بازسازی 6 پالایشگاه با 14 میلیارد دلار/ پالایشگاه آبادان بافاینانس چین نوسازی می شود

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵
بازسازی 6 پالایشگاه با 14 میلیارد دلار/ پالایشگاه آبادان بافاینانس چین نوسازی می شود

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان این که 6 پالایشگاه قدیمی کشور با هزینه 14 میلیارد دلار نوسازی می شوند، گفت: با نوسازی این پالایشگاه ها، کیفیت بنزین تولیدی آنها به بنزین یورو 4 و یورو 5 ارتقا می یابد.

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان این که 6 پالایشگاه قدیمی کشور با هزینه 14 میلیارد دلار نوسازی می شوند، گفت: با نوسازی این پالایشگاه ها، کیفیت بنزین تولیدی آنها به بنزین یورو 4 و یورو 5 ارتقا می یابد. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عباس کاظمی روز سه شنبه در همایش بین المللی «سی ان جیCNG » و سوخت های جایگزین افزود: بر این اساس، نوسازی پالایشگاه آبادان که تامین فاینانس آن از چین قطعی شده است، از فردا آغاز خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به برخورداری کشور از ذخایر بزرگ گازی اشاره کرد و گفت: با توسعه فازهای پارس جنوبی، میزان تولید گاز کشور در اوایط سال آینده به روزانه یک میلیارد مترمکعب افزایش می یابد.
وی با بیان این که تنها کشوری هستیم که بیشتر شهرهای مان گازکشی شده است، اضافه کرد: اکنون 60 درصد روستاهای بالای 20 خانوار جمعیت از نعمت گاز برخوردار هستند.
کاظمی به مزیت سوخت گاز نسبت به سایر انواع سوخت اشاره کرد و افزود: بهترین سوخت مایع به دلیل داشتن موادی مانند بنزن و آروماتیک، دارای آلودگی است، اما گاز چنین مشکلاتی ندارد.
معاون وزیر نفت با بیان این که بنزین در مقابل گاز، نمره منفی می گیرد، ادامه داد: باید به توسعه صنعت سی ان جی (گازطبیعی فشرده) و جایگزینی آن با بنزین توجه شود.
کاظمی از کم توجهی به صنعت سی ان جی در برنامه ششم توسعه انتقاد کرد و گفت: در کلانشهرها به دلیل جابجانشدن هوا با مشکلاتی مانند وارونگی و آلودگی هوا مواجه هستیم.
معاون وزیر نفت در پالایش و پخش فراورده های نفتی بیان داشت: تا پیش از این که بنزین توزیعی در تهران یورو 4 شود، میزان بنزن 20 PPM بود که اکنون به 3 PPMکاهش یافته است.
وی با بیان این که اکنون روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز طبیعی فشرده در کشور توزیع می شود که معادل مصرف 20 میلیون لیتر بنزین است، گفت: برای ساخت پالایشگاهی که بتواند روزانه 20 میلیون لیتر بنزین یورو 4 تولید کند به همراه تاسیسات جانبی باید 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کردیم، این در حالی است که توسعه صنعت سی ان جی تاکنون برای ما سه میلیارد دلار هزینه داشته است.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی با تاکید بر لزوم تولید خودروهای پایه گاز سوز، گفت: می شود تا زمان تولید این خودروها، آنها را وارد کرد.
کاظمی با بیان این که گاز طبیعی یک چهارم تا یک پنجم بنزین هزینه دارد، اضافه کرد: باید تا چشم انداز سال 1404 سهم سی ان جی را در سبد سوخت به 50 درصد افزایش دهیم.
به گزارش ایرنا، همایش بین المللی «سی ان جیCNG » و سوخت های جایگزین امروز (سه شنبه) با حضور مسئولان صنعت نفت و فعالان داخلی و خارجی صنعت سی.ان.جی در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.
بازسازی 6 پالایشگاه با 14 میلیارد دلار/ پالایشگاه آبادان بافاینانس چین نوسازی می شود
jkkjkjkjkj