رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ هشتم دی

چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ هشتم دی

تهران - ایرنا - پیشروی ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق؛ مذاکرات صلح سوریه اولویت اصلی کرملین؛ توافق ترکیه و روسیه درباره آتش بس در سوریه؛ کشف سلاح و مهمات آمریکایی و آلمانی در حلب؛ از خبرهای مهم روز چهارشنبه سوریه است.

تهران - ایرنا - پیشروی ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق؛ مذاکرات صلح سوریه اولویت اصلی کرملین؛ توافق ترکیه و روسیه درباره آتش بس در سوریه؛ کشف سلاح و مهمات آمریکایی و آلمانی در حلب؛ از خبرهای مهم روز چهارشنبه سوریه است. ** در حالی که ارتش سوریه 25مزرعه و مجتمع مسکونی در غوطه شرقی را پاکسازی می کرد، مخالفان سوری در شبکه های مجازی به عقب نشینی در مناطقی از غوطه شرقی دمشق اعتراف می کردند.
براساس نوشته های مخالفان سوری، ارتش سوریه در 24 ساعت گذشته توانست در یک درگیری شدید در مثلث البحاریه - میدعانی - حرزما 25 مزرعه و مجتمع مسکونی را آزاد کند.
** کاخ کرملین اعلام کرد که آغاز مذاکرات سوری-سوری در آستانه پایتخت قزاقستان با هدف رسیدن به آتش بس فراگیر و حل سیاسی بحران سوریه اولویت اصلی است که روسیه و ترکیه برای فراهم آوردن مقدمات آن تلاش می کنند.
'دیمیتری پسکوف' سخنگوی رئیس جمهوری روسیه امروز گفت که طرف روسی با شرکای ترکیه ای برای مذاکرات سوری ارتباط دارد و دو طرف چارچوب های مختلفی را که قرار است در آستانه اجرا شود، بررسی می کنند.
روسیه، ایران و ترکیه در نشست سه جانبه اخیر وزیران امور خارجه در مسکو برای حمایت از مذاکرات سوریه در آستانه توافق کردند.
** ترکیه و روسیه در خصوص طرح آتش بس جامعی که قرار است به طرف های ذینفع در سوریه ارائه شود، به توافق رسیدند. هنوز در خصوص جزئیات این توافق اخباری منتشر نشده است.
این توافق، در پی نشست محرمانه روز گذشته روسیه و ترکیه و معارضان سوری مورد حمایت ترکیه در آنکارا حاصل شده است.
** بنا بر اعلام گروه موسوم به ناظر حقوق بشر سوریه، 'ابو جندل' تبعه کویت و از سرشناس ترین سرکرده های گروه تروریستی داعش در سوریه، در اثر بمباران منطقه 'جعبر غربی' توسط ائتلاف بین المللی به هلاکت رسیده است.
ناظر حقوق بشر سوریه٬ عبدالمحسن ز.ظ معروف به ابو جندل را از مهم ترین سرکرده های نظامی داعش در سوریه معرفی می کند که پیش از این جنگ هایی را در شهرهای حسکه و اطراف حلب و رقه هدایت کرده و همواره بین عراق و سوریه در رفت و آمد بوده است.
** نیروهای گردان مین یاب روسیه در نواحی تازه آزاد شده شرق حلب در سوریه سلاح ها و مهمات آمریکایی، آلمانی و بلغارستانی یافتند که تروریست ها با خروج از شهر به جای گذاشته بودند.
رئیس مرکز بین المللی مین یاب وزارت دفاع روسیه امروز اعلام کرد که در حلب مقادیر زیادی سلاح های سنگین و مهمات آن ها و گلوله های آتشبارها، توپ ها، خمپاره ها از جنگجویان به جای مانده است.
** حجت الاسلام و المسلمین 'اکرم الکعبی' دبیرکل نُجَباء با بیان این که نجات مردم فوعه و کفریا مهم ترین مساله حال حاضر این جنبش در سوریه است، تصریح کرد که یک لحظه آرام و قرار نداریم مگر این که مردم این دو شهرک را آزاد کنیم.
پس از هجمه‌های شدید حامیان تروریسم در دو عرصه دیپلماتیک و رسانه‌ای نسبت به حضور تاثیرگذار جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در آزادسازی حلب سوریه، دبیرکل این جنبش برای دیدار با رزمندگان نجبا و مردم حلب وارد سوریه شد.
** نیروهای گردان مین یاب روسیه در نواحی تازه آزاد شده شرق حلب 14 هزار و 500 بمب و مین را که از سوی تروریست ها به عنوان تله انفجاری کار گذاشته شده بود، کشف و خنثی کردند.
پرسنل گردان مین یاب وزارت دفاع روسیه در سه هفته اخیر محدوده ای به وسعت هزار هکتار را در شرق حلب از وجود بمب و مین پاکسازی کردند.
** سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی با جان کری همتای آمریکایی خود، واشنگتن را از تحویل سلاح به تروریست های ضدسوری که واشنگتن آنها را معارض میانه رو می خواند، بر حذر داشت.
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که در گفت وگوی تلفنی لاوروف و کری که شامگاه سه شنبه به خواسته طرف آمریکایی انجام گرفت، دو طرف در باره مسائل سوریه و روند حل و فصل بحران این کشور مذاکره و تبادل نظر کردند.
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ هشتم دی
jkkjkjkjkj