رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 20 آذر

شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 20 آذر

تهران - ایرنا - تمایل گروه های معارض به ادامه مذاکرات با اسد بدون هر پیش شرطی؛ ایجاد اختلال در سخنرانی رهبر حزب کارگر انگلیس از سوی مخالفان جنگ در سوریه؛ آغاز مرحله دوم عملیات رقه؛ انتقال 50 هزار غیرنظامی از شرق حلب؛ اعتراف مخالفان سوری به پیروزی های ارتش سوریه در استان درعا؛ انتقاد لاوروف از رویکرد متناقض آمریکا در حلب؛ از خبرهای مهم روز شنبه سوریه است.

تهران - ایرنا - تمایل گروه های معارض به ادامه مذاکرات با اسد بدون هر پیش شرطی؛ ایجاد اختلال در سخنرانی رهبر حزب کارگر انگلیس از سوی مخالفان جنگ در سوریه؛ آغاز مرحله دوم عملیات رقه؛ انتقال 50 هزار غیرنظامی از شرق حلب؛ اعتراف مخالفان سوری به پیروزی های ارتش سوریه در استان درعا؛ انتقاد لاوروف از رویکرد متناقض آمریکا در حلب؛ از خبرهای مهم روز شنبه سوریه است. ** ژان مارک ارو وزیر خارجه فرانسه روز شنبه پس از دیدار با نمایندگان و وزیران خارجی شماری از کشورهای غربی و عربی در پاریس ادعا کرد که گروه های معارض سوری تمایل به ادامه مذاکرات با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بدون هرگونه پیش شرطی هستند.
وی گفت: ما برای یک گذار سیاسی واقعی، نیازمند کنار گذاشتن پیش شرط ها هستیم و مذاکرات باید بر یک مبنای شفاف و در چارچوب قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل باشد.
** سخنرانی جرمی کوربین رهبر حزب کارگر به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، به دنبال حرکت اعتراضی شماری از مخالفان جنگ در سوریه با اختلال و وفقه مواجه شد.
** شبه نظامیان سوری تحت حمایت آمریکا موسوم به نیروهای دمکراتیک امروز از آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی رقه خبر دادند.
بنا به اعلام ائتلاف شبه نظامیان کرد و عرب سوری تحت حمایت آمریکا، مرحله دوم عملیات رقه مرکز خلافت خودخوانده گروه تروریستی داعش، آغاز شده است.
جهان شیخ احمد سخنگوی ائتلاف سوری مذکور موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه اعلام کرد که هدف از مرحله دوم این عملیات آزادسازی غرب رقه و محاصره کامل این شهر است.
**‌ سخنگوی وزارت دفاع روسیه از خروج حدود 50 هزار غیرنظامی از شرق حلب طی دو روز گذشته خبر داد.
ایگو کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت که ارتش سوریه حمله هایش به مناطق شرق حلب را با هدف تخلیه غیرنظامیان از این شهر به حالت تعلیق درآورده است.
وی همچنین اعلام کرد که فقط امروز بیش از 20 هزار غیرنظامی از طریق معبر بشردوستانه از مناطق تحت کنترل گروه های تروریستی و معارض خارج شده اند.
** رئیس اداره اصلی عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که یک هزار و 96 جنگجو خودخواسته از شرق حلب خارج شدند و در شرایط کنونی نیز ارتش سوریه 93درصد نواحی شهر را کنترل می کند.
ژنرال آلکساندر رودسکوی در جمع خبرنگاران گفت که 953 جنگجو که سلاح خود را بر زمین گذاشته اند، از طرف دولت سوریه عفو شده اند و در مورد دیگران نیز تحقیقات جریان دارد.
** نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که سوریه با اقدام برخی بازیگران بین المللی و منطقه ای گرفتار افراط گرایی وحشتناک مسلحانه شده است که آن را نوع جدیدی از استعمارگری خشونت بار می دانیم.
ویتالی چورکین در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: با شکست نظریه میانه روی معارضان در سوریه، افراط گرایی مسلحانه به دلیل حمایت های مالی، تدارکاتی و تبلیغاتی گسترده خارجی ابعاد وحشتناکی در این کشور یافته است.
** رسانه های نزدیک به مخالفان سوری به نقل از تروریست های حاضر در استان درعا در جنوب این کشور٬ اعلام کردند که از مواضع خود در شهرک الفقیع عقب نشینی کرده اند.
براساس اعلام این رسانه ها، ارتش سوریه صبح امروز در عملیاتی سنگین کنترل این شهرک را در شمال درعا به دست گرفت.
شهرک الفقیع از آن جهت دارای اهمیت است که به عنوان یکی از خطوط دفاعی شهر الصنمین واقع درکنار بزرگراه دمشق - درعا به شمار می رود.
** سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، رفتار طرف آمریکایی در مساله حلب و خروج جنگجویان از این شهر را متناقض خواند.
لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی با یادآوری این که وزیر امور خارجه آمریکا دوم دسامبر (12آذر) پیشنهاد کتبی همکاری برای بهبودی اوضاع انسانی شرق حلب را ارائه داد، گفت: روسیه این ایده را پذیرفت و برای برگزاری نشست کارشناسان روسی و آمریکایی برای روز بعد در ژنو و توافق در باره این سند اعلام آمادگی کرد.
** وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که دمشق آماده از سرگیری گفت و گوهای سوری-سوری بدون مداخله خارجی و پیش شرط است.
یکی از مقام های وزارت خارجه سوریه در واکنش به اظهارات استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل متحد به سوریه گفت که سوریه آمادگی خود را برای ازسرگیری گفت و گوهای سوری- سوری بدون مداخله خارجی و پیش شرط اعلام می‌کند.
**‌ فعالان سوری از فرود بالگردهای حاوی سلاح و تجهیزات نظامی آمریکا در حومه شمالی رقه خبر دادند؛ هفت فروند بالگرد آمریکایی که سلاح و تجهیزات نظامی حمل می کردند٬ در پایگاه نظامی شهر عین عیسی در حومه شمالی رقه فرود آمدند.
گفته می شود این سلاح ها و تجهیزات برای پشتیبانی از عملیات آزاد سازی شهر رقه مرکز گروه تروریستی داعش در سوریه به دست نیروهای دمکراتیک کرد سوریه با پشتیبانی آمریکا وارد این پایگاه شده است.
** وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که 200 نظامی دیگر را به اصطلاح برای مبارزه با گروه تروریستی داعش به سوریه اعزام می کند.
اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا که در نشست امنیتی گفت و گوی منامه سخن می گفت، اعلام کرد که این 200 نیرو شامل مربیان نیروهای ویژه، مشاوران و تیم های خنثی سازی مواد منفجره است.
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 20 آذر