هند تحقیقات برای تولید نسل جدید موشک اتمی آگنی 6 را آغاز کرد

سه شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵
هند تحقیقات برای تولید نسل جدید موشک اتمی آگنی 6 را آغاز کرد

دهلی نو-ایرنا- هند پس از آزمایش موفقیت آمیز موشک قاره پیمای آگنی پنج در روز گذشته ، تحقیقات برای تولید نسل جدید این موشک ها با قابلیت حمل چندین کلاهک هسته ای را آغاز کرد.

دهلی نو - ایرنا - هند پس از آزمایش موفقیت آمیز موشک قاره پیمای «آگنی 5» در روز گذشته ، تحقیقات برای تولید نسل جدید این موشک ها با قابلیت حمل چندین کلاهک هسته ای را آغاز کرد. به گزارش ایرنا، مقامات سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند اعلام کردند موشک آگنی 6 که تحقیقات برای ساخت آن از سوی دانشمندان آغاز شده با چهار هزار کیلومتر برد مجهز به کلاهک جنگی هدایت هوشمند برای در هم شکستن سیستم های ضد موشکی دشمن است .
به گفته کارشناسان دفاعی ، هر کدام از کلاهک های جنگی این موشک قادر به نابودی اهداف مختلفی خواهد بود.
تلاش هند برای گسترش دانش موشکی خود در حالی اتفاق می افتد که روز گذشته، این کشور با موفقیت موشک قاره پیمای اتمی آگنی 5 ،با برد پنج هزار کیلومتر را آزمایش کرد.
یک کارشناس و تحلیل گر نظامی هند گفت: اکنون هند می تواند شمالی ترین بخش چین را با استفاده از موشک آگنی 5 هدف قرار دهد .
آزمایش این موشک، زنگ خطری برای کشور های همسایه هند و رقبای هند مانند چین و پاکستان می باشد.
اگرچه هند برد موشک آگنی 5 را پنج هزار کیلومتر اعلام کرده اما کارشناسان نظامی بر این عقیده اند که دهلی نو به منظور جلوگیری از نگرانی سایر کشور ها توانایی های این موشک را مخفی کرده است در حالی که برد واقعی موشک آگنی 5، بیش از هشت هزار کیلومتر است.
هند پیش از این در سال های 2012، 2013 و 2015 موشک آگنی 5 را آزمایش کرده بود. اما چهارمین آزمایش این موشک به دلیل تلاش هند برای عضویت در گروه کنترل تکنولوژی موشکی چندین بار به تعویق افتاد.
هند درجولای سال جاری توانست به عضویت گروه کنترل تکنولوژی موشکی درآید.
هند اکنون در میان معدود کشور های دارای موشک بالستیک قاره پیما از قبیل روسیه، امریکا ، چین، فرانسه، اسرائیل و پاکستان قرار گرفته است.
سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند مسئولیت توسعه برنامه موشکی این کشور را بر عهده دارد.
هند تحقیقات برای تولید نسل جدید موشک اتمی آگنی 6 را آغاز کرد