نماینده بخش کشاورزی: پرداخت سود و بهره بالای بانکی مهمترین مشکل کشاورزان است

دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵
نماینده بخش کشاورزی: پرداخت سود و بهره بالای بانکی مهمترین مشکل کشاورزان است

تهران- ایرنا- نماینده بخش کشاورزی در جشن شکرگزاری برداشت محصول گندم، سود بالای بانکی و پرداخت بدهی سال های گذشته را از مهمترین مشکلات کشاورزان اعلام کرد و گفت: بهره های بالای بانکی باعث کاهش رقابت در تولید این بخش شده است.

تهران- ایرنا- نماینده بخش کشاورزی در جشن شکرگزاری برداشت محصول گندم، سود بالای بانکی و پرداخت بدهی سال های گذشته را از مهمترین مشکلات کشاورزان اعلام کرد و گفت: بهره های بالای بانکی باعث کاهش رقابت در تولید این بخش شده است. «حسین شاه نظری» امروز (دوشنبه) در این آیین که با حضور رییس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: برای توسعه و صادرات به کاهش سود های بانکی نیاز است.
شاه نظری گفت: با تدبیر و حمایت دولت یازدهم از تولیدات کشاورزی بویژه گندم، امسال باید به فکر صادرات این محصول باشیم.
وی افزود: در سالیان گذشته گندم زیر قیمت فروخته می شد. گرچه اکنون نرخ گندم همچنان پایین است اما زیر قیمت تمام شده محصول نیست و این موضوع برای تولیدکنندگان و کشاورزان دلگرمی ایجاد کرده است.
گندمکار نمونه کشور در سال های گذشته گفت: 35 سال تجربه نشان می دهد با بهره‌گیری از سیستم آبیاری قطره‌ای به ازای هر مترمکعب دو کیلوگرم گندم تولید می شود و این روش حجم مصرف آب را به نصف کاهش می دهد.
وی اضافه کرد: بکارگیری روش های نوین آبیاری و صرفه جویی در آب می تواند تولید گندم کشور را به دو برابر افزایش دهد. بنابراین انتظار می رود دولت برای بهینه سازی مصرف آب و افزایش تولید باید بیش از پیش به این امر توجه کند.
شاه نظری گندم را از محصولات راهبردی و پایه محصولات کشاورزی برشمرد و گفت: ما کشاورزان می‌توانیم با پشتکار و تلاش در تولید محصولات کشاورزی مانند گندم، کشور را از واردات بی نیاز کنیم.
به گزارش ایرنا، دومین جشن شکرگزاری برداشت محصول گندم امروز پس از 12 سال وقفه با حضور مسئولان بلندپایه کشوری برپا شد.
نخستین جشن گندم در سال 1383 برگزار شده بود.
رییس جمهوری در این مراسم اعلام کرد امسال 147 هزار میلیارد ریال منابع مالی به بخش کشاورزی اختصاص یافت که نصف کل بودجه عمرانی کشور می شود.
در این مراسم وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رییس سازمان برنامه و بودجه، تندیس بخش کشاورزی را به سبب حمایت از این بخش در زمینه تامین اعتبارات دریافت کردند.
همچنین از سه تولیدکننده برتر بخش زراعت و دو نفر از مسوولان بخش کشاورزی به سبب اجرای طرح های کاربردی اقلیم تجلیل شد.
طبق آمارها، امسال دولت با خرید تضمینی 11 میلیون و 500 هزار تن گندم توانست رکورد تولید و خرید این محصول را بشکند.
نماینده بخش کشاورزی: پرداخت سود و بهره بالای بانکی مهمترین مشکل کشاورزان است