کرشمه پاییز - افشین شاعری*

شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۵
کرشمه پاییز - افشین شاعری*

تهران - ایرنا - پاییز با رنگ‌های دلفریب زرد و نارنجی و قرمزش، فرش رویایی‌اش را پهن کرد، تا باز هم دل ببرد و گذر زمان را به یادمان بیاورد که این قافله عمر عجب می‌گذرد.

تهران - ایرنا - پاییز با رنگ‌های دلفریب زرد و نارنجی و قرمزش، فرش رویایی‌اش را پهن کرد، تا باز هم دل ببرد و گذر زمان را به یادمان بیاورد که این قافله عمر عجب می‌گذرد. مهر که تمام شد، سه وزیر دولت یازدهم هم رفته بودند؛ علی اصفر فانی وزیر آموزش و پرورش، علی‌جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، استعفا دادند و با صندلی وزارت خداحافظی کردند. چند روز بعد درست در اولین روزهای آبان سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و فخرالدین احمدی آشتیانی به عنوان وزیر وزارت آموزش و پرورش در دومین ماه فصل زرد از مجلس رای اعتماد گرفتند.
پاییز با کرشمه‌های شادی بخش و غمناک این فصل رنگارنگ آمد تا هر لحظه آن جان آدمی را به وجد ‌آورد یا با حادثه‌ای جان بگیرد. روزگاری است که با همه فراز و نشیب های پر حادثه‌ اش، هر لحظه آ‌ن حالی و هر حال آن، هوایی دارد.
آبان امسال مثل هر سال با برگزاری بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات، بهار مطبوعات بود، جایی که در مصلای تهران 14 تا 21 هشتمین ماه سال 900 خبرگزاری، روزنامه یا مجله در قالب 690 غرفه میزان مخاطبان خود بودند. نمایشگاه امسال کم حاشیه بود، تقریبا همه بودند از چپ و راست و میانه. رسانه‌هایی که هر کدام زبان گویای گروه، حزب، جناح یا افرادی هستند که از ظرفیت رسانه برای اهداف خود گام بر می‌دارند و البته خبرنگاران و اصحاب رسانه که زبان گویای گروه‌ها و افراد ذی نفوذ هستند، همچنان با مشکلات ریز و درشت سر می‌کنند.
خبرنگارانی که شغلشان با استرس هر روزه‌اش، سخت و زیان آور خوانده شده، هیچ نصیبی از این مصوبه ندارند، نه بازنشستگی زودتر از موعد، نه حقوق مکفی، نه رفاه نسبی، نه امنیت شغلی. بسیاری از خبرنگاران حتی بیمه هم ندارند و با حقوق بین یک تا دو میلیون تومانی در میدان مینی قرار می‌گیرند که باید بین حرمت قلم و منافع ذی نفعان و قدرتمندان روی پل بین مردم و مسئولان حرکت کنند تا آسیب نبینند و بتوانند روزگار بگذرانند.
شغلی که اصحاب آن شاهدان پر شور اخبار خوب و بد هستند، اخباری که شاید بیشترشان بد باشند تا خوب. گرانی، اختلاس، مرگ، بیماری، فقر، مشکلات تولید، بیکاری، کارتن خوابها و... در کنار اخباری خوبی که هر از گاهی از رشد تولید یا رشد اقتصادی شنیده می‌شود و البته گاهی هم تکذیب می‌شود.
خبرنگاران شعبده بازانی هستند که با حرکت روی بند باید تعادل را رعایت کنند، هم باید امید را به جامعه تزریق کنند تا نشاط و توسعه رنگ نبازد و هم باید واقعیات و اخبار پیرامونی را در کمال صحت، سرعت و دقت منتشر کنند و بر عهد خود با مردم بمانند اما این حرفه بی یاور که به دنبال بازستانی حق و حقوق مظلومان هم هست،‌خود مظلوم‌ترین مظلومان است. هنوز از داشتن یک سندیکا و انجمن غیر سیاسی و صنفی که پاسدار حقوق همه خبرنگاران باشد و این حرفه را از افرادی که حرمت قلم را نمی‌دانند، بپیراید، بازمانده است.
خبر تکراری آبان و آذر 95 مثل هر سال آلودگی هوا بود، خبری که دیگر دل کسی را به درد نمی‌آورد، غبار و ذرات کوچکی که هر روز در ریه‌های نسل امروز و فردا جا خوش می‌کنند تا بر کثرت بیماری های مزمن بیفزایند.
سردردها، خستگی‌های مفرط و سرماخوردگی‌‌های مداوم ارمغان زندگی ماشینی و مدرنی است که به خصوص در کلانشهرهای پر جمعیت، هر روز بیشتر خودنمایی می‌کند، بی آنکه حرکت موثری برای کاهش آن باشد، هر چند روز، یکبار مدارس را تعطیل می‌کنند، محدودیت تردد اعلام می‌کنند اما حکایت غم انگیز آلودگی و ‌ترافیک که چشم ها را خون آلوده، نفس ها را تنگ و اعصاب ها را خراب می کند، همچنان باقی است.
آبان 95 خبری تکان دهنده جامعه محققان ایران را لرزاند، نشریه نیچر از تقلب و تخلف در 58 مقاله ایرانی خبر داد که بیش از نیمی از آن از طرف جامعه پزشکی ایران ارائه شده بود. شورای عالی انقلاب فرهنگی، باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت را مامور رسیدگی به این موضوع کرد و او نیز بعد از یکماه اعلام کرد که نتیجه بررسی نشان می‌دهد که چهار نفر متخلف اصلی این تقلب ها بوده‌اند که با همه آنها برخورد شده است. به گفته او، این چهار نفر حیثیت و آبروی جامعه دانشمندان ایرانی را که سالانه بیش از 30 هزار مقاله علمی منتشر می‌کنند، مخدوش کرده‌اند.
اواسط آبان یک خبر مهم به سرخط رسانه‌های دنیا آمد، دونالد ترامپ با کسب 274 رأی الکترال در مقابل 217 رأی هیلاری کلینتون، چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شد. مردی ثروتمند و برج سازی که از جمله شعارهای انتخاباتی اش، از بین بردن و پاره کردن توافقنامه برجام بود و این آغاز بررسی احتمالات تصمیمات این رئیس جمهوری پیش بینی ناپذیر، در بین عالی ترین مقامات کشور بود که به گفته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، ایران در صورت نقض برجام و افزایش تحریم‌ها، آماده واکنش مناسب است و متناسب با هر تصمیم غربی‌ها سناریوهایی آماده دارد که در زمان لازم اعلام می‌شود.
آبان و آذر 95، ماه های چالش های سنگین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم بود، دستگاهی که با اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم، مهمترین برنامه اجتماعی این دولت را اجرا کرد. به علت بدهی حدود 10 هزار میلیارد تومانی بیمه‌ها در شرایط نامناسبی قرار گرفته است، آن قدر که وزیر چشم پزشکش از «عملیات سنگین علیه وزارت بهداشت» سخن گفت و از «تخریب مخالفان دولت که می‌خواهند، دستاوردهای این طرح را کمرنگ کنند»، گلایه کرد.
وزیر بهداشت بدعهدی بیمه‌ها را عامل این مشکلات اعلام کرد و از سازمان تامین اجتماعی خواست تا سهم حق بیمه کارگران را برای سلامت در جای خود هزینه کند. همزمان با این کشمکش ها برنامه ششم توسعه نیز به مجلس رفت. وزیر بهداشت پیشنهاد قدیمی خود را برای تجمیع بیمه ها باز هم به مجلس برد که البته رأی نیاورد اما در مجلس پیشنهاد دیگری مطرح شد که وزارت «بهداشت و رفاه» تشکیل شود، معنی آن این بود که آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جدا شود و به وزارت علوم برگردد که با مخالفت وزارت بهداشت رو به رو شد.
همزمان وزیر بهداشت پیشنهاد تشکیل سازمان رفاه اجتماعی را مطرح کرد و البته از ناکارآمد بودن ساختار وزارت بهداشت هم گله کرد و طرح خود را برای تغییر ساختار این وزارتخانه به چهار سازمان مستقل به نام های سازمان بهداشت و درمان، سازمان تحقیقات، آموزش پزشکی و امور دانشجویی، سازمان غذا و دارو و سازمان امور پشتیبانی اعلام کرد و البته خود اذعان کرد که رسیدن به چنین ساختاری در این دولت میسر نیست و نیازمند زمان کافی در دولت های بعدی است.
همزمان مسئولان سازمان غذا و دارو از احتمال بروز بحران دارویی به علت بدهی بیمه‌ها ابراز نگرانی کردند، رسول دیناروند، رئیس این سازمان اعلام کرد، بدهی حدود چهار هزار میلیارد تومانی از بدهی 10 هزار میلیارد تومانی بیمه‌ها به بیمارستان ها و داروخانه‌ها(که مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی است) باعث شده این مراکز نتوانند پول شرکت های پخش دارو و تجهیزات پزشکی را پرداخت کنند و شرکت‌های پخش نیز پول کارخانه‌های تولید دارو و تجهیزات را نداده‌اند. این کارخانه ها اکنون با بحران نقدینگی رو به رو هستند و هر لحظه امکان توقف خطوط تولید و آغاز کمبود و بحران دارو در کشور وجود دارد.
از سراسر کشور هم خبرهایی می‌رسید که کاسه صبر پرستاران، پزشکان و سایر کارکنان مراکز درمانی که شاید یکسال کارانه خود را دریافت نکرده‌اند لبریز شده‌ است و در برخی دانشگاه های علوم پزشکی تجمعاتی نیز در اعتراض به این مسئله برگزار شد، اخباری که بازتاب چندانی در رسانه‌ها نداشتند و البته بیمارستان های خصوصی هم با هزینه های سرسام آورشان از بدهکاری بیمه های تکمیلی سخن گفتند، البته در این میدان پر چالش، صدا و سیما در کمال آرامش مشغول تبلیغ محصولاتی بود که بعدا معلوم شد بدون مجوز هستند.
یک نمونه آن تبلیغ داروی درمان قطعی ریزش مو و رویش مجدد مو بود که رسول دیناروند از اساس وجود چنین دارویی را نه تنها در ایران بلکه در دنیا رد کرد و گفت این تبلیغ «شبه ماهواره‌ای» که حتی نام آن نیز در آگهی عنوان نمی‌شود، هیچ مجوزی از وزارت بهداشت ندارد و البته با اعلام او آگهی آن از تلویزیون قطع شد‌ تبلیغی که یادآور آگهی کرم حلزون در سال های گذشته بود که سرنوشتی مشابه داشت.
مراسم اربعین امسال درست در آخرین روز آبان با شکوه هر چه تمام تر برگزار شد، میلیون‌ها شیعه از ایران و عراق و کشورهای شرقی و غربی به کربلا آمدند و شکوه و عظمت مسلمانان را به نمایش گذاشتند. مراسمی که در کمال امنیت و سلامت بدون هیچ نوع درگیری و بیماری به پایان رسید اما ناجوانمردان تکفیری پس از اتمام این مراسم و هنگامی که اغلب زائران به کشورهایشان بازگشته بودند، با حمله انتحاری و برخورد کامیون حامل سوخت و مواد منفجره در پمب پنزینی در الشوملی عراق دهها نفر را به خاک و خون کشیدند.
حداقل 59 نفر از زائران این حادثه، مظلومانه جان باختند و بیش از صد نفر مصدوم شدند، از بین درگذشتگان این حادثه شوم حدود 40 نفر ایرانی و اغلب اهل خوزستان بودند، حدود 17 نفر عراقی بودند و دو نفر نیز اهل افغانستان معرفی شدند.
آذر، ماه آتش و حادثه بود، درست فردای روز این انفجار خونین، قطار حامل مسافران از تبریز به مشهد در منطقه هفت خوان استان سمنان با قطار دیگری برخورد کرد. در این حادثه نیز حدود 40تن جان باختند و بیش از 100 نفر مصدوم شدند. فردای آن روز در حالی که خطای انسانی مسئول کنترل خط عامل این فاجعه عنوان شد، محسن پورسید آقایی، مدیر عامل راه آهن از سمت خود استعفا کرد تا برای اولین بار شاهد پذیرفتن مسئولیت یک مسئول در کشور باشیم. هر چند هنوز داغ داغداران این تصادف زنده است.
سوم آذر امسال آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی مرجع تقلید و رئیس اسبق دیوان عالی کشور در دهه 60 در سن 91 سالگی دارفانی را وداع گفت و دو روز بعد در آن سوی هزاران کیلومتری غرب ایران، فیدل کاسترو، رئیس جمهوری اسبق کوبا و مبارز مشهور چپ علیه امپریالیسم در سن 90 سالگی چشم از جهان فروبست.
آخرین کرشمه‌های پاییز با باران و برفی که جاده‌ها را می بست و میوه‌ها را سرما زده و خشک می کرد، با تصمیات ریز و درشت مسئولان همراه بود. بودجه 390 هزار میلیارد تومانی سال 96 در این ماه تقدیم مجلس شد. دولت برای راحتی مبادلات اقتصادی پیشنهاد تغییر واحد پول رسمی را از «ریال» به «تومان» به مجلس فرستاد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ساماندهی گروه‌های تلگرامی و لزوم اخذ مجوز برای گروه‌های بالاتر از پنج هزار نفر سخن گفت و وزیر بهداشت نیز که از سنگینی بار انتقادها علیه طرح تحول سلامت به تنگ آ‌مده بود، در آخرین روزهای پاییز به دیدار 9 تن از علما در قم رفت تا گله مخالفان دولت و این طرح را به گوش عالمان دین برساند. پاییز 95 به یلدا رسید اما آثار کرشمه های رنگارنگ و دلفریبش همچنان باقی است.
----------------------------------------------------------------------------
* خبرنگار ایرنا
کرشمه پاییز - افشین شاعری*