هشدار ترامپ به شهردار شیکاگو: اگر نمی‌توانید امنیت برقرار کنید، کمک بخواهید

دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵
هشدار ترامپ به شهردار شیکاگو: اگر نمی‌توانید امنیت برقرار کنید، کمک بخواهید

تهران – ایرنا – 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در پیامی که در توئیتر منتشر کرد، با اشاره به آمار بالای جنایت‌های مسلحانه در شهر شیکاگو، گفت: اگر شهردار نمی‌تواند امنیت را برقرار کند، باید از دولت مرکزی کمک بخواهد.

تهران – ایرنا – 'دونالد ترامپ' رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در پیامی که در توئیتر منتشر کرد، با اشاره به آمار بالای جنایت‌های مسلحانه در شهر شیکاگو، گفت: اگر شهردار نمی‌تواند امنیت را برقرار کند، باید از دولت مرکزی کمک بخواهد. به گزارش ایرنا، ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: 'قتل و جنایت در شیکاگو رکورد شکسته است؛ چهار هزار و 331 قربانیِ تیراندازی و 762 قتل در سال 2016. اگر شهردار شیکاگو نمی‌تواند کاری کند، باید از دولت فدرال کمک بخواهد.'
تیراندازی‌های برنامه‌ریزی‌شده یا جنون‌آمیز به دلیل آزادی خرید و فروش انواع اسلحه در ایالات متحده، پدیده‌ای است که بسیاری از کارشناسان امور اجتماعی را نگران کرده است.
'باراک اوباما' رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در واپسین نشستِ مطبوعاتی خود در سال 2016، از خشونت‌های اجتماعی به عنوان یکی از مشکلاتِ حل‌نشده در کشورش یاد کرد و گفت: بسیاری از خانواده‌ها نگرانند که چگونه از فرزندانشان مراقبت کنند.
بر اساس آمار تارنمای آمریکاییِ 'خشونت مسلحانه'، تنها در دو روز نخست از سال نوی میلادی، 187 مورد تیراندازی در سراسر آمریکا گزارش شده که این حوادث، منجر به قتل 55 نفر و زخمی شدنِ 122 نفر شده است.
تیراندازی و درگیری‌های مسلحانه در آمریکا در سال 2016 نیز 14 هزار و 962 قربانی برجا گذاشت.
طبق قوانین آمریکا، ایالت‌ها در امور امنیت داخلی‌ مستقل هستند؛ مگر آنکه رسما درخواست کمک کنند یا پرونده‌ای امنیتی، به بیش از یک ایالت مربوط باشد که در این صورت، 'پلیس فدرال آمریکا' (FBI) وارد عمل می‌شود.
'رام امانوئل' شهردار کنونیِ شیکاگو که در پیام ترامپ مورد خطاب واقع شده، از شخصیت‌های سرشناس حزب دموکرات آمریکا (حزب مخالف ترامپ) است و در دو سال نخست ریاست‌جمهوری باراک اوباما نیز ریاست کارکنان کاخ سفید را برعهده داشت.
دوره ریاست‌جمهوری ترامپ از یکم بهمن‌ماه آغاز خواهد شد.
هشدار ترامپ به شهردار شیکاگو: اگر نمی‌توانید امنیت برقرار کنید، کمک بخواهید