دادگاه سرنوشت ساز رسیدگی به پرونده حقوقی برگزیت گشایش یافت

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵
دادگاه سرنوشت ساز رسیدگی به پرونده حقوقی برگزیت گشایش یافت

لندن - ایرنا - عالی ترین دادگاه انگلیس امروز دوشنبه کار رسیدگی به پرونده سرنوشت ساز برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) را با حضور شاکیان و نمایندگانی از دولت های انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی آغاز کرد.

لندن - ایرنا - عالی ترین دادگاه انگلیس امروز دوشنبه کار رسیدگی به پرونده سرنوشت ساز برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) را با حضور شاکیان و نمایندگانی از دولت های انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی آغاز کرد. به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نشست قرار است 11 قاضی برجسته انگلیسی، ضمن شنیدن اظهارات شاکیان در مورد لزوم رای پارلمان انگلیس برای آغاز مذاکرات برگزیت، رای دهند.
به گفته منابع انگلیسی، این نشست چهار روز به طول خواهند انجامید؛ با این حال کارشناسان حقوقی پیش بینی می کنند باتوجه به پیچیدگی های قانونی، این احتمال وجود دارد که کار رسیدگی به این پرونده به دیوان دادگستری اروپا ارجاع شود.
در همین حال «جرمی رایت» دادستان کل کشور انگلیس امروز (دوشنبه) در اظهاراتی به 11 قاضی این پرونده هشدار داد که با استناد به برخی خلاء های قانونی، رای مردم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا را به چالش نکشند.
پیش از این، خانم «برندا هیل» قاضی عالیرتبه انگلیسی در اظهاراتی جنجالی با بیان اینکه رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا الزام آور نیست، گفته بود شروع مذاکرات برگزیت مستلزم لغو کامل «قانون جوامع اروپایی» است که دست کم دو سال به طول می انجامد.
وی در اظهاراتی ابعاد حقوقی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را یادآور و مدعی شد که شروع مذاکرات برگزیت تنها مشروط به رای پارلمان نبوده بلکه مستلزم لغو کامل «قانون جوامع اروپایی» (European Community Act) است.
خانم «هیل» تاکید کرد که لغو کامل «قانون جوامع اروپایی» نیز باید به تصویب پارلمان برسد که فرایند آن دوسال طول می کشد .
در همین حال، «گینا میلر» شاکی اصلی پرونده حقوقی برگزیت نیز در گفت وگو با روزنامه گاردین که امروز (دوشنبه) منتشر شد، بیان داشت که به شدت از سوی رسانه های گروهی و طرفداران ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا تحت فشار قرار دارد.
وی عنوان کرد که از ترس جانش در مجامع عمومی ظاهر نمی شود و قادر به ادامه کار و حرفه ای اش نیست.
میلر پیشتر نیز عنوان کرده بود که از سوی مخالفانش تهدید به مرگ و تعرض جنسی شده است.
شاکی پرونده حقوقی برگزیت همچنین حمله به قضات انگلیسی را مغایر اصول مدنی و استقلال دستگاه قضایی انگلیس برشمرد و افزود: تهمت زدن به آنها عواقب خطرناکی را در برخواهد داشت.
«گینا میلر» 51 ساله و مدیر یک شرکت سرمایه‌گذاری به همراه «دیر دوسانتوس» یک آرایشگر و یک شهروند انگلیسی ساکن فرانسه، با طرح دعوای حقوقی در دادگاه عالی انگلیس، اختیار ویژه‌ای که به خانم «ترزا می» نخست وزیر اجازه می‌دهد بدون مصوبه مجلس عوام، ماده 50 پیمان لیسبون را فعال کند، به چالش کشیده اند.
به دنبال طرح این دعوای حقوقی، سه قاضی دادگاه عالی انگلیس، رأی دادند که هر گونه اقدام برای خروج از اتحادیه اروپا بدون کسب مجوز مجلس عوام، غیرقانونی است و دولت «ترزا می» باید قبل از فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون، لایحه مربوط را برای مذاکره و بررسی در پارلمان مطرح کند و آن را به تصویب نمایندگان برساند.
دولت انگلیس به دنبال این رای اقدام به فرجام خواهی در دادگاه عالی تر ( the Supreme Court ) این کشور کرده است.
نخست وزیر انگلیس گفته است که اطمینان دارد دادگاهی عالی تر به نفع دولت رای خواهد داد.
وی همچنین به رهبران اروپایی اطمینان داده است که ماده 50 پیمان لیسبون که ناظر بر خروج از اتحادیه اروپا و روند مذاکرات این کشور با طرف‌های اروپایی است، براساس جدول زمانی تعیین شده تا پایان ماه مارس آینده فعال خواهد شد.
در همه پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) 51.9 درصد مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.انتشار دهنده: زهرا هژبری
دادگاه سرنوشت ساز رسیدگی به پرونده حقوقی برگزیت گشایش یافت