رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 23 آذر

سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 23 آذر

تهران - ایرنا - کشته شدن 3 سرکرده داعش در سوریه؛ التماس به آمریکا و ترکیه، آخرین امید معارضان سوری برای فرار؛ درخواست صلیب سرخ جهانی مبنی بر محافظت از غیرنظامیان در سوریه؛ حلب در آستانه آزادی و جشن شهروندان حلبی؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه سوریه است.

تهران - ایرنا - کشته شدن 3 سرکرده داعش در سوریه؛ التماس به آمریکا و ترکیه، آخرین امید معارضان سوری برای فرار؛ درخواست صلیب سرخ جهانی مبنی بر محافظت از غیرنظامیان در سوریه؛ حلب در آستانه آزادی و جشن شهروندان حلبی؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه سوریه است. ** 'اشتون کارتر' وزیر دفاع آمریکا امروز در جمع نیروهای نظامی کشورش در پایگاه هوایی آویانو در ایتالیا، مدعی شد که نظامیان آمریکایی 3 سرکرده داعش را که دو نفر از آن ها با بمب گذاری نوامبر 2015 پاریس ارتباط داشته اند، در سوریه کشتند.
در حمله های تروریستی داعش به پاریس در نوامبر 2015، دست کم 130 نفر کشته شدند.
بنا به اظهارات پیتر کوک سخنگوی وزیر دفاع آمریکا در گفت و گو با آسوشیتدپرس، این 3 سرکرده داعش، در حمله ای هوایی که چهارم دسامبر (14 آذر) انجام شد، کشته شده اند.
** شیخ احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه در واکنش به پیروزی های اخیر نیروهای سوری در حلب خطاب به تروریست ها گفت: آرزوهایتان برباد رفت و حق بر شما پیروز شد و تا 6 ماه آینده صدای اذان و کارخانه های ما را در حلب خواهید شنید.
** فرمانده معارضان سوری در شرق حلب خواستار وساطت ترکیه و آمریکا برای توقف حمله های ارتش سوریه به این منطقه شد.
ابو علی صقور فرمانده گروه تروریستی موسوم به 'جبهه شامیه' در شرق حلب با ادعای این که وضعیت معارضان و تروریست ها در خطوط مقدم شرق حلب در ساعت های گذشته بهتر شده است، خواستار توقف بمباران منطقه باریکی شد که به گفته وی هنوز در اشغال گروه های مسلح است و غیرنظامیان در آن حضور دارند.
از سوی دیگر مقام های ترک امروز بر لزوم ایجاد معبری برای خروج معارضان و غیرنظامیان از شرق حلب تاکید کردند و یکی دیگر از این مقام های دولت ترکیه از برگزاری نشستی با همین محور در روز چهارشنبه (فردا) با مقام های روس خبر داد.
**‌ کمیته بین المللی صلیب سرخ امروز از طرف های درگیر در جنگ حلب خواست تا با همه توانشان از جان غیرنظامیان محافظت کنند؛ هزاران نفری که هیچ نقشی در خشونت ها نداشته و جای امنی برای فرار ندارند.
بیانیه کمیته بین المللی صلیب سرخ در شرایطی منتشر شده که ارتش سوریه وارد مرحله پایانی عملیات آزادسازی حلب شده است و بر اساس اعلام ارتش اکنون 99 درصد از بخش های شرقی شهر حلب در کنترل ارتش سوریه است.
** یکی دیگر از سرکردگان گروه تروریستی جبهه النصره مسئول اجرای اعدام ها در شرق حلب پیش از این که موفق به فرار از منطقه شود، از سوی نیروهای ارتش سوریه دستگیر شد.
یوسف فحد دیب از سرکردگان گروه تروریستی جبهه النصره در حالی که قصد داشت بین پناهندگان از حلب خارج شود، از سوی نیروهای سوری دستگیر شد.
این تروریست در بازجویی های اولیه اعتراف کرد که بسیاری از افراد برای ترساندن دیگران به گفته وی با حکم دادگاه به اصطلاح شریعت اعدام شده اند.
** رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه با اشاره به تحولات جاری در سوریه، بر لزوم بازپس گیری فوری شهر الرقه از دست گروه تروریستی داعش تاکید کرد.
فرانسوا اولاند در نشست خبری مشترک با ریاض حجاب هماهنگ کننده هیات مذاکره کنندگان ائتلاف مخالفان سوری در پاریس گفت که باید برای بازسازی سوریه که ویرانی های هولناکی بر آن سایه افکنده است، آماده شد.
وی، بازپس گرفتن شهر الرقه از دست شورشیان داعش را امری ضروری و بسیار فوری دانست.
**‌ اخبار و گزارش های منتشره از سوی رسانه های بین المللی از آزاد شدن حلب در آینده ای بسیار نزدیک خبر می دهند.
به گزارش شبکه خبری المیادین، ارتش و نیروهای مقاومت سوریه به آزادی کامل حلب نزدیک شده اند و درگیری ها در محله‌های السکری، سیف الدوله، المشهد و صلاح الدین این شهر با پیشروی این نیروها ادامه دارد.
المیادین با تاکید به کنترل بیش از80 درصدی محله السکری از سوی ارتش سوریه، آزادی این محله را قریب الوقوع خواند.
خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد که ارتش سوریه در آستانه اعلام پیروزی در حلب قرار دارد.
حلب شاهد جشن و پایکوبی شهروندان محله های مختلف در خیابان ها پیش از اعلام پاکسازی کامل این شهر است و از سوی دیگر ارتش سوریه همچنان به تعقیب تروریست ها در آخرین محله های حلب مشغول است.
گزارش های رسیده حاکی است که انتشار خبر سقوط فرودگاه نظامی تی فور (T4) در غرب تدمر صحت نداشته و کنترل آن همچنان در دست ارتش سوریه است.
فرودگاه نظامی (T4) در استان حمص سوریه در غرب شهر تدمر و 100 کیلومتری شرق شهر حمص قرار دارد.
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ 23 آذر