نگاه شرکت انتقال گاز ایران به منطقه شش، نگاه استراتژیک است

چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵
نگاه شرکت انتقال گاز ایران به منطقه شش، نگاه استراتژیک است

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران ، نگاه این شرکت به منطقه شش عملیات انتقال گاز را نگاهی استراتژیک عنوان کرد.

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران ، نگاه این شرکت به منطقه شش عملیات انتقال گاز را نگاهی استراتژیک عنوان کرد. به گزارش خبرنگار ایرنا، سعید توکلی چهارشنبه در نشست با هیات رئیسه ستاد منطقه شش عملیات انتقال گاز در بندرعباس اظهار داشت: این منطقه با ورود خط هفتم سراسری و گاز رسانی های متعدد به صنایع عمده از جمله پالایش نفت ستاره خلیج فارس، پالایش نفت، مناطق ویژه اقتصادی پارسیان و جاسک، نیروگاههای موجود در جنوب و جنوب شرق کشور و همچنین پتانسل صادرات گاز به کشورهای همسایه دارای اهمیت خاص و استراتژیک است .
توکلی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و استراتژیک بودن این منطقه، باید همزمان با گسترش خطوط و تاسیسات، برنامه ریزی دقیق در حفظ، نگهداری و تعمیر خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز در این حوزه انجام شود.
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران علاوه بر نشست با مدیران ستادی منطقه شش عملیات انتقال گاز، از پروژه خط 30 اینچ غرب بندرعباس نیز بازدید کرد.
منطقه شش عملیات انتقال گاز که در زمره مناطق دهگانه شرکت انتقال گاز بشمار می رود، حدود 26 درصد پهنه خاکی کشور معادل 433 هزار و 500 کیلومتر را در بر گرفته است.
استان های هرمزگان ، کرمان ، سیستان و بلوچستان و بخش هایی از استان یزد حوزه زیر پوشش این منطقه هستند.
این منطقه در حال حاضر وظیفه انتقال گاز به صنایع عمده از قبیل نیروگاه بخار هرمزگان ، نیروگاه خلیج فارس ، صنایع معدنی و فلزی هرمزگان شامل مجتمع های فولاد و آلومنیوم هرمزگان ، پالایشگاه نفت بندرعباس و سیمان خمیر در استان هرمزگان و همچنین نیروگاه کرمان ، مس سرچشمه ، مس خاتون آباد ، سیمان ممتازان ، سیمان زرین ، لاستیک بارز ، فولاد کرمان ، و سیمان کرمان را برعهده دارد.
در بخش خانگی نیز به مصرف کنندگان شهرهای استان کرمان و هرمزگان گاز رسانی می کند.
افزون بر دو هزار و 370 کیلومتر خطوط لوله فشار قوی در قطرهای چهار تا 56 اینچ که هزار و 300 کیلومتر آن در استان های کرمان و 700 کیلومتر دیگر با اندازه 56 اینچ مربوط به خط هفتم و بقیه در استان هرمزگان قرار دارد.
همچنین حدود دو هزار و 500 متر خط لوله زیر دریا عملیات این منطقه را از سایر مناطق عملیات انتقال گاز کشور متمایز کرده است.
نگاه شرکت انتقال گاز ایران به منطقه شش، نگاه استراتژیک است