رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/14 دی

سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/14 دی

تهران - ایرنا - انتقال شماری از تروریست های ریف به ادلب سوریه؛ درخواست مصر از اردن برای دعوت دولت سوریه به اجلاس سران عرب؛ گلوله باران مناطق مسکونی سوریه توسط جبهه النصره؛ تحریم مذاکرات صلح سوریه از سوی معارضان سوری؛ و ادغام گروه های تروریستی سوریه به زور فتوا؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه سوریه است.

تهران - ایرنا - انتقال شماری از تروریست های ریف به ادلب سوریه؛ درخواست مصر از اردن برای دعوت دولت سوریه به اجلاس سران عرب؛ گلوله باران مناطق مسکونی سوریه توسط جبهه النصره؛ تحریم مذاکرات صلح سوریه از سوی معارضان سوری؛ و ادغام گروه های تروریستی سوریه به زور فتوا؛ از خبرهای مهم روز سه شنبه سوریه است. ** صدها تروریست و خانواده های آن ها از روستاهای جنوب غرب پایتخت سوریه ریف به استان ادلب منتقل شدند.
این افراد که تعداد آن ها تا هزار و 400 نفر برآورد شده است، در روستاهای بیتیما، بیت سابر و کفرحور ساکن بودند با اتوبوس های سبز به استان ادلب در شمال غرب سوریه منتقل شدند.
** شیخ 'احمد بدرالدین حسون' مفتی سوریه در دیدار با هیاتی از کلیساهای استرالیا به ریاست 'دیوید اسمیت' نسبت به پیامدهای میزبانی و حمایت کشورهای غربی از اندیشه های تندرو و خشن هشدار داد و گفت که ملت سوریه 6 سال برای دفاع از امنیت منطقه و جهان دربرابر تروریسم و خشونت مقاومت کرده است.
وی از این هیات خواست برای مقابله با تبلیغات مغرضانه برخی از رسانه ها، واقعیت آن چه در سوریه می گذرد را به ملت استرالیا و افکار عمومی جهان منتقل کنند.
** روزنامه 'رای الیوم' فاش کرد که رئیس جمهوری مصر از مقامات اردنی خواسته تا دولت سوریه را برای حضور در اجلاس آتی سران عرب بطور رسمی دعوت کنند؛ اما اردن به این درخواست عبدالفتاح السیسی پاسخ منفی داده است.
** هیاتی از مخالفان سوری، امروز با دعوت رسمی دولت قطر برای بحث و بررسی مسائل سیاسی مورد توجه طرفین به دوحه سفر خواهد کرد.
این هیات فردا با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیرخارجه قطر و عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر این کشور دیدار و توافق جدید آتش بس در سوریه را بررسی خواهد کرد.
انتظار می رود ریاض حجاب رئیس هیات عالی مذاکره کننده مخالفان سوری نیز به جمع آنها بپیوندد.
** با وجود گذشت چند روز از برقراری آتش بس در سوریه، گروه تروریستی جبهه النصره همچنان به گلوله باران مناطق مسکونی در چند شهر این کشور ادامه می دهد.
مرکز روسی نظارت بر آتش بس سوریه امروز با انتشار بولتن خبری، اعلام کرد که در شبانه روز اخیر 21 مورد آتش بس در سوریه نقض شده که شامل هفت مورد در حلب، 6 مورد دمشق، پنج بار لاذقیه و 3 دفعه نیز در حما است.
** گروه های معارض سوری شامگاه دوشنبه اعلام کردند که هر گونه گفت وگو در باره مذاکرات صلح سوریه که قرار است در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود، از نظر آنان مردود است.
این گروه ها دولت سوریه را به نقض آتش بسی متهم کردند که از پنج روز پیش آغاز شده است.
** فتوای ضرورت اتحاد گروه های تروریستی در شمال سوریه با واکنش های مختلفی درمیان اعضای این گروه ها و طرفداران آن ها روبرو شده است.
درحالی اسناد امضای 17 نفر از به اصطلاح شیوخ تروریست ها در سوریه درباره ضرورت ادغام و اتحاد تروریست ها منتشر شده است که بزرگ ترین گروه های تروریستی بویژه احرارالشام، جبهه النصره و نورالدین الزنکی برای چگونگی ادغام و تقسیم پست های کلیدی گروه جدید به نتیجه نرسیده اند.
رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/14 دی
jkkjkjkjkj