بهار خرم رسول یار

شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵
بهار خرم رسول یار

شهرکرد-ایرنا- بشر دو راه بیشتر پیش روی خود ندارد یا به راه راست و صراط مستقیم برود یا در کورراه های جهل خویش در جهان مادیات سرگردان بماند.

شهرکرد-ایرنا- بشر دو راه بیشتر پیش روی خود ندارد یا به راه راست و صراط مستقیم برود یا در کورراه های جهل خویش در جهان مادیات سرگردان بماند. هفدهم ربیع الاول سرآغاز بهار جاودانگی انسانیت است، فتح المبین همه قلوب و افشاندن گل نبوت بر شاخسار هستی است و بهار خجسته فام ربیع الاول، شمیم آزادگی و طنین فرو ریختن همه کاخ های استبداد و ستم را پراکنده می کند و طراوت بهار از آسمان بر گونه های زمین می بارد.
سپیده دمان جمعه هفدهم ربیع الاول سال عام الفیل یعنی 571 سال پس از میلاد مسیح (مطابق با 28 نیسان نوری) در گوشه ای از حجاز و در نزدیکی ˈ کعبهˈ در منطقه ای به نام شعب ابیطالب، نوری به سوی آسمان بلند می شود و محمد صلی الله علیه و اله در حالی که ذکر ˈالله اکبر الحمدالله کثیرا و سبحان الله بکره و اصیلا ˈ برلب دارد، گام بر جهان خاکی می نهد.
فرزندی خوش رو تر از ماه و تابنده تر از خورشید، چشم بر جهان می گشاید، محمد (ص)‌ در حالی متولد شد که پنج ماه از وفات پدرش عبدالله می گذشت و دیدار روی پدر برای او حاصل نشد و در دامان پر مهر مادر و زیرنظر عبدالمطلب پرورش یافت.
همزمان با زاد روز این پیامبر آسمانی و صلح گستر، اتفاق ها و معجزه های عجیبی رخ داد، به برکت میلاد پیامبر(ص) در آن سال باران بسیار بارید و نعمت فراوان نصیب مردم حجاز شد، به نحوی که مردم آن سال را ˈسنه الفتحˈ نامیدند و در سراسر جهان، هیچ تختی از پادشاهان در جای خود نماند، مگر این که صبح آن شب واژگون شد.
چند روز پس از تولد محمد (ص)، ˈحلیمه سعدیهˈ یکی ازبانوان پاک سرشت مکه وی را برای شیردهی به سوی خانواده خود برد وچهار سال از محمد صلی الله علیه و اله نگهداری و مراقبت کرد و دراین مدت حوادث عجیب و فوق العاده ای مشاهده کرد.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله در قرآن چهار مرتبه با نام محمد و یک مرتبه با نام احمد خوانده شده و محمد از این روست که در زمین ستوده شده و احمد از آن رو که در آسمان ستوده تر از زمین است.
خدای تعالی در وصف آخرین فرستاده اش فرمود: ˈما ارسلناک الا رحمته للعامینˈ و نفرستادیم تو را مگر رحمتی برای عالمیان و کتاب خدا با سوره ای بانام محمد صلی الله علیه و اله مزین شد، چرا که با این چراغ تابان است که همه مردمان با تمسک به نام مصطفی صلی الله علیه و اله گمراه نخواهند شد.
توحیدی ترین تولد عالم ، چونان ماه شب چهارده تابیدن خویش را آغاز می کند تا پیرهن پاره شب جهالت، برای همیشه درˈانسان تاریخ ˈ و ˈ تاریخ انسانیˈ فروکش کند.
آن ماه اعظم بر دل تاریکی شب می تابد و خورشید دانایی بر مشرق دل ها طلوع می کند تا انسان سرشار از مستی ادراک هستی و هست آفرین خویش باشد.
هفدهم ربیع الاول علاوه بر میلاد رسول مکرم اسلام، زادروز ولادت سلاله پاک آن حضرت رییس مکتب فقهی جعفری، حضرت امام جعفر صادق علیه السلام است که مذهب تشیع با نام این امام همام پیوندی جاودانه دارد.
امام جعفرصادق (ع) روز جمعه، هنگام طلوع فجر و به روایتی در روز دوشنبه، 17 ربیع الاول سال 83 قمری دیده به جهان گشودند وعالم انسانی را با انوار طیبه خویش تابناک فرمودند ، مدت امامت امام جعفر صادق (ع) 33 سال و 10 ماه بود.
امام جعفر صادق (ع) در دوران با برکت امامت خویش نقش موثری در بسط معارف اهل بیت علیهم السلام داشت به گونه ای که مذهب شیعه اثنی عشری با نام شیعه جعفری شناخته می شود و در مکتب این امام همام بسیاری از بزرگان اهل سنت شاگردی کرده اند.
امام جعفر صادق علیه السلام در ایام زندگی با برکتش با خلافت غاصبانه چند تن از خلفای اموی و دو تن از خلفای عباسی معاصر بود.
بهار اول، دلها را به هم گره می زند و دستها را به هم پیوند می دهد و مهر را در جهان گسترش می دهد، تا گل نبوت بر زمین قلب ها رویش کند و جهان آغاز شود و بهار همدلی در همه زمین جاری است،بهار ، همیشه بصیرت قلوب است، بهار ، بریدن از خمودگی است و پاداش بیداری است ، بهار حس بی قراری قلوب مقلب است.
بهار نبوت آمده است تا ثبت کند بر جریده روزگار دوام انسانها را، بهار ربیع الاول ، رسول مهربانی است ، بهار ' رسول یار ' است و خرم ولادت نبی،مواعید عید جاودانگی انسان است.
بهار خجسته فام ربیع الاول ، شمیم همدلی و یکی شدن مسلمانان را پراکنده می کند و بوی خوش بهار یکی شدن را در زمین جاری می کند.
در کنار حج ابراهیمی که وحدت توحیدی است،یکی دیگر از مهمترین وحدت های معاصر که وجهه سیاسی و راهبردی برای امت اسلام و ملت هاست،' هفته وحدت ' است، چرا که شیعه و سنی که پیرو یک پیامبر می باشند، بر وحدت و همدلی تاکید دارند.
همزمان با فرارسیدن هفدهم ربیع الاول سالروز ولادت پیامبر اعظم و نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و سلاله پاکش حضرت جعفر صادق (ص) جشنهای ویژه ای روز شنبه در نقاط مختلف چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
به گزارش ایرنا، مردم چهارمحال و بختیاری با آذین بندی مساجد و سردرب ادارات نهادها و ارگانها،با پخش شیرینی و دود کردن اسپند روز میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام ششم (ع) را گرامی داشتند.
مردم چهارمحال وبختیاری با برپایی جشن میلاد نبی(ص)، برگزاری جشن های میلاد نبی مکرم اسلام و حضرت جعفر صادق (ع) را نشانه تکریم به مقام والای نبوت و خاندان مطهرش می دانند.
آنان بر این عقیده اند، جاودانگی قرآن نشانه بزرگ و معجزه عظیم حضرت رسول اکرم (ص) است، که تا قیامت باقی می ماند و تمسک جستن به آن موجب رهای از تمامی گرفتاری های دنیوی می شود.
2097
بهار خرم رسول یار