11 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه آب هرمزگان جذب شده است

چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵
11 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه آب هرمزگان جذب شده است

بندرعباس - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان گفت: با تلاش و نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ، تاکنون بیش از 11 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه آب استان جذب شده است.

بندرعباس - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان گفت: با تلاش و نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ، تاکنون بیش از 11 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه آب استان جذب شده است. به گزارش ایرنا ، امین قصمی چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: از مجموع 70 میلیون مترمکعب آب مصرفی ، در شرایط فعلی سالانه حدود 15 میلیون مترمکعب آن از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین می شود که با بهره برداری از آب شیرین یکصدهزار مترمکعبی بندرعباس بیش از 50 درصد از نیاز آبی استان از طریق شیرین سازی آب دریا تامین می شود.
وی بیان داشت: در حال حاضر هرمزگان با ساخت 15 دستگاه آب شیرین کن فعال و حجم آب تولیدی 42هزار مترمکعب در شبانه روز در سطح شهرها و جزایر استان از استان های پیش رو در بهره مندی از سیستم شیرین سازی آب دریا از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی است ، به طوری که بخش قابل توجهی از پروژه های آب شیرین کن کشور در این استان در حال اجرا و بهره برداری است.
مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان با اشاره به آغاز دوره 17 ساله خشکسالی که طولانی ترین دوره خشکسالی استان هرمزگان محسوب می شود، بیان داشت: خسارت های زیادی از جمله کاهش شدید آبدهی چاه ها ، پائین رفتن سطح آب زیرزمینی و شور شدن منابع آبی به سفره های زیرزمینی وارد شد که باتوجه به این امر با استفاده از تکنولوژی شیرین سازی آب دریا با سرمایه گذاری بخش خصوصی در دستور کار این شرکت قرار گرفت.
قصمی گفت: در این راستا طی چند سال گذشته ، فعالان بخش خصوصی در زمینه اجرای برخی پروژه های آب و فاضلاب ، به روش های گوناگون سرمایه گذاری با شرکت آب و فاضلاب هرمزگان همکاری داشته اند که از این طریق توانستیم بسیاری از مشکلات کم آبی برخی شهرها را رفع کنیم.
وی اظهارداشت: شرکت آب و فاضلاب هرمزگان همچنین توانست در راستای مقابله با پدیده خشکسالی و با هدف ایجاد منابع جایگزین موفق شده با استفاده از فناوری شیرین سازی آب دریا با همکاری سرمایه گذاران بخش خصوصی ضمن اجرای پروژه های آب شیرین کن نسبت به ایجاد منابع آبی پایدار اقدام کند .
به گفته ی مدیرعامل آبفای هرمزگان ، این شرکت پس از نخستین تجربه خود در شهر بندرلنگه در سال 85 به روش های BOT ، BOO و BOOT و با ظرفیت 6 هزار مترمکعب در شبانه روز توانست با استفاده از این فناوری بر مشکلات کم آبی شهرهای بندرلنگه و کنگ ، فین ، درگهان و هلر ، جزایر لاوان ، ابوموسی ، تنب بزرگ و تنگ کوچک ، هرمز ، لارک ، هنگام قدیم ، فارور و سوزا در مجموع با جمعیت 122 هزار و 794 نفر برطرف کند.
11 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در حوزه آب هرمزگان جذب شده است