انفلوانزای در سراب قنبر و تالاب هشیلان

دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵
انفلوانزای در سراب قنبر و تالاب هشیلان

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در منطقه سراب قنبر و تالاب هشیلان کرمانشاه مشاهده شده است.

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در منطقه سراب قنبر و تالاب هشیلان کرمانشاه مشاهده شده است. غلامحسین کاظمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: براساس گزارش ها تاکنون در این مناطق چند مورد مرگ و میر پرندگان بومی به دلیل ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشاهده شده است.
وی افزود: به منظور کنترل این بیماری در 2 منطقه ذکر شده اقدام هایی با همکاری اداره کل دامپزشکی انجام شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه، نیز از شناسایی و معدوم سازی 2 کانون روستایی آلوده به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان کرمانشاه خبر داد و با تاکید بر اینکه این بیماری در استان به صورت کامل تحت کنترل است، گفت: طیور صنعتی استان به این بیماری مبتلا نشده اند از همین رو جای نگرانی وجود ندارد.
نادر پرور، بر نظارت کامل بر 6 کشتارگاه صنعتی در استان نیز اشاره کرد و افزود: در آذر امسال پس از ارسال برخی گزارش ها در زمینه وجود کانون آلوده در شهرستان کرمانشاه، کارشناسان به بازرسی و انجام آزمایش های لازم پرداختند که در نهایت آلودگی این 2 کانون تایید شد.
به گفته وی، پس از تایید آلودگی این 2 کانون، با همکاری ارگان های مربوطه از قبیل فرمانداری، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان جهاد کشاورزی وارد عمل شده و به امحا بهداشتی و معدوم سازی اقدام شد.
** آنفلوانزا در پرندگان مهاجر مشاهده نشده است
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: تاکنون موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در میان پرندگان مهاجری که از سیبری وارد کرمانشاه می شوند، مشاهده نشده است.
کاظمی افزود: پرندگان مهاجر اکنون از منطقه سیبری وارد کرمانشاه شده و در کنار تالاب ها و رودخانه های استان به زمستان گذرانی می پردازند.
**مجوز شکار پرندگان لغو شد
وی اعلام کرد: پس از مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه صدور مجوز شکار پرندگان متوقف و تمامی مجوزهایی که پیش از این برای شکار صادر شده بود، لغو شدند.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه، گفت: برای مقابله با شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ماموران حفاظت از محیط زیست در آماده باش کامل هستند.
کاظمی با بیان اینکه در صورتی که شکار پرندگان در استان کرمانشاه مشاهده شود، به شدت برخورد خواهد شد و از مردم خواست که در این زمینه با محیط زیست همکاری کنند.
** نگرانی از بروز آنفلوانزا در مراکز کشتار غیرمجاز مرغ
مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه نیز مراکز کشتار غیرمجاز مرغ زنده را خطرآفرین عنوان کرد و گفت: علاوه بر مقابله قانونی با فعالیت این مراکز، از طریق اطلاع رسانی تلاش می کنیم تا مردم از خرید مرغ از این مراکز خودداری کنند.
پرور با تاکید براینکه مرغ و تخم مرغ باید از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی خریداری شود، ادامه داد: این آلودگی از طریق پرندگان آزاد و مهاجر منتقل می شود و مرغداران باید از ورود و خروج غیرضروری افراد در سطح مرغداری خودداری کرده و مسایل بهداشتی و قرنطینه ای را رعایت کنند.
** رعایت نکات بهداشتی برای مصون ماندن در برابر بیماری
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم بر رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزای پرندگان تاکید کرد و گفت: پرندگان را تا حد امکان از محل زندگی و استراحت خود دور نگه دارید و همچنین از گوشت های آماده و منجمد بسته ‌بندی شده با مجوز بهداشتی استفاده کنید.
ابراهیم شکیبا با تاکید بر اینکه مرغ و یا تخم مرغ قبل از مصرف باید به صورت کامل پخته شود، افزود: گوشت مرغ و تخم مرغ به صورت نیم پز و نپخته نباید مصرف شود، تخم مرغ را طوری بپزید که زرده و سفیده آن کاملا سفت باشد و مرغ و تخم مرغ خام را از دیگر غذاها دور نگه دارید.
وی اظهار کرد اگر علایم آنفلوانزا از جمله تب در شما ظاهر شد برای درمان سریع به درمانگاه محل سکونت خود مراجعه کنید و از دستکش و ماسک در هنگام ذبح و پرکنی و آماده سازی پرندگان برای طبخ استفاده کنید.
به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، شست و شوی مکرر دست با آب و صابون حداقل به مدت 30 ثانیه توصیه می شود.
شکیبا با تاکید بر اینکه پرندگان باید از کودکان دور نگه داشته شوند، ادامه داد: بیماری و یا مرگ پرندگان خود را به سرعت به سامانه 1512 سازمان دامپزشکی و یا 190 مرکز بهداشت استان گزارش دهید.
انفلوانزای در سراب قنبر و تالاب هشیلان
jkkjkjkjkj