کیسینجر: جهان مشابه ترامپ را ندیده است

دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵
کیسینجر: جهان مشابه ترامپ را ندیده است

تهران - ایرنا - «هنری کیسینجر» سیاستمدار آمریکایی در مصاحبه با شبکه «سی بی اس»، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا را «پدیده ای» دانست که کشورهای دیگر «همانند» او را ندیده اند و گفت: ترامپ با عنوان «رئیس جمهوری بسیار متمایز» در تاریخ ثبت خواهد شد.

تهران - ایرنا - «هنری کیسینجر» سیاستمدار آمریکایی در مصاحبه با شبکه «سی بی اس»، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا را «پدیده ای» دانست که کشورهای دیگر «همانند» او را ندیده اند و گفت: ترامپ با عنوان «رئیس جمهوری بسیار متمایز» در تاریخ ثبت خواهد شد. به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی آمریکایی که روز گذشته (یکشنبه) منتشر شد، افزود: 'دونالد ترامپ پدیده ای است که کشورهای دیگر همانندش را ندیده اند. به همین دلیل، ریاست جمهوری او برای آنان همزمان تکان دهنده و فرصتی مغتنم است.'
کیسینجر گفت: «دیگر کشورها باید دو موضوع را مد نظر قرار دهند: نخست آنکه رئیس جمهوری کنونی، آمریکا را اساساً از عرصه سیاست جهانی خارج کرده است و کشورهای دیگر باید خودشان نیازهایشان را ارزیابی کنند. دوم آنکه، رئیس جمهوری جدید موضوع های ناآشنای فراوانی را طرح می کند و از ترکیب خلاء قدرت نسبی و موضوع های جدید، پدیده ای جدید و جالب توجه به وجود می آید.»
وزیر امور خارجه پیشین آمریکا درباره سیاست خارجی دولت ترامپ گفت: مدیریت من و ترامپ متفاوت است ولی از موضوع هایی که ترامپ مطرح کرده است، کمابیش تقدیر می کنم.
مشاور امنیت ملی ریچارد نیکسون گفت: «گمان می کنم که عملکرد او بر مبنای نوعی غریزه است که تحلیلی متفاوت از تحلیل علمی تر من ارائه می دهد. او مسائلی را مطرح کرده است که به نظر من بسیار مهم هستند و اگر به درستی به آنها پرداخته شود، منجر به نتایجی عالی خواهند شد.»
به گزارش ایرنا، هنری کیسینجر 93 ساله پیشتر گفته بود: «پیش از آنکه وقوع یک بحران اجتناب ناپذیر مسلم انگاشته شود، باید به دولت جدید فرصتی داد تا چشم انداز خود از نظم جهانی را اجرا کند.»
کیسینجر گفت که پس از انتخابات، بحث جهانی باید بر سر قابلیت ها و سیاست های ترامپ باشد و نه گفته های انتخاباتی که از اروپا تا آسیا را نگران آینده روابط خود با واشنگتن کرده است.
کیسینجر جمهوریخواه گرچه در دوران انتخابات از ترامپ حمایت نکرد ولی تاکنون دوبار قبل و پس از انتخابات با او دیدار کرده است. وی در گذشته نیز از آمریکایی ها خواسته بود به ترامپ فرصت دهند. وی ترامپ را رئیس جمهوری خوانده بود که مانند او را در عمر خود ندیده است.
کیسینجر: جهان مشابه ترامپ را ندیده است