حزب الله لبنان، درگذشت اسقف کاپوچی را خسارتی بزرگ خواند

دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵
حزب الله لبنان، درگذشت اسقف کاپوچی را خسارتی بزرگ خواند

بیروت – ایرنا – حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای درگذشت اسقف « هیلاریون کاپوچی» را تسلیت گفت و تاکید کرد : درگذشت این مبارز بزرگ مدافع مقاومت ، حقوق و اصول ثابت ملت فلسطین و امت عربی خسارتی بزرگ است.

بیروت – ایرنا – حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای درگذشت اسقف « هیلاریون کاپوچی» را تسلیت گفت و تاکید کرد : درگذشت این مبارز بزرگ مدافع مقاومت ، حقوق و اصول ثابت ملت فلسطین و امت عربی خسارتی بزرگ است. به گزارش ایرنا در بیانیه حزب الله که شامگاه دوشنبه صادر شد، آمده است: فلسطین و امت عربی یک مبارز بزرگ را که در طول دهه هادر کنار ملت فلسطین ایستاد و در راه کسب حقوق مشروع این ملت مبارزه کرد، از دست داده است.
در این بیانیه خاطرنشان شده است : اسقف کاپوچی زندگی خود را وقف آزادسازی فلسطین و ملت آن کرد و همواره در کنار مقاومت در فلسطین و لبنان و در هر نقطه ای از جهان قرار داشت.
حزب الله تصریح کرده است:اسقف کاپوچی به همراه همه آزادگان و مبارزان امت برای آزادسازی مقدسات و پاک کردن مقدسات از لوث وجود اشغالگران صهیونیست و برای یکی کردن توان و قدرت امت در راه تحقق این هدف بزرگ همواره تلاش کرد.
حزب الله، درگذشت اسقف کاپوچی را به خانواده این اسقف مبارز و ملت مقاوم فلسطین و همه امت عربی تسلیت گفته و درگذشت این مدافع از حقوق و اصول ثابت امت اسلامی را خسارتی بزرگ خوانده است.
در بیانیه حزب الله تاکید شده است: اسقف کاپوچی درهمه عمرش که بالغ بر 90 سال شد، تسلیم مشکلات نشد و از مواضع اصولی خود عقب نشینی نکرد و امروز نام او در تاریخ جاودان شده است.
اسقف کاپوچی سال 1922 در شهر حلب سوریه متولد شد و از سال 1965 به عنوان اسقف از سوی کلیسای کاتولیک به بیت المقدس رفت.
صهیونیست ها ، اسقف هیلاریون کاپوچی، اسقف اعظم پیشین قدس را در سال 1974 به دلیل حمایت از مقاومت فلسطین، محاکمه و به زندان محکوم کردند.
اسقف کاپوچی پس از سپری کردن چهار سال از دوران حبس 12 ساله خود با فشار واتیکان و شخص پاپ، آزاد اما به ایتالیا تبعید شد و سرانجام یکشنبه 12 دی ماه 95 و در سن 94 سالگی در شهر رم ایتالیا، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
حزب الله لبنان، درگذشت اسقف کاپوچی را خسارتی بزرگ خواند