فرماندار سنندج: دانشجو اصلاح گر جامعه است

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵
فرماندار سنندج: دانشجو اصلاح گر جامعه است

سنندج- ایرنا- فرماندار سنندج گفت: دانشجویان همیشه اصلاح امور در جامعه را طلب می کنند و خود نیز در راستای اصلاح گری قدم بر می دارند.

سنندج- ایرنا- فرماندار سنندج گفت: دانشجویان همیشه اصلاح امور در جامعه را طلب می کنند و خود نیز در راستای اصلاح گری قدم بر می دارند. به گزارش ایرنا دکتر محمد ابراهیم روز سه شنبه در آیین گرامیداشت روز دانشجو در تالار مولوی دانشگاه کردستان افزود: دانش اندوزی برای توسعه و تجزیه و تحلیل مسائل روز جامعه از مهمترین اهداف دانشجویان است تا بتوانند با این ویژگی ها در برابر کج اندیشی و کج روی ها ایستادگی کنند.
به گفته وی، تحلیل مسائل و نقد تعامل‌گرایانه در تمامی جوامع سازنده بوده و کسب علم و مهارت های فردی توسط دانشجویان نقطه قوت این هدف است.
فرماندار سنندج ادامه داد: دانشجویان برای تحقق نقد تعاملی باید ساحت جامعه و آرمان های آن را شناخته و با توجه به آن ها اقدام به اصلاح گری و تحلیل مسائل بپردازند.
زارعی نقد تعاملی را از مهمترین عوامل هم افزایی در جامعه عنوان کرد و افزود: جامعه همیشه نیازمند تحول بوده و دانشجو به عنوان اصلاح گر آن، باید توانایی نقد تعاملی را کسب کند.
به گفته وی بیشترین تاثیر نقد تعاملی در سیاست های دولت تدبیر و امید نمود پیدا کرد و دیپلماسی خارجی توانست با این ویژگی نقد تقابلی جامعه جهانی نسبت به ایران را به نقدی تعاملی و همکاری های چند جانبه بین المللی تبدیل کند.
فرماندار سنندج افزود: جنبش دانشجویی در ایران از سال 1332 با شهادت سه تن از دانشجویان شهید کشور آغاز شده و از همان ابتدا نیز در مسیر آرمان‌خواهی، آرمان‌گرایی و ظلم ستیزی قدم برداشته اند.
فرماندار سنندج ادامه داد: این آرمانخواهی قبل از انقلاب در مسیر مبارزه ها علیه رژیم حاکم تجلی یافت و بعد از انقلاب نیز در بخش های مختلف از جمله جنگ تحمیلی، دوران سازندگی و امروزه در جبهه های علمی به خوبی نمایان شده است.
زارعی با اشاره به توجه دولت برای توسعه استان کردستان افزود: پیگیری ایجاد مناطق آزاد بانه و مریوان از جمله این پیگیری هاست و دولت با تعامل با مجلس دهم به دنبال تصویب آن است.
رئیس دانشگاه کردستان نیز در این آیین گفت: ارایه و آموزش علم و دانش در دانشگاه ها مهمترین اهداف نهادهای علمی است تا دانشجویان بتوانند توانایی تحلیل، تحقیق و نقد از وضعیت فعلی جامعه را پیدا کنند.
فردین اخلاقیان افزود: وظیفه دانشگاه ها برای تربیت دانشجویان تحلیل گر نیز ایجاد پویایی در فضاهای دانشجویی است.
به گفته وی صداقت، آرمان و استقلال خواهی،‌ پاکی و استکبار ستیزی از ویژگی های مهم جنبش های دانشجویی بوده و در برابر آن گم کردن هدف اصلی، افراط و تفریط، تمایل برخی افراد برای سوء استفاده از دانشجویان مهمترین خطر برای این جنبش ها است.
در این آیین دانشجویان فعال در عرصه های فرهنگی، علمی و هنری دانشگاه کردستان با حضور عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان و برخی از مسئولان استان تجلیل شدند.
16 آذر به عنوان روز دانشجو در تقویم جمهوری اسلامی ثبت شده که پیشینه آن سالروز شهادت مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی سه دانشجوی دانشگاه تهران است.
این دانشجویان به دلیل اعتراض به دیدار ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به شهادت رسیده اند.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیات علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی،هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه است.
فرماندار سنندج: دانشجو اصلاح گر جامعه است