تلاش وزارت کشاورزی افغانستان برای تقویت تولیدات داخلی و کاهش واردات

سه شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵
تلاش وزارت کشاورزی افغانستان برای تقویت تولیدات داخلی و کاهش واردات

کابل - ایرنا - وزیر کشاروزی و دامداری افغانستان اعلام کرد که طرح فرصت های جدید سرمایه گذاری را برای تقویت و افزایش تولیدات داخلی و کاهش واردات در بخش کشاورزی به اجرا گذاشته تا شرکت های خصوصی بتوانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

کابل - ایرنا - وزیر کشاروزی و دامداری افغانستان اعلام کرد که طرح فرصت های جدید سرمایه گذاری را برای تقویت و افزایش تولیدات داخلی و کاهش واردات در بخش کشاورزی به اجرا گذاشته تا شرکت های خصوصی بتوانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. به گزارش ایرنا، «اسدالله ضمیر» روز سه شنبه در برنامه ارائه فرصت های سرمایه گذاری در کابل به خبرنگاران گفت که بر اساس این طرح، بخش های خصوصی به کمک دولت افغانستان می توانند در تولید کارخانه پنبه بهداشتی هلمند، کارخانه نساجی بلخ، تولید مرغ گوشتی با ظرفیت 25 هزار قطعه مرغ و تولید مرغ های پرورشی با ظرفیت 30 هزار قطعه ایفای نقش کنند.
وی افزود که همچنین یک کشتارگاه ویژه گوشت مرغ برای آماده سازی آن جهت بسته بندی در استان «بلخ»، 14 واحد تولیدی مرغ های گوشتی به ظرفیت 5 هزار قطعه در استان «لوگر»، 10 واحد تولید مرغ گوشتی در استان های «لغمان» و «کنر»، 200 واحد مرغداری کوچک در استان «تخار»، 50 گلخانه در استان «خوست»، 50 گلخانه در کابل، و تولید زنبور عسل در «قندهار» در این طرح آماده سرمایه گذاری است.
وزیر کشاورزی افغانستان گفت در بخش های یاد شده فرصت سرمایه گذاری 12.5 میلیون دلاری فراهم است که 58 درصد توسط بخش خصوصی و 42 درصد با سرمایه گذاری مشترک وزارت کشاروزی و وزارت توسعه روستاها صورت خواهد خواهد گرفت.
وی گفت که در سال گذشته 55 شرکت خصوصی در بخش کشاورزی و دامداری سرمایه گذاری کرده اند که در این وزارت ثبت شده و 567 میلیون افغانی معادل رقمی نزدیک به 8 میلیون دلار در بخش های گوناگون سرمایه گذاری کرده اند.
ضمیر گفت که همچنین فرصت سرمایه گذاری در بخش های مرغداری، سبزیجات، لبنیات، انگور، عسل، پنبه، انار و زعفران در 14 استان این کشور مساعد است و در 9 استان آن بطور عملی سرمایه گذاری صورت گرفته و تغیرات مهم در زندگی کشاورزان و دامداران بوجود آورده است.
وی گفت که سرمایه گذاری در بخش های مهم کشاورزی، تمرکز بیشتر برای توسعه تولیدات داخلی و کمرنگ کردن واردات به ویژه واردات محصولات کشاورزی و لبنیات از جمله اولویت های کاری این وزارت است.
تلاش وزارت کشاورزی افغانستان برای تقویت تولیدات داخلی و کاهش واردات