، هزینه های جانبی دولت بر شهروندان و نیز افزایش تورم و گرانی در این کشور آفریقایی افزایش خواهد یافت.
نهادهای مدنی سودان پیشتر در بیانیه ای تاکید کرده بودند که به هیچ عنوان زیر بار تصمیمات جدید دولت نخواهند رفت و به تلاش خود برای وادار ساختن رئیس جمهوری به تجدیدنظر درباره افزایش قیمت حامل های انرژی (برق و بنزین) ادامه خواهند داد.
بسته شدن شبکه تلویزیونی 'ام درمان' در سودان
jkkjkjkjkj