وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهدای آبادان ادای احترام کرد

پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهدای آبادان ادای احترام کرد

آبادان - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای شرکت در هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله غلامحسین جمی امام جمعه فقید آبادان روز پنجشنبه وارد آبادان شده است، با حضور در گلزار شهیدان این شهر به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

آبادان - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای شرکت در هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله غلامحسین جمی امام جمعه فقید آبادان روز پنجشنبه وارد آبادان شده است، با حضور در گلزار شهیدان این شهر به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد. به گزارش ایرنا، سیدرضا صالحی امیری در بدو ورود به آبادان در فرودگاه بین المللی آیت الله جمی این شهر، مورد استقبال فرماندار، نمایندگان آبادان در مجلس شورای اسلامی، مدیران و معاونان ارشاد استان خوزستان قرار گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس با حضور در گلزار شهدای شهرستان آبادان، به مقام والای شهدای این شهر ادای احترام کرد.
صالحی امیری، با نثار گل و قرائت فاتحه، یاد و خاطره شهدای گلگون کفن هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.
عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه بر مزار حاج سعید سیاح طاهری از شهدای مدافع حرم نیز حاضر و با نثار گل و قرائت فاتحه، یاد و خاطره این شهید گرانقدر را گرامی داشت.
صالحی امیری در ادامه بر مزار شهید شیخ شریف قنوتی از شیوخ فعال در عرصه های مختلف ایثار، فداکاری، فعالیت های دینی و مذهبی حاضر و گل و فاتحه ای را نثار این شهید بزرگوار کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر خود به استان خوزستان، علاوه بر حضور در مراسم سالروز آیت الله جمی، با سفر به اهواز در چند برنامه نیز شرکت می کند.
حضور در شورای اداری استان، شرکت در اختتامیه تولیدات رادیو و تلویزیون های استانی، بازدید از چند پروژه در حال ساخت فرهنگی وهنری، دیدار با هنرمندان از دیگر برنامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به استان خوزستان است.
صالحی امیری از زمان سکانداری وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی(11 آبان) تاکنون به شهرهای اصفهان، مهران، شلمچه و چذابه سفر کرده است.
به گزارش ایرنا آیت الله غلامحسین جمی راوی کتاب ' نوشتم تا بماند'، سال 1304 در روستای 'اهرم' تنگستان از توابع بوشهر در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد.
وی تا کلاس ششم ابتدایی را در قریه اهرم تحصیل کرد و به دلیل مشکلات مالی نتوانست برای ادامه تحصیل به شهر بوشهر برود، ازاین رو با توجه به علاقه قلبی به دروس حوزوی به برازجان و سپس بوشهر عزیمت کرد.
این عالم ربانی در سال 1327 خورشیدی به آبادان مسافرت کرد و با روحانی مبارز'شیخ عبدالرسول قائمی'ˈ موسس حوزه علمیه آبادان آشنا و برای ادامه تحصیل وارد این مدرسه شد.
پس از مدتی اقامت در آبادان برای ادامه تحصیل به نجف اشرف رفت و از محضر آیت الله راستی کاشانی و در مجلس درس حاج شیخ محمد علی مدرس شرکت کرد.
آیت الله جمی پس از بازگشت از نجف اشرف در آبادان ماندگار شد و سال 1324 که سازمان انقلابی فداییان اسلام از سوی روحانی مبارز سید 'مجتبی نواب صفوی' تشکیل شد، جذب شاخه آبادان این سازمان شد و برای معرفی این سازمان منبر رفت.
آیت الله جمی در طول زندگی خود، منبر را به کانونی برای روشنگری و اطلاع رسانی مردم علیه رژیم تبدیل کرده بود و از همین طریق با رژیم پهلوی مبارزه می کرد.
وی پس از نهضت ملی شدن نفت و تبعید حضرت امام خمینی(ره) به نجف، آبادان را به عنوان پل ارتباطی با نجف قرار داد و مسایل کشور را به اطلاع امام خمینی(ره) و فرامین ایشان را به مردم ایران انتقال می داد.
آیت الله مرحوم جمی با شروع حرکت های انقلابی مردم در کشور، حرکت های مردمی در شهرستان آبادان را سازماندهی کرد و مأمن امنی برای انقلابیون شد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی(ره) به عنوان نماینده امام و نخستین امام جمعه آبادان منصوب شد.
مرحوم آیت الله جمی در طول دوران دفاع مقدس یکی از دژهای تسخیر ناپذیر رزمندگان اسلام بود و همیشه یار و یاور رزمندگان و مردم بی دفاع آبادان بود.
آیت الله جمی در آبان سال 82 به دلیل کهولت و بیماری از سمت خود استعفا و به جای وی حجت الاسلام سید ˈعلی دهدشتیˈ به عنوان امام جمعه آبادان معرفی شد.
وی سال 76 برای درمان در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد و به توصیه پزشکان در تهران اقامت کرد.
آیت الله جمی 24 سال امامت جمعه آبادان را عهده دار بود و در دوران دفاع مقدس و بازسازی در آبادان حضوری فعال داشت.
وی در سن 83 سالگی در بیمارستان امام (ره) آبادان به دیار باقی شتافت و بنا به وصیت آن مرحوم، پیکرش در وادی السلام نجف اشرف آرام گرفت. کانال خبری ایرنا خوزستان: irnaahvaz@
برای دریافت لحظه به لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهدای آبادان ادای احترام کرد