الرأی : ظریف بر بی اعتباری واشنگتن تاکید کرد

شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵
الرأی : ظریف بر بی اعتباری واشنگتن تاکید کرد

تهران - ایرنا - مواضع قاطع محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دیگر مسئولان ایرانی در واکنش به تصویب تمدید تحریم های ده ساله از سویمجلس سنای آمریکا٬ بازتاب گسترده ای در رسانه های روز شنبه کویت داشت.

تهران - ایرنا - مواضع قاطع محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دیگر مسئولان ایرانی در واکنش به تصویب تمدید تحریم های ده ساله از سویمجلس سنای آمریکا٬ بازتاب گسترده ای در رسانه های روز شنبه کویت داشت. به گزارش روز شنبه ایرنا٬ روزنامه پرشمارگان الرأی کویت در مطلبی با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه ایران بر بی اعتباری آمریکا و تخریب جایگاه واشنگتن در جامعه جهانی تاکید کرده است، نوشت : ظریف تاکید کرد که مصوبه سنا و کنگره اثر اجرایی ندارد و تاثیری بر همکاری های ایران با دیگر کشورهایی که توافقنامه برجام را امضا کرده اند، نخواهد داشت .
الرای نوشت : وزیر امور خارجه ایران تاکید کرده است که دولت باراک اوباما همانگونه که در ماه های نخست برجام روند لغو تحریم ها را متعهد شده است، امروزه نیز باید در برابر مصوبه کنگره واکنش نشان دهد .
روزنامه الانباء کویت نیز با اشاره به تصویب قانون تمدید تحریم های داماتو از سوی کنگره و سنای آمریکا نوشت : مسئولان ایرانی با رد این اقدام واشنگتن تاکید کرده اند که پاسخ مناسب را به این امر خواهند داد و ساکت نخواهند نشست .
الانبا افزود: مجلس شورای اسلامی ایران به بررسی طرح منع استفاده از کالاهای آمریکایی در ایران پرداخته و همزمان وزارت امور خارجه ایران٬ دولت واشنگتن را مسئول این نقض عهد دانسته است .
پیش از این قائم مقام سخنگوی کاخ سفید با تاکید دوباره بر این که از نظر اوباما تمدید لایحه تحریم ها غیر ضروری بوده است، گفت: گرچه اوباما این لایحه را امضا خواهد کرد اما وزیرخارجه این کشور طبق اختیاراتی که بر اساس همین لایحه دارد٬ بخش هسته ای این تحریم ها را حذف خواهد کرد.
اریک شولتر قائم مقام سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز جمعه در واکنش به تصویب لایحه موسوم به 'ایسا' در سنای کشورش گفت: ما از مدت ها پیش گفته ایم که تمدید تحریم های ایران ضرورتی ندارد و گفته ایم که هدف اصلی ما ترجیحا اطمینان از اجرای درست و کامل برجام است.
شولتز ادعا کرد که اوباما وکاخ سفید این را هم گفته اند که تمدید این تحریم ها از نظر آن ها نقض برجام محسوب نمی شود.
وی در ادامه با بیان این که اوباما این لایحه را امضا خواهد کرد،ادامه داد: در لایحه مذکور به وزیر خارجه آمریکا اختیار داده شده است تا آن دسته از تحریم هایی را که به برنامه های هسته ایران مربوط می شود٬ از این مجموعه حذف کند و جان کری یقینا این کار را خواهد کرد و تازمانی که ایران به تعهدات خود درچارچوب برجام پایبند بماند٬ به این کار ادامه خواهد داد.
وی بار دیگر تاکید کرد که هدف دولت اوباما این است که همزمان با پایبندی ایران به تعهدات مربوط به برجام٬ تعهدات خود را اجرا کند.
الرأی : ظریف بر بی اعتباری واشنگتن تاکید کرد
jkkjkjkjkj