رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/هفتم دی

سه شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/هفتم دی

تهران - ایرنا - استقبال چین از طرح ایران، روسیه و ترکیه برای مذاکرات صلح سوریه؛ لاوروف ضامن اجرای موافقت نامه سوریه؛ آب دمشق سپر تروریست ها؛ عربستان مدعی کمک به آوارگان سوری؛ و نشست وزیران خارجه ترکیه و قطر با محور سوریه؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه سوریه است.

تهران - ایرنا - استقبال چین از طرح ایران، روسیه و ترکیه برای مذاکرات صلح سوریه؛ لاوروف ضامن اجرای موافقت نامه سوریه؛ آب دمشق سپر تروریست ها؛ عربستان مدعی کمک به آوارگان سوری؛ و نشست وزیران خارجه ترکیه و قطر با محور سوریه؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه سوریه است. **‌ 'هوا چون اینگ' در جمع خبرنگاران، با اشاره به توافق سه کشور برای برگزاری نشست گفت و گوهای صلح در شهر 'آستانه' پایتخت قزاقستان اظهار داشت که چین از هر اقدامی برای برگزاری چنین گفت و گوهایی استقبال می کند.
وی در مورد انتظار چین از مذاکرات صلح در قزاقستان، گفت وگوهای صلح را تنها راه عملی پایان دادن به بحران سوریه دانست.
** سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از آمادگی تهران، مسکو و آنکارا برای تضمین اجرایی موافقت نامه ای سخن گفت که در جریان مذاکرات در حال برنامه ریزی بین دولت سوریه و گروه های معارض حاصل خواهد شد.
لاوروف امروز با اشاره به نتایج برگزاری اجلاس اخیر وزیران خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو، گفت که در بیانیه مورد توافق بر آمادگی هر سه کشور برای کمک به تنظیم موافقت نامه بین دولت سوریه و معارضان و همچنین ضمانت اجرایی آن تاکید شده است.
** در ادامه پیشروی ارتش سوریه و مقاومت اسلامی به سمت منطقه وادی البردی در 18 کیلومتری غرب دمشق، تروریست ها برای ممانعت از پیشروی آن ها آب آشامیدنی نیمی از دمشق را که از این منطقه تامین می شود با مشکل مواجه کرده اند.
ارتش سوریه و نیروهای مقاومت اسلامی از روز پنج شنبه عملیاتی را علیه تروریست ها در وادی البردی آغاز کرده اند.
** در حالی که سوریه از مارس 2011 با حمایت نظامی و مالی غرب، عربستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه از گروه های معارض و تروریستی درگیر جنگ داخلی است و تاکنون صدها هزار تن کشته، مجروح و بیش از 11 میلیون آواره دارد، عربستان تازه در پی جمع آوری کمک های مردمی برای آوارگان سوری است.
سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان با اختصاص مبلغ 100 میلیون ریال (27 میلیون دلار) دستور آغاز به کار صندوق جمع آوری کمک های مالی برای آوارگان سوری را صادر کرد.
** سران هفت کشور عضو پیمان امنیت جمعی در شهر سن پترزبورگ روسیه همگرایی این کشور، ایران و ترکیه را برای برقراری آتش بس فراگیر و حل بحران سوریه از راه های سیاسی بررسی کردند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه میزبان سران، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان در این نشست همتایان خود را از اقدام های مسکو، تهران و آنکارا برای عادی سازی اوضاع در سوریه آگاه کرد.
** مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در سفر رسمی به دوحه با محمد بن عبدالحرمن آل ثانی همتای قطری خود، مساله سوریه و آخرین تحولات منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
از سوی دیگر ریاض حجاب هماهنگ کننده ارشد هیات عالی مخالفان سوری در بخش دوم مذاکرات اوغلو و آل ثانی شرکت خواهد کرد.
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/هفتم دی