مقامات ارشد وزارتخانه های کشور شورای همکاری خلیج فارس گرد هم آمدند

دوشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۵
مقامات ارشد وزارتخانه های کشور شورای همکاری خلیج فارس گرد هم آمدند

تهران - ایرنا - معاونان وزرای کشور اعضای شورای همکاری خلیج فارس برای بررسی آخرین تحولات منطقه در زمینه مبارزه با تروریسم و روند تحولات امنیتی منطقه گردهم آمدند.

تهران - ایرنا - معاونان وزرای کشور اعضای شورای همکاری خلیج فارس برای بررسی آخرین تحولات منطقه در زمینه مبارزه با تروریسم و روند تحولات امنیتی منطقه گردهم آمدند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دراین نشست که به میزبانی ریاض برگزارشد راههای تقویت همکاری های امنیتی میان اعضای شورای همکاری برای مقابله با تروریسم و جرایم سازمان یافته بررسی شد.
بنابراعلام پایگاه رسمی وزارت کشور کویت در این نشست پیرامون تمرینات نظامی اخیر اعضای شورای همکاری خلیج فارس که به میزبانی بحرین برگزار شد نیز گفتگو و تبادل نظر شد .
در همین راستا وزارت کشور کویت اعلام کرده است به دنبال چالش های امنیتی اخیر در سطح منطقه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس یک سامانه مشترک امنیتی برای رصد دقیق تر اتباع خود که در سوریه و عراق در حال جنگ بوده و به کشورهایشان بازمی گردند، راه اندازی کرده اند.
این سامانه امنیتی تعامل اطلاعاتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با یکدیگر را افزایش می دهد و موجب کنترل بهتر رفت و آمد عناصر منتسب به گروههای داعش و النصره که بسیاری از آنها اتباع کویت و سعودی هستند، می شود.
براساس آمار رسمی که از سوی مقامات کویتی اعلام شده است تعداد فراوانی از شهروندان افراطی در کویت با سفر به ترکیه، از آنجا به سوریه و عراق سفر می کنند و تعدادی از آنها نیز در عملیات انتحاری و یا در جنگ تن به تن به هلاکت رسیده اند .
کویت در حال حاضر میزبان دهها تن از شهروندان خود که از جنگ عراق و سوریه بازگشته اند می باشد و نیروهای امنیتی این افراد را به شدت کنترل می کنند و تعدادی از آنها که بر افکار تروریستی خود اصرار می ورزند، در زندان هستند.
شیخ محمد الخالد الصباح وزیر کشور کویت نیز گفته است که کشورش سامانه های امنیتی خود را ارتقا داده و قصد دارد ورود و خروج افراد به این کشور را به راحتی کنترل کند تا با هر گونه موارد مشکوک بشدت مقابله شود، تأمین امنیت فرودگاه کویت نیز از همین رو به یک شرکت بریتانیایی واگذار شده است.
وزارت کشور کویت همزمان رایزنی های مشترکی را با دیگر همسایگان خود انجام داده تا این سیستم امنیتی جدید به طور گسترده فعال باشد .
مقامات ارشد وزارتخانه های کشور شورای همکاری خلیج فارس گرد هم آمدند