رویترز: روحانی قول بازگشت تعادل به بازار ارز را داد

دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵
رویترز: روحانی قول بازگشت تعادل به بازار ارز را داد

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز در گزارشی به بازتاب سخنان یکشنبه شب رئیس جمهوری اسلامی ایران پرداخت و نوشت: روحانی درصدد برآمد به ایرانیان اطمینان بدهد که دولت برای محافظت از ثبات بازار ارز اقدام خواهد کرد.

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز در گزارشی به بازتاب سخنان یکشنبه شب رئیس جمهوری اسلامی ایران پرداخت و نوشت: روحانی درصدد برآمد به ایرانیان اطمینان بدهد که دولت برای محافظت از ثبات بازار ارز اقدام خواهد کرد. به گزارش ایرنا، خبرگزاری انگلیسی رویترز نوشت، روحانی یکشنبه شب در یک مصاحبه زنده تلویزیونی گفت: من درباره وضعیت اقتصادی کشور خوشبین هستم و می خواهم به مردممان اطمینان بدهم که ارزهای خارجی بالا نخواهند رفت.
روحانی گفت: دلار در چند ماه گذشته در برابر تمام ارزهای دیگر افزایش نرخ برابری داشته و طبیعی است که در ایران نیز نرخ آن بالا برود.
وی افزود: نرخ ارز بطور حتم در سطح فعلی نخواهد ماند ؛ ثبات بازار ارز برای دولت مهم است . اقتصاد باید پیش بینی پذیر باشد تا صادر کنندگان و وارد کنندگان بتوانند با اطمینان کار کنند.
پیش از اظهارات روحانی ، ارزش ریال روز یکشنبه در بازار تقویت شد و به 39000 ریال در برابر دلار رسید. ولی الله سیف روز شنبه به تلویزیونی دولتی ایران گفته بود که او 36000 ریال در برابر دلار را نرخی واقع بینانه می داند.
در نقل قول از سیف در جمع نمایندگان مجلس آمده است که بانک مرکزی 5.8 میلیارد دلار برای دفاع از ریال به بازار تزریق می کند.
رویترز در پایان این گزارش خاطرنشان کرد: دولت روحانی موفق شد پس از سالها بی ثباتی در نرخ ارز ، ثبات را به بازار ارز بازگرداند که این امر نیز به یک رقمی شدن تورم از بالای 40 درصد کمک کرد.
به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام دکتر روحانی رئیس جمهوری یکشنبه شب در خصوص افزایش قیمت ارز گفت: قیمت ارز یک فراز و نشیبی دارد اما مردم مطمئن باشند که قیمت ارز به سمت افزایش نخواهد بود.
روحانی در پاسخ به سوال که برخی مردم معتقدند دولت خودش می خواهد نرخ ارز بالاتر برود تا درآمد خودش را افزایش دهد و به عمد این افزایش نرخ ارز صورت می گیرد، آیا واقعا همین طور است؟ اظهارداشت: اصلا اینطور نیست.
وی ادامه داد: در این دولت در سال های گذشته دیده اید که نرخ ارز حدود چهار تا پنج درصد رشد داشته است و همیشه این قیمت را در بازار نگه داشته ایم؛ برای اینکه مردم یک اطمینان نسبت به آینده داشته باشند. قیمت دلار در ماه های اخیر رشد داشت و در برابر یورو، پوند و یوآن در ماه های اخیر رشد داشته است.
رییس قوه مجریه یادآور شد: در ماه های اخیر دلار در برابر پوند 15 درصد افزایش پیدا کرد و متوسط هشت تا 9 ماه گذشته تا کنون بیش از 6.2 تا 6.6 درصد دلار رشد داشته است.
روحانی افزود: به طور طبیعی این قیمت نیز در ایران رشد داشته است، این فصل نیز فصلی است که در سال های گذشته نیز رشد داشته ایم. یک مقدار نیز رونق اقتصادی وجود دارد و وسعت واردات ما که نسبت به گذشته متفاوت است.
وی ادامه داد: حتما نرخ ارز متعادل خواهد شد و نرخی که این روزهای اخیر بود حتما به یک نرخ متعادل برمی گردد، مردم می توانند هم نسبت به مساله تورم اطمینان داشته باشند. تلاش ما بر این است که مساله کاهش تورم را ادامه دهیم و امسال و سال آینده تورم ما یک رقمی باقی بماند.
رئیس دولت یازدهم اضافه کرد: همچنین در زمینه رشد اقتصادی به مردم قول می دهیم سال آینده نیز دارای رشد اقتصادی باشیم. امیدوارم تا پایان سال با بررسی هایی که انجام می دهیم، بتوانیم برای سال آینده قولی به مردم دهیم که شرمنده نشویم و همانطور که پیش بینی می کنیم، رشد اقتصادی داشته باشیم.
روحانی افزود: امروز فضای کسب و کار یک فضای بهتری است و رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران بیشتر خواهد شد.
رویترز: روحانی قول بازگشت تعادل به بازار ارز را داد